Tehnoloģijas

Tuvojas planētu parāde, 2020. gada 4. jūlijā

Planētu parāde 04. jūlija

Foto: David Menidrey/Unsplash

Astrologi ir noteikuši, ka 2020. gada 4. jūlijā notiks pilna planētu parāde, tāpēc vajadzētu noskaidrot, kas ir šī  noslēpumainā “pilnā planētu parāde” un ko zinātnieki domā par to.

Kas ir planētu parāde?

Zvaigžņoto debesu izpēti veic astronomi – zinātnieki, kas specializējas astronomijā – Visuma zinātnē, kas pēta debess ķermeņu un sistēmu atrašanās vietu, kustību, struktūru, izcelsmi un attīstību. Visas mūsu zināšanas par kosmosu un zvaigznēm, kuras var redzēt ar neapbruņotu aci, tika iegūtas, pateicoties astronomu lielajam darbam.

Tā kā planētas Saules sistēmā griežas ap sauli, to orbītu forma ir eliptiska un nedaudz slīpa attiecībā vienai pret otru. Cilvēce ir uzskatījuši, ka debesīs klejo arī citas planētas. Tāpēc pirmie astronomi planētas sauca par “klejojošām zvaigznēm” – tās pārvietojās pa nakts debesīm daudz ātrāk nekā “nekustīgās” zvaigznes. Protams, nepieredzējušam nespeciālistam šīs “klejojošās zvaigznes” var šķist niecīgas, tik tikko atšķiramas, taču patiesībā tās ir mūsu Saules sistēmas planētas. Dažreiz var šķist, ka tās nakts debesīs ieņem vienu un to pašu vietu, lai gan patiesībā planētas atrodas miljonu kilometru attālumā viena no otras.

Planētu parāde ir astronomiska parādība, kurā dažas Saules sistēmas planētas parādās vienā saules pusē nelielā sektorā. Turklāt debess sfērā tās ir vairāk vai mazāk tuvu viena otrai (iedomāta sfēra, kurā tiek projicēti debess ķermeņi un kuru izmanto astronomiskos aprēķinos).

Astronomijā nepastāv tāds termins, kā “planētu parāde”. Parasti šajā gadījumā planētas vienkārši izlīdzinās un nostājās vienā debesu daļā. Tomēr dažos gadījumos planētu izvietojums var atgādināt taisnu līniju, bet tas notiek ļoti reti, ja nu vienīgi divu vai trīs planētu izvietojumā. 8. jūnijā Mēness, Jupiters un Saturns bija redzami ar neapbruņotu aci. Starp citu, Jupitera un Saturna tuvumu var novērot līdz 2020. gada beigām.

Saules sistemas planētas

Foto: Ross Sneddon/Unsplash

Kas notiks 4. jūlijā?

Pēc astrologu prognozēm, 4. jūlijā vajadzētu notikt unikālai debess parādībai – pilnīgai planētu parādei. Tas nozīmē, ka visas Saules sistēmas planētas – Merkūrs, Venēra, Zeme, Marss, Jupiters, Saturns, Urāns, Neptūns un pat pundurplanēta Plutons – nostāsies vienā rindā Saules pusē. Tomēr ir viens “bet”, diemžēl šī parāde nebūs. To ir ļoti viegli pārbaudīt, vienkārši apskatot jebkuru planetārija programmu, kas precīzi parāda, kā nakts debesis izskatīsies jebkurā datumā.

4. jūlijā programma parāda, ka tuvumā atrodīsies Jupiters un Saturns, bet Marss atrodīsies pavisam citā debesu daļā. Neptūns un Urāns atradīsies diezgan tālu no Sarkanās planētas, Merkūrs un Venēra griezīsies ap Sauli debesu otrā pusē. Tātad 2020. gada 4. jūlijā nenotiks “pilna planētu parāde”.

Saskaņā ar Timeanddate, naktī uz 2020. gada 4. jūliju Ziemeļamerikā, Dienvidamerikā un Āfrikā būs novērojams Mēness aptumsums. Šis būs neparasts Mēness aptumsums – tas notiek, kad Saule, Zeme un Mēness pilnībā neizlīdzinās un rada ēnu uz Mēness virsmas. Aptumsums sāksies 4. jūlijā pulksten 23:07 pēc Austrumu laika un ilgs līdz 1:52 no rīta. Saskaņā ar prognozēm, aptumsums sasniegs maksimumu aptuveni plkst.12: 29 no rīta, kad debesis būs vistumšākās. Tātad, ja jūs tajā dienā atrodaties Ņujorkā, jums tiks garantēta iespēja to novērot.

Planētu parāde 2019 gadā

Foto: Medium.com/@starwalk Planētu parāde 2020. gada februārī.

Kāpēc astrologiem nav taisnība?

Pašlaik Saturna gredzeni mirdz saulē, un Jupiteram ir paredzēta vēl viena vētra, un tas neietekmē mūsu dzīvi. Faktiski visas zvaigznes un planētas Visumā pastāv neatkarīgi no mums.

Agrāk vai vēlāk mēs izzudīsim, bet miljardiem zvaigžņu un galaktiku paliks. Kopumā pati ideja, ka milzīgi debess ķermeņi rotē, lai norādītu jums perfektu dienu matu griešanai vai izdevīga darījuma veikšanai, ir absurda.

Runājot par nākamo gaidāmo apokalipsi, tā vietā, lai baidītos no Marsa, Venēras, Neptūna un visiem 86 Jupitera pavadoņiem, atcerieties tikai to, ka viss 2020. gads ir bagāts ar interesantiem astronomiskiem notikumiem.

Gaidāmie astronomiskie notikumi

Tikmēr jūlijā burtiski spīdēs divas lielākās Saules sistēmas planētas. Saskaņā ar AccuWeather datiem, Jupiters un Saturns gada laikā sasniegs savu maksimālo spilgtumu. Tas nozīmē, ka mums būs iespēja redzēt šīs planētas tik tuvu kā vēl nekad. Zīmīgi, ka Jupiters spožuma maksimumu sasniegs 2020. gada 14. jūlijā un Saturns – 2020. gada 20. jūlijā. Lai gan šīs parādības novēršanai ieteicams izmantot teleskopu, ja jums tāda nav, nebēdājieties – jūs tomēr varēsiet redzēt šīs planētas, jo tās spīdēs daudz spilgtāk nekā zvaigznes.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top