Visas ziņas

Vācijas valdība apstiprina drošības likumprojektu, dodot Huawei nosacītu zaļo gaismu

Vācijas valdība apstiprina drošības likumprojektu, dodot Huawei nosacītu zaļo gaismu

Vācijas valdība trešdien, noraidot Trampa administrācijas izvirzīto nostāju, lēma atļaut izmantot Huawei iekārtas valsts 5G tīklā, nosakot, ka Ķīnas ražotājam jāsniedz apliecinājumi par sava aprīkojuma drošību. Likumprojekts, kuram joprojām ir nepieciešams parlamenta apstiprinājums, iezīmē cīņas zaudējumu aizejošajai ASV administrācijai, kas jau sen lobējusi Eiropas sabiedrotos aizliegt Huawei tehnoloģiju izmantošanu. ASV apgalvo, ka Huawei iekārtas ir pielīdzināmas Trojas zirgam, ar kura palīdzību, panākot tā iekļaušanu rietumvalstu kritiskajās infrastruktūrās, Ķīna varētu spiegot un zagt sensitīvus datus, radot drošības un ekonomiskas nozīmes draudus ASV un tās sabiedrotajiem. Uzņēmums Huawei šos apgalvojumus noraida.

Ņemot vērā to, ka Vācijas rūpniecība lielā mērā balstās uz sadarbību ar Ķīnu – valsts ir Vācijas lielākais tirdzniecības partneris un lielākais tirgus daudziem vācu uzņēmumiem –, Berlīne lēma neieņemt Vašingtonas nostāju, tā vietā meklējot vidusceļu, kas ļautu Huawei darboties Vācijā, vienlaikus nodrošinot pietiekamu uzraudzības līmeni, lai nomierinātu ASV.

Kad valdība šā mēneša sākumā publicēja likumprojekta uzmetumu, Vācijas iekšlietu ministrs Horsts Zēhofers (Horst Seehofer) sacīja, ka valdība cenšas veidot juridisku pamatu, kas palīdzētu sakārtot tīkla drošības jautājumu, vienlaikus saglabājot tirgu atvērtu konkurētspējīgām tehnoloģijām. “Mēs esam izveidojuši regulējumu, kas ļauj mums pienācīgā veidā uzraudzīt iekārtu uzticamību. Mūsu drošības interesēm ir liela loma šajā lēmumā, ”Zēhofers sacīja Vācijas biznesa laikrakstam Handelsblatt.

Saskaņā ar likumprojektu tīkla ierīču pārdevējiem būtu jāapliecina, ka viņu iekārtas ir droši lietojamas, padarot viņus finansiāli atbildīgus par visiem pārkāpumiem, ja tādi rastos. Tāpat likumdošana noteiks, ka pārdevējiem un operatoriem jāpiešķir Vācijas drošības aģentūrām nepieciešamos tehniskos un juridiskos līdzekļus tīkla drošības uzraudzībai.

Trampa administrācija ir mudinājusi ASV sabiedrotos pievienoties tās nostājai, lai apturētu Huawei, Ķīnas visveiksmīgākā starptautiskā uzņēmuma un pasaules vadošā telekomunikāciju aprīkojuma ražotāja, kura pārdošanas apjomi 2019. gadā ir 123 miljardi ASV dolāru, izaugsmi.

Jaunievēlētais ASV prezidents Džo Baidens vēl nav paudis savu nostāju attiecībā uz Ķīnas tirdzniecību vai Trampa administrācijas veikto boikotu pret Huawei.

ASV un Ķīnas tirdzniecības kari ir atstājuši Eiropu izvēles priekšā – iestāties ASV pusē vai ieņemt neitrālu pozīciju. Lielbritānija un Polija ir izvēlējušās pievienoties ASV Huawei boikotam, bet Francija un Vācija ir nolēmušas stingrāk uzraudzīt Huawei tehnoloģijas, faktiski neuzliekot nekādus ierobežojumus to izmantošanai.

Lielbritānijas valdība no janvāra ir aizliegusi Huawei iekārtu iegādi, un šis lēmums, pēc Lielbritānijas amatpersonu domām, var aizkavēt 5G tīkla ieviešanu valstī par vairākiem gadiem. Tāpat Lielbritānija pieprasa telekomunikāciju uzņēmumiem līdz 2027. gadam izņemt Huawei tehnoloģijas no saviem tīkliem. Šāds solis, kā norādījis britu telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējs BT Group PLC, kopumā varētu izmaksāt aptuveni 650 miljonus ASV dolāru.

Pilnīgs Huawei aizliegums var draudēt ar juridiskām grūtībām Vācijā, kā arī apdraudēt Vācijas ekonomiskās intereses Ķīnā. Maijā Ķīnas vēstnieks Vācijā brīdināja, ka Berlīnei būs jāsaskaras ar sekām, ja tā aizliegs Huawei, sakot: “Ķīnas valdība uz šo bezdarbīgi neraudzīsies.” Trešdaļa no jaunajām pārdotajām automašīnu Ķīnā nāk no vācu rūpnīcām, un Ķīna ir vislielākais tirgus Vācijas lielākajiem autoražotājiem Volkswagen AG, Daimler AG un BMW AG.

Vācijas autoražotāji ir rēķinājušies arī uz sadarbību ar Huawei arī, lai ieviestu dzīvē savienotu automašīnu un pašbraucošo auto tehnoloģijas. Vācijas telesakaru gigants Deutche Telecom AG ir cieši ieaudis Huawei tehnoloģiju gan 4G, gan 5G bezvadu platjoslas tīklos, kas jau iepriekš saskārās ar Vācijas tīkla drošības uzraudzības iestādes brīdinājumu.

Vācijas likumprojekts tagad nonāks Parlamentā, kur šobrīd kanclere Angela Merkele saskaras ar pretestību viņas atteikumam aizliegt Huawei. Kanclere bija aicinājusi rast tādu tehnisku risinājumu, kas no visiem pakalpojumu sniedzējiem prasītu izturēt stingrus tehnoloģiju standartus un būtu caurspīdīgiem tīkla drošības iestādēm.

Taču daži no viņas partijas biedri, piemēram, parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Norberts Rotgens, vairāk nosliecas atbalstīt ASV pozīciju, kas redz Huawei kā potenciālu drošības apdraudējumu. Rotgens ir izteicies, ka jebkuram Ķīnas uzņēmums ir spiests sadarboties ar Ķīnas valsts drošības dienestiem, kas ir pamats bažām kļūt atkarīgam no Huawei tehnoloģijām.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top