Valūtas

Vai bitcoin var zaudēt savu vadošo pozīciju?

Neskatoties uz to, ka kriptovalūtu pasaulē ienāk arvien vairāk jauna valūta, vislielākā vērtība tomēr tiek piešķirta bitkoinam – sākotnējam blokķēdes risinājumam. Tomēr ir jau pagājuši desmit gadu kopš ir radīts bitkoina projekts  un pašlaik izskatās, ka bitkoins lēnām sāk zaudēt savu vadošo lomu.

Bitkoina vadošā pozīcija kopš 2017. gada augusta kļuva apdraudēta, jo parādījās konkurējoša kriptovalūta, par kuru tika ļoti daudz diskutēts. Kriptovalūta Bitcoin Cash  tika uzskatīta par potenciālu bitkoina vadošās lomas aizstājēju. Taču īsi pēc tam, kad projekts Segwit 2x’s netika uzskatīts par veiksmīgu, bitkoins ieguva digitālā zelta statusu. Kā digitālajam zeltam, tam varētu nebūt konkurentu, taču šobrīd nav zināma tā turpmākā pozīcija kriptovalūtas pasaulē.

Bitkoina mērogošana ir viena no biežāk apspriestajām tēmām, un, ja drīzumā netiks atrisināta šī problēma, investori sāks atteikties no šīs kriptovalūtas.

Bitkoina loma

Pēc tam, kad palielinājās bitkoinu lietotāju skaits, radās problēmas ar darījumu apstrādi, jo tīkls kļuva ļoti noslogots un bloku skaits palielinājās ātrāk, nekā bija plānots.  Lielā tīkla noslogojuma dēļ kriptovalūtas darījumu apstrādes ātrums samazinājās un turklāt pieauga izmaksas pa veiktajiem darījumiem.

Šie visi faktori bija nelabvēlīgi attiecībā uz kriptovalūtas pasaulē valdošajiem principiem, kas samazināja banku varu pār naudas pārvaldību. Darījumu apstrādes izmaksas un laiks ir galvenie faktori, kas ir nozīmīgi tiem, kas veic naudas darījumus. Bitkoinu pasaulē pēdējā laikā ir radušās problēmas ar šiem faktoriem, kas liek kriptovalūtas lietotājiem vien sajust déjà vu izjūtu par laikiem, kad bankām bija monopols pār naudas darījumiem.

Bitkoins gaida savu uzvaras gājienu?

Bitkoina virzība uz digitālā zelta statusu bija kopīgs un apzināts lēmums, tāpēc visu vainu nevar uzvelt valūtai. Taču šobīd investoriem ir izveidojusies neskaidība bitkoinu  mērogošanas jautājumā.

Ir vēl daudz citu kriptovalūtu, kuras varētu ieņemt bitkoinam šobrīd piederošo vadošo lomu, un tas jau ir pamanāms, jo kopš novembra bitkoins ir piedzīvojis 60 procentu vērtības kritumu tirgū. Šobrīd bitkoina tirgus daļa ir tikai 33 procenti, taču pavisam nesen tie bija 60 procenti.

Bitcoin Cash ir vislielākais bitkoina konkurents, jo šī projekta pamatā ir plānots izveidot peer-to-peer elektronisko norēķinu sistēmu. Tomēr šī nav vienīgā problēma attiecībā uz bitkoinu, jo šīs kriptovalūtas kā derīga maksāšanas līdzekļa akceptēšanas procentāža ir samazinājusies. Iepriekš ļoti daudzas kompānijas pieņēma bitkoinu kā derīgu elektronisko norēķinu formu, taču šobrīd šis īpatsvars ir ievērojami samazinājies. Tā piemēram, kompānija Steam, kura iepriekš atbalstīja bitkoin valūtu, pašlaik to vairs nepieņem kā derīgu maksāšanas līdzekli, taču kompānija Microsoft uz brīdi izraisīja apmulsumu, paziņojot, ka nepieņem šo kriptovalūtu, tomēr pēc laika apstiprināja, ka:

Kompānija Microsoft ir atjaunojusi Bitkoin kā izvēles maksāšanas līdzekli, taču no klientiem  tiek pieņemts mazāks apjoms šīs kriptovalūtas.

Tā kā daudzas kompānijas ir atteikušās no bitkoina, šobrīd piedāvājumā parādās arvien vairāk citu kriptovalūtu. Vinija Lingema, kuras viedoklī kiptovalūtas pasaulē ļoti daudzi ieklausās, ir norādījusi sekojošo:

Ja raugāmies uz bitkoinu kā produktu, tad lielāks pieprasījums šobrīd ir pēc peer-to-peer maksāšanas sistēmas, nekā tā digitālā zelta statusa vērtības.

Kādi ir plāni attiecībā uz bitkoinu?

Šobrīd ir paredzēts atrisināt bitkoina mērogošanas problēmu. Viens no risinājumiem ir Lightning Network projekts, vai arī blokķēdes tīkla uzlabojuma veikšana, mainot bloku izmērus.

Lightning Network ir tehnoloģija, kura tiek lēnām pābaudīta, taču tas, protams, notiek bitkoinu tīklā, kas nozīmē papildu maksājumu kanālu atvēršanu un transakciju noņemšana no ķēdes. Ja tansakcijas tiek noņemtas no ķēdes, tad darījumu apstrāde ir gandrīz momentāna un darījuma apstrādes izmaksas ir daudz zemākas. Šāda veida atjauninājums prasīs saskaņošanu, testēšanu un liela mēroga akceptu kriptovalūtas pasaulē.

Iespējams, ka ideja par izmaiņu veikšanu tīklā var neizdoties. Esam jau pieredzējuši Segwit2x projekta atjauninājuma neizdošanos. Protams, bloku izmēru palielināšana var atrisināt problēmu, taču tad bitkoins ies tādu pat ceļu kā Bitcoin Cash.

Grūti konkurēt ar bitkoinu

Šobrīd bitkoins ir nostiprinājis savu pozīciju kriptovalūtas pasaulē, un, iespējams, ilgu laiku būs vadošā kriptovalūta, jo daudzi cilvēki, runājot par kriptovalūtu, pirmkārt piemin bitkoinu. Taču tad, kad cilvēki būs vairāk izpētījuši kriptovalūtu, viņu prasības pieaugs, un bitkoina pozīcija varētu nebūt vairs stabila. Ir nepieciešamas izmaiņas, pretējā gadījumā bitkoina potenciāls zaudēt savu pozīciju ar katru dienu palielinās.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top