Visas ziņas

Uzzīmē pats savu aisbergu

 

Uzzīmē pats savu aisbergu

Viss aizsākās ar Kolorādo Universitātes Boulderā aspirantes Meganas Tompsones Mansones pētījumiem par ledus blāķiem un mainīgo klimatu. Viņa meklēja tīmeklī aisbergu attēlus, lai uzzīmētu vienu no tiem (zīmēšana ir viņas hobijs). “Es konstatēju, ka skatos ekrānā ar zīmējumiem un attēliem nepareizās proporcijās. Kad es nolēmu uzzīmēt pati savu aisbergu, tad es sapratu, ka tas viss bija nepareizi – un man nācās to uzzīmēt savādāk”, – pastāstīja Megana.

Megana ar sava pētījuma rezultātiem dalījās sociālajos tīklos, pastāstot – kā patiesībā peld aisbergi. Vairums cilvēku iedomājas augstu un smailu ledus gabalu ar milzīgu neredzamu daļu zem ūdens. Lai gan taisnība, ka tikai 10% aisberga atrodas virs ūdens virsmas, populārie aisbergu attēli ir neprecīzi, jo jebkurš aisbergs peldēs tā, lai tā garā ass būtu paralēli ūdens virsmai – uz sāna, salīdzinot ar ūdens virsmu.

Programmatūras izstrādātājs un tehnologs Džošs Tauberers izveidoja uz Meganas darba balstītu interaktīvu tīmekļa vietni – Iceberger.

“Izlasījis  tvītu, es ieraudzīju, ka pastāv patiešām vienkāršs matemātisks skaidrojums pamatprincipam – kā peld aisbergs. Es to apvienoju ar savām zināšanām zinātnisko aprēķinu jomā un izveidoju tīmekļa vietni Iceberger”.

Lai gan vietne parāda vairāk vai mazāk skaidru ainu – tomēr aprakstā teikts: “Realitātē aisbergs nepeldēs tā, kā šajā lapā. Tā trīsdimensiju masas sadalījums un relatīvais blīvums, salīdzinot ar ūdeni, ir svarīgi faktori, kas šeit ir tikai aptuveni”.

Lai uzzīmētu savu aisbergu, ar peles kursoru dodies uz attēlu mājaslapā un tālāk jau ļauj savai fantāzijai vaļu. Lai izdodas izcili aisbergi.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top