Visas ziņas

Vai eiro zonas naudas sabrukums ir neizbēgams?

Vai eiro zonas naudas tirgus sabrukums ir neizbēgams

Tā kā eirozonas ekonomikas izaugsme ir pavājinājusies, un Eiropas Centrālā Banka nespēj atbalstīt eiro zonas naudas tirgu, tirgus stratēģis Rasels Napjērs apgalvo, ka eiro pastāvēšana ir uz riska robežas.

Napjērs uzsvēra, ka globālā monetārajā sistēmā ir sākušas parādīties nestabilitātes iezīmes, norādot, ka eiro zonas naudas tirgus sabrukums var izraisīt pastāvošās finanšu sistēmas sabrukumu.

Kāpēc analītiķi ir noraizējušies par eiro?

Daudzi lielie eirozonas reģioni, tostarp Vācija, Francija un Itālija, pašlaik cīnās ar vispārēju attīstības tempa samazināšanos.

Analītiķis Rasels Napjērs apgalvo:

Prognozētie galēji labējo un galēji kreiso panākumi Eiropas Parlamenta vēlēšanās šī gada maijā paredz vienotas valūtas sistēmas beigu sākumu. Abas partijas ir ieinteresētas suverenitātes atjaunošanā parlamentā, kas nav savienojams ar vienotu valūtas sistēmu.

Kā apgalvo R. Napjērs, Eiropas Centrālās Bankas un ES institūciju iespējamā pieeja noteikt stingru kapitāla kontroli īstermiņā var negatīvi ietekmēt eiro zonas naudas tirgus ilgtermiņa rezultātus.

Lai gan stingrāka kapitāla kontrole un ierobežojums eiro nosūtīšanai ārpus eiro zonas gan fiziskām, gan juridiskām personām var tuvākajā nākotnē novērst eiro devalvāciju, tas var arī negatīvi ietekmēt vietējos uzņēmumus.

Vietējie uzņēmumi, kuru plāns ir paplašināties ārpus eiro zonas, nonāks grūtībās, kā arī varētu samazināties ASV un Āzijas kapitāla ieplūde Eiropas tirgū.

Daži analītiķi uzskata, ka eiro zona šogad nesaskarsies ar recesiju, ņemot vērā to, ka eirozonas ekonomika līdz 2019. gada ceturtajam ceturksnim pieaugs par 1,5%.

Lai gan Eiropas Centrālā Banka cenšas atrast veidu, kā stimulēt eirozonas ekonomiku un vietējo uzņēmumu attīstību, redzot recesiju daudzās jomās, ir paredzams, ka Eiropas ekonomika ilgtermiņā varētu piedzīvot pakāpenisku lejupslīdi.

Šveices Apvienotās bankas analītiķis Felikss Huefners norāda:

Lejupslīde skars ne tikai vienu valsti vai valstu daļu, bet gan ir paredzams, ka tā būs plaša mēroga.

Neatkarīgi no tā, vai Apvienotā Karaliste pastāvētu Eiropas Savienībā (ES), vai izvēlētos izstāties no Eiropas Savienības (Brexit), gadījumā, ja eiro naudas tirgus ciestu zaudējumus un eirozonas ekonomika tuvāko gadu laikā ievērojami pavājinātos, Apvienotās Karalistes tirgus varētu piesaistīt investorus kā potenciāli drošu atbalstu.

“Apvienotā Karaliste, kur demokrātija un tiesiskums paliks lielā mērā nemainīgs, kļūs par pievilcīgi drošu atbalstu Eiropas investoriem, kuri saskaras ar īpašumu sekvestrāciju un aizvien autoritārākiem režīmiem,” piebilda Napjērs.

Pēdējo nedēļu laikā eiro vērtība ir samazinājusies gan attiecībā pret Kanādas dolāru, gan ASV dolāru, tādējādi vadošie tirgotāji baidās par šīs valūtas lejupslīdes tendenci.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top