Uz Marsa ir pietiekami daudz skābekļa, lai uzturētu dzīvību
Uz Marsa savulaik ir bijuši līdzīgi apstākļi kā uz Zemes – tur bija atmosfēra un ūdens. Tomēr kādā brīdī Sarkanā planēta zaudēja savu magnētisko lauku, kam sekoja arī atmosfēras zudums. Tiesa, tā pazuda ne pilnībā – zināms gāzes daudzums virsmas tuvumā joprojām saglabājies. Turklāt šajā maisījumā ir pat skābeklis. Bet vai to var izmantot nākotnes misijās uz Marsu?
Lai atbildētu uz šo jautājumu, NASA zinātnieki aprīkoja visurgājēju “Perseverance” ar īpašu iekārtu (MOXIE), kas spēj ģenerēt skābekli no Sarkanās planētas atmosfēras, un izmēģināja to reālos apstākļos. Ar skābekļa ģenerēšanu kopumā tika veikti 16 eksperimenti. Saskaņā ar NASA sniegto informāciju visi tie bija veiksmīgi un pat divas reizes pārsniedza zinātnieku cerības.
Perseverance ir veiksmīgi ieguvis skābekli
Saskaņā ar jaunāko NASA paziņojumu visurgājējs Perseverance visā izpētes laikā ir ieguvis 122 gramus skābekļa. Šis daudzums ir pietiekams, lai 10 stundas uzturētu pie dzīvības nelielu dzīvnieku. Uzstādīto iekārtu produktivitāte bija aptuveni 12 grami skābekļa stundā. Salīdzinājumam: pieaugušam cilvēkam dienā ir nepieciešami 840 grami. Tas nozīmē, ka visurgājēja saražotā skābekļa pietiktu aptuveni 3,5 stundām. Iegūtās gāzes tīrība bija 98 % un pat augstāka.
Iegūtie rezultāti liecina, ka no Marsa atmosfēras patiešām ir iespējams iegūt skābekli, lai nodrošinātu astronautus ar to. Pateicoties MOXIE, viņi varēs ne tikai elpot, bet arī izmantot raķetēs.
Protams, ar visurgājējā izmantoto aprīkojumu nepietiek, lai pastāvīgi nodrošinātu cilvēkus ar dzīvībai nepieciešamo gāzi. Tomēr MOXIE nav izvirzījis sev šādu uzdevumu. Turpmāko misiju laikā astronauti izmantos produktīvāku un modernāku aprīkojumu.
Kā darbojas Marsa skābekļa ražošanas iekārta
MOXIE izstrādāja Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) inženieri. Tā testēšana sākās, kad “Perseverance” 2021. gadā nosēdās uz Marsa, un turpinājās periodiski līdz pat 2023. gada 7. augustam. Tajā dienā ierīce pēdējo 16. reizi saražoja skābekli, un ar to testēšana tika pabeigta. NASA pārstāvji ziņo, ka pēdējā testa laikā ierīce saražoja 9,8 gramus skābekļa.
Vairāku gadu laikā, kopš visurgājējs atrodas uz Marsa, MOXIE ir veiksmīgi ticis galā ar visiem tam izvirzītajiem uzdevumiem. Turklāt ierīce tika testēta dažādos Marsa gada apstākļos. Rezultāti liecina, ka mikroviļņu krāsns izmēra iekārta var pastāvīgi nodrošināt astronautus ar skābekli vajadzīgajā daudzumā. Zinātnieki ieguva arī daudz citas noderīgas informācijas, kas ļaus uzlabot tehnoloģiju.
Ierīces darbības princips ir atdalīt vienu skābekļa atomu no Sarkanās planētas atmosfērā esošās oglekļa dioksīda molekulas. Tas notiek elektroķīmiskā procesā. Pēc skābekļa iegūšanas gāze iziet caur īpašu sistēmu, kas analizē tās tīrību un daudzumu.
Pēc pētnieku domām, veiksmīgā MOXIE testēšana reālos apstākļos ir pietuvinājusi cilvēkus soli tuvāk brīdim, kad pirmie astronauti dzīvos uz Marsa, pateicoties uz Zemes paveiktajam. Taču vissvarīgākais ir tas, ka šī tehnoloģija, kā minēts iepriekš, ļaus uzpildīt raķetes ar degvielu, lai cilvēki varētu atgriezties uz Zemes. Starp citu, šis bija pirmais izmēģinājums, kurā tika izmēģināta tehnoloģija, kas paredzēta tieši Marsa kolonizācijai nākotnē.
Turpmākie skābekļa ieguves iekārtu testi uz Marsa
Pateicoties testos iegūtajai informācijai, komanda izveidos MOXIE 2.0 ierīci, kas darbosies vēl efektīvāk. Tā būs pilna mēroga sistēma, kas ietvers ne tikai skābekļa ģeneratoru, bet arī iegūto gāzu sašķidrināšanas un uzglabāšanas ierīci. Tomēr drīzumā tā vēl netiks testēta, jo tuvākajā laikā nav plānotas misijas uz Marsu.
Skābekļa ieguve nebūt nav vienīgā problēma, kas jāatrisina, lai cilvēki varētu dzīvot uz Marsa. Kā jau iepriekš rakstījām, Sarkanā planēta ir agresīva vide cilvēkiem. Un pat tad, ja zinātniekiem izdosies atrisināt visas galvenās problēmas, paredzamais dzīves ilgums šeit nepārsniegs četrus gadus.