Visas ziņas

Vai starpzvaigžņu objekts Oumuamua varētu būt citplanētiešu kuģis?

Vai asteroīds Oumuamua varētu būt citplanētiešu kuģis?

Foto: Dotted Yeti/shutterstock.com

Iespējams jūs zināt, ka 2017. gada 18. oktobrī mūsu Saules sistēmai pietuvojās iepriekš nenovērots, nezināms objekts Oumuamua? Noslēpumaino objektu “Oumuamua”, kas havajiešu valodā nozīmē izlūku vai sūtni no tālienes, astronomi atklāja ar Havaju salās esošajiem Pan-STARRS teleskopiem, un sākotnēji tas tika klasificēts kā starpzvaigžņu komēta.

Tomēr turpmākie novērojumi Eiropas Dienvidu observatorijā ar VLT teleskopu neatklāja komētai raksturīgās pazīmes, un drīz Oumuamua ieguva asteroīda statusu. Interesanti, ka šī debesu viesa ātrums bija tik liels, ka pēc tā atklāšanas astronomiem bija iespēja to novērot tikai četrus mēnešus, jo 120 dienas pēc tā atklāšanas objekts jau atradās pārāk tālu no Saules sistēmas un visi novērojumi tika pārtraukti. Bet kā un kāpēc Oumuamua nokļuva mūsu diezgan neuzkrītošajā Saules sistēmā? Harvardas universitātes Astronomijas katedras profesors Avi Lēbs, šķiet, ir atradis atbildi uz šo un citiem jautājumiem. Bet zinātnieku aprindas ar saviem secinājumiem vēl nesteidzas.

Starpzvaigžņu viesis

Asteroīds Oumuamua nelīdzinās nevienam objektam, ko astronomi ir jebkad iepriekš redzējuši. Tika novērots, ka tas kustās pārāk ātri, lai šis objekts varētu būt no mūsu Saules sistēmas. Šī objekta orbīta bija pavisam neparasta, un tam nav asteroīdam vai komētai raksturīgu pazīmju. Turklāt veiktā datu analīze liecina, ka asteroīdam ir neparasta iegarena cigāra forma un tas pārvietojas ar ātrumu aptuveni 26 kilometri sekundē attiecībā pret Sauli.

2018. gadā Maksa Planka astrofizikas institūta pētnieki uzskata, ka Oumuamua, visticamāk, nāk no Cetus zvaigznāja, kas atrodas 77 gaismas gadu attālumā no Zemes. Taču pastāv arī varbūtība, ka tas nāk no Vienradža zvaigznāja, kas atrodas 135 gaismas gadus no mums un punkta, kas atrodas tuvu Saules apeksam Liras zvaigznājā. Saules apekss ir debess sfēras punkts, uz ko ir vērsta Zemes, Saules vai cita debess ķermeņa relatīvā kustība attiecībā pret citām zvaigznēm.

Ņemot vērā to, ka zinātnieki vēl nekad nav novērojuši tādus objektus kā Oumuamua, astronomi visā pasaulē ir sākuši interesēties par tā izcelsmes noslēpumu. 2020. gada pavasarī astrofiziķi no Kalifornijas un nacionālajām astronomiskajām observatorijām Ķīnā, izmantojot datormodelēšanas metodi parādīja, kā objekti, kas līdzinās starpzvaigžņu viesiem, var veidoties paisumu spēku ietekmē, kas ietekmē okēanus mūsu Zemē. Viņu teorija varētu arī izskaidro visas Omamua neparastās īpašības.

Oumuamua trajektorija

„Mēs esam parādījuši, ka starpzvaigžņu objekti, piemēram, Oumamua, var veidoties plaša paisuma fragmentēšanās rezultātā tuvu sadursmju laikā ar zvaigznēm, pēc tam tiem nonākot starpzvaigžņu izplatījumā,” tā Kalifornijas universitātes mājaslapā ir citēts Kalifornijas universitātes astronomijas un astrofizikas emeritētā profesora teiktais.

