Tehnoloģijas

Ūdens uz Marsa ir bijis daudz ilgāk, nekā tika uzskatīts iepriekš

Ūdens uz Marsa šķidrā veidā saglabājās daudz ilgāk, nekā tika uzskatīts iepriekš

Ķīnas rovers “Zhuzhong” savā nosēšanās vietā atrada pierādījumus par Marsa augsnes ūdens eroziju. Tas nozīmē, ka ūdens šķidrā veidā uz Marsa saglabājas daudz ilgāk, nekā iepriekš tika domāts. Tiek uzskatīts, ka uz Marsa bija ļoti daudz ūdens vismaz pirms 3 miljardiem gadu – tā dēvētajā Hesperijas periodā, bet vēlāk augsne uz Marsa kļuva sausa. Tomēr jaunais pētījums sniedz pierādījumus par lielu ūdens daudzumu uz Marsa tikai pirms 700 miljoniem gadu, līdz pat Amazones periodam.

Ķīniešu rovers Džužuna (Zhuzhong), kas tika nosaukts ķīniešu uguns dieva vārdā, 2021. gada 15. maijā nolaidās plašajā Utopijas līdzenumā Marsa ziemeļu puslodē, netālu no vietas, kur 1976. gadā ieradās NASA lidmašīna Viking 2. Rovera galvenā misija, kas ilga trīs mēnešus. Rovers turpina izpētīt savu nosēšanās teritoriju un sūtīt informāciju uz Marsa zondi “Tianwen-1”, kas riņķo ap planētu.

“Vissvarīgākais un negaidītākais ir tas, ka tika atrasti hidratēti minerāli, kas liecina par ūdens, tostarp gruntsūdeņu klātbūtni,” sacīja Liu Jangs, pētījuma vadītājs no Ķīnas Zinātņu akadēmijas.

Pētnieki analizēja iegūtos datus no rovera par baseinā atrastajiem nogulumiem un minerāliem, kā arī rovera veikto apkārtējās teritorijas analīzi ar speciāliem instrumentiem. Tika atrasti hidratētu silīcija dioksīdi un sulfāti, kas ir līdzīgi hidratētiem minerāliem, kas tika atrasti citās misijās, pētot dažādus Marsa reģionus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top