Tehnoloģijas

Vai viedtālruņi var izraisīt vīriešu neauglību?

Viedtālruņi var izraisīt vīriešu neauglību

2023. gadā Pasaules Veselības organizācijas eksperti paziņoja, ka neauglība skar 17,5 % pieaugušo pasaules iedzīvotāju. Neauglības cēlonis var būt jebkas, sākot no neveselīga dzīvesveida līdz pat ģenētikai un banālam stresam. Visbiežāk bērnu nav iespējams ieņemt vīrieša reproduktīvās sistēmas problēmu dēļ – viņam var būt pārāk neaktīvi spermatozoīdi vai vienkārši to nepietiek. Jau vairākus gadu desmitus Šveices zinātnieki ir meklējuši atbildi uz jautājumu “vai viedtālruņi var izraisīt neauglību”.

Pētot neauglības cēloņus vīriešiem

Par mobilo ierīču ietekmi uz vīriešu reproduktīvo sistēmu ziņo zinātniskā raksta autori žurnālā Fertility and Sterility. Laika posmā no 2005. līdz 2018. gadam pētnieki novēroja vīriešu vecumā no 18 līdz 22 gadiem dzīvesveidu un veselību. Trīs mēnešus pirms pētījuma sākuma dalībnieki aizpildīja anketu, kas sastāvēja no divām daļām. Pirmajā daļā vīriešiem tika lūgts pašnovērtēt savu veselību un aprakstīt savu dzīvesveidu. Otrā anketas daļa bija paredzēta viņu vecākiem – viņiem tika lūgts aprakstīt savu dzīvi pirms bērna ieņemšanas.

Gandrīz 15 gadu laikā zinātniskā darba autoriem izdevās iegūt datus par 5605 vīriešiem, no kuriem 2886 paņēma spermas paraugus un tika izmeklēti pie urologa. Papildus tam visam eksperti fiksēja viņu augumu, svaru, ķermeņa masas indeksu, sēklinieku tilpumu un daudzus citus parametrus. Lieki piebilst, ka zinātnieki noskaidroja arī to, cik bieži pētījuma dalībnieki izmantoja mobilās ierīces un kur tās nēsāja līdzi: krekla, bikšu kabatā vai somā.

Svarīgi atzīmēt, ka zinātnieki nesaņēma datus no vairāk nekā 5000 vīriešu vienā reizē, bet veica procesu vairāku gadu garumā.

Vai viedtālruņi var izraisīt vīriešu neauglību

Viedtālruņu ietekme uz cilvēka veselību

Pētījuma rezultāti parādīja, ka desmit gadu laikā cilvēki sāka biežāk lietot mobilās ierīces. Piemēram, laikā no 2005. līdz 2007. gadam 56,5 % vīriešu apgalvoja, ka izmanto mobