Tehnoloģijas

Vai robots var nogalināt cilvēku?

Vai robots var nogalināt cilvēku

2023. gada novembrī Dienvidkorejā notika traģēdija, kas, šķiet, ir kā no kāda zinātniskās fantastikas trillera lappuses. Vienā no lauksaimniecības produktu sadales centriem dārzeņu kastu šķirošanai paredzētā robotizētā mašīna sagrāba vienu no strādniekiem aiz rokas un piespieda viņu pie konveijera lentes. Rezultātā vīrietis guva smagus sejas un krūškurvja ievainojumus, un viņu nācās steidzami nogādāt slimnīcā. Diemžēl gūtie ievainojumi bija nesavienojami ar dzīvību, un vīrietis nomira. Šis nav pirmais gadījums, kad roboti uzbrūk cilvēkiem un izraisīja viņu nāvi. 

Dienvidkorejā robots nogalināja vīrieti

Sīkāku informāciju par Dienvidkorejā notikušo traģēdiju sniedza laikrakstā Daily Mail. Saskaņā ar policijas ziņojumu četrdesmit gadus vecs vīrietis kādā sadales centrā Dienvidgongsanas provincē pārbaudīja robota rokas sensoru. Pēkšņi ražošanas robots sagrāba viņa roku, piespieda viņu pie konveijera lentes un burtiski saspieda seju un krūtis. Vīrietis no gūtajām traumām slimnīcā nomira.

Izmeklēšanā atklājās, ka negadījuma cēlonis bija kļūda robota programmatūrā. Nezināma iemesla dēļ tas sajauca vīrieti ar dārzeņu kasti. Tā kā mehānisms darbojās automātiskā režīmā, neviens nespēja to apturēt, turklāt agrā rītā apkārt nebija daudz cilvēku. Vīrietis nevarēja atbrīvoties, jo robotu fiziskais spēks ir daudzkārt lielāks nekā cilvēkam.

Sadales centra vadītāji aicināja izveidot “precīzu un drošu” sistēmu, lai kontrolētu robotus, tomēr šādas traģēdijas notiek regulāri un jau gadiem ilgi.

Pirmais gadījums, kad robots nogalinājis cilvēku

Pirmais cilvēka nāves gadījums, ko izraisīja robots, notika 1979. gadā. Traģēdijas vieta bija automobiļu ražotāja Ford rūpnīca ASV Mičiganas štatā. Negadījuma vaininieks bija ražošanas robots, kura uzdevums bija ļoti vienkāršs – pārvietot detaļas un saskaitīt to daudzumu.

Daudzo kļūdu dēļ strādniekam Robertam Viljamam nācās pašam izņemt vienu no detaļām. Tieši šajā brīdī robots, kas svēra aptuveni 1 tonnu, viņu nogāza no kāpnēm. Tas bija iemesls vīrieša  nāvei. Nelaimes gadījumā tika vainotas pārāk paviršas drošības procedūras. Vīrieša tuviniekiem kā kompensācija tika piešķirti 10 miljoni ASV dolāru.

Japānā vīrieti nogalināja robots

Līdzīgi iepriekš minētajiem gadījumiem 1981. gadā traģēdija notika arī Kawasaki Heavy Industries Corporation rūpnīcā Japānā. Veicot viena robota manipulatora remontu, speciālists Kenji Urada ievēroja visus drošības noteikumus. Viņš pirms remonta izslēdza mehānismu, lai nenodarītu sev nopietnas traumas. Tomēr darba procesā vīrietis nezināma iemesla dēļ pieskārās svirai, un robots ieslēdzās. Rezultātā tas sāka kustēties, un remontatslēdznieka ķermenis tika saspiests zem spēcīgā mehānisma svara.

Negadījums Tesla autopilota dēļ

Nevajadzētu aizmirst, ka automašīnas ar autopilota funkciju zināmā mērā arī ir roboti. 2016. gada maijā Džošua Brauns, kuram piederēja Tesla Model S automobilis, iebrauca pretējā joslā, pa kuru pārvietojās kravas automobilis ar piekabi. Ne Džošua, ne automašīnas autopilota sistēma nepamanīja gaišās krāsas vilcēja piekabi uz spožās debess fona, kā rezultātā notika letāls negadījums. Arī elektromobiļa bremžu sistēma neglāba vīrieti.

Lasot par visiem šiem stāstiem, var domāt, ka, ja roboti iegūs saprātu un nolems iznīcināt cilvēci – viņiem tas izdosies? 2021. gadā lielu rezonansi izraisīja ziņa, ka 2021. gadā Lībijā militārajiem spēkiem uzbruka drons kamikadze Kargu-2 ar šrapneļu ieroci. Vai tiešām nākotnē ir gaidāma mašīnu sacelšanās?”.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top