Žurnālā “Nature Astronomy” publicētā raksta autori arī apgalvo, ka vidēji katra planētu sistēma izplatījumā izmet aptuveni 100 triljoni objektu, kas līdzinās Oumamuam. Bet ne visi zinātnieki ir vienisprātis ar iegūtajiem secinājumiem. Starp tiem, kuri uzskata, ka starpzvaigžņu viesis nav tik vienkāršs, kā šķiet, ir arī Hārvardas universitātes astronomijas profesors Avi Lēbs. Viņš norāda, ka Oumuamua neparasto raksturu var izskaidrot ar citplanētiešu iejaukšanos.

Oumuamua – citplanētiešu kuģis?

Izraēlas amerikāņu fiziķis-teorētiķis un Hārvardas Universitātes astronomijas fakultātes dekāns Avi Lēbs ir viens no izcilākajiem zinātniekiem pasaulē. Viņa raksti tiek bieži publicēti žurnālā “Scientific American”. Savā jaunajā grāmatā “Citplanētieši: pirmo saprātīgo dzīvo būtņu pazīmes ārpus Zemes”, profesors sniedz pārliecinošus zinātniskus argumentus par Oumamua izcelsmi un iedziļinās tajā, kāpēc viņa kolēģi ir tik naidīgi noskaņoti par iespējamas dzīvības pastāvēšanas ārpus mūsu planētas.

Pirmkārt, saskaņā ar Lēba teikto, mums vienkārši nebija laika savākt pietiekami daudz datu par Oumuamua, lai ar pārliecību runātu par šī objekta izcelsmi. Turklāt neviens negaidīja to, ka šis jaunatklātais objekts būs tik dīvains. Tikai gadu pēc asteroīda atklāšanas zinātnieku aprindas saprata, ka šis starpzvaigžņu ceļotājs ir neparasts, un jo tas spēj iegūt paātrinājumu bez gāzes izmešiem. Lēbs apgalvo, ka nevar izslēgt to, ka Oumuamua ir daļa no citplanētiešu izpētes misijas, pateicoties tā līdzībai ar gaismas zondi.

Vai asteroīds Oumuamua varētu būt citplanētiešu kuģis

Starpzvaigžņu objekts “Omamua”

Kornela universitātes bibliotēkas mājaslapā publicētais dokuments neizslēdz iespēju, ka Oumuamua varētu būt speciāli veidots mākslīgs objekts, un, kā raksta “The New York Times”, Lēba arguments derību vērts, kas ir pielīdzināmas Paskāla slavenajām derībām par optimālo lēmumu ticēt Dieva pastāvēšanai. Lēbs turklāt ir apgalvojis, ka ticība tam, ka Oumuamua ir svešzemju kosmosa kuģis, mūs varētu padarīt tikai modrākus un uzņēmīgākus un veicinātu domāt ārpus ierastajiem rāmjiem.

“Ja mēs uzdrošināsimies derēt, ka Oumuamua ir modernu ārpuszemes tehnoloģiju paraugs, mēs no tā gūsim tikai labumu,” raksta Lēbs. „Apmēram ceturtā daļa no 200 miljardiem mūsu galaktikas zvaigžņu atrodas ap planētām, kas ir potenciāli apdzīvojamas. Ņemot vērā daudzās pasaules ar tik labvēlīgiem dzīves apstākļiem, ļoti iespējams, ka saprātīgi organismi attīstās arī citur. “

Lēbs salīdzina starpzvaigžņu objektu izpēti ar jūras krastā izskalotu gliemežvāku savākšanu. Pētot gliemežvākus, mēs uzzinām par to atšķirīgo izcelsmi, taču tie ne visi ir vienādi – dažreiz mēs uzejam arī plastmasas pudeles atliekas. Tāpat kā mēs pētām gliemežvākus jūras krastā, astronomiem ir jāizpēta jebkurš Saules sistēmas objekts un tā īpašības. Ārpuszemes dzīvības atklāšana būtu lielākais atklājums zinātnes un civilizācijas vēsturē.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top