Tehnoloģijas

Vai banku un stabilo monētu problēmas ir nākušas par labu bitkoina ekosistēmai?

Vai banku un stabilo monētu problēmas ir nākušas par labu bitkoina ekosistēmai?
Martā kriptovalūtu industriju sagaidīja vēl viens pārbaudījums: SVB, Silvergate un Signature banku krahs, izraisot virkni notikumu, kas kārtējo reizi aktualizēja stabilo koinu nodrošinājuma jautājumu un deva impulsu bitkoina vērtības pieaugumam.

Silīcijas ielejas bankas (SVB) sabrukuma vēstnesis bija jaunumu biļetens The Diff, kuram ir aptuveni 48 000 abonentu, tostarp lieli riska kapitāla investori. Tā autors Bērns Hobārs februāra beigās aprakstīja iespējamo SVB bankas krahu, uzsverot, ka banka ir bijusi maksātnespējīga vismaz vairākus mēnešus, kā liecinot bilances dati.

Lai gan daudzi abonenti neticēja šīs informācijas patiesumam, 8. martā banka tomēr ziņoja par 2,25 miljardu ASV dolāru iztrūkumu savā budžetā. Ņemot vērā paralēli notiekošo situāciju ar Silvergate Bank, kas šā mēneša sākumā paziņoja par 2022. gada pārskata kavēšanos un 8. martā paziņoja par darbības pārtraukšanu un likvidāciju, no SVB sākās masveida noguldījumu izņemšana. Banka nespēja ar to tikt galā un 11. martā bankrotēja.

Pēc ziņām par SVB slēgšanu satrauktie klienti vērsās trešajā bankā Signature, lai pārliecinātos, ka viņu līdzekļi ir drošībā, tomēr banka saskārās ar finanšu līdzekļu izņemšanas vilni. Lai gan līdz 12. martam situācija bija stabilizējusies, banka drīz paziņoja par tās slēgšanu, atsaucoties uz nenodrošinātajiem 90% no noguldījumiem (79 miljardi ASV dolāru) pagājušā gada beigās, no kuriem aptuveni 1/5 (16,52 miljardi ASV dolāru) bija digitālajos aktīvos. Taču faktiski banka tika slēgta “sistemātisku risku” dēļ, un par šo lēmumu lielā mērā bija atbildīgas iestādes.

Pēc tam, kad Silvergate paziņoja par aizkavēšanos ziņojuma sniegšanā par 2022. gadu, daudzi kriptovalūtas uzņēmumi pārtrauca attiecības ar to. Viens no pirmajiem bija Coinbase, kam sekoja stabilo koinu emitenti Paxos un Circle. Lielākais trieciens stabilajiem koiniem bija SVB bankrots.

USDC Circle, stabilo koinu operators, paziņoja, ka Silīcija ielejas bankā tiek glabātas rezerves 3,3 miljardu ASV dolāru vērtībā (ar kopējo kapitalizāciju 41 miljards ASV dolāru). Uz šī fona 11. martā savu piesaisti dolāram zaudēja ne tikai USDC stabilais koins, bet arī DAI, kuru daļēji nodrošina USDC. USDC atgriezās pie paritātes ar dolāru pēc tokenu sadedzināšanas 3 miljardu ASV dolāru  apmērā nākamajā dienā, un arī DAI stāvoklis uzlabojās.

Situācija ar stabilajiem koiniem tirgū izraisīja īslaicīgu paniku – lielāko kriptovalūtu kursi kritās par 10-15%, un dažas dienas vēlāk kļuva zināms, ka USDC investori stabilo koinu krīzes apstākļos izņēma 1,74 miljardus ASV dolāru. Tomēr jau 14. martā notika tendences maiņa: panikas samazināšanās saistībā ar lielāko banku sabrukumu, prognozēto ASV inflācijas datu publiskošana un bitkoina nākotnes līgumu palaišana CME izraisīja bitkoina un citu kriptovalūtu vērtības pieaugumu.

Sociālajos plašsaziņas līdzekļos arī aktīvi tika popularizēta teorija, ka ASV investori izvēlējās investīcijas bitkoinos saistībā ar banku sabrukumu. Bitkoina vērtība tagad ir sasniegusi deviņu mēnešu maksimumu, pārsniedzot 28 300 ASV dolāru līmeni.

Martā sociālo tīklu lietotāji aktīvi spekulēja ar nozares veterānu vidū populāro ideju, ka bitkoins ir vienīgā patiesā kriptovalūta. Tieši tāpēc, viņuprāt, uz banku un stabilo monētu problēmu fona BTC cena sāka augt. Investori kārtējo reizi ir sapratuši, ka bitkoins ir drošāks uzkrājumu glabāšanas variants salīdzinājumā ar stabilajām monētām, kas ir ļoti atkarīgas no tradicionālās finanšu sistēmas un nodrošinājuma pieejamības, no kuriem ievērojama daļa tiek turēta bankās.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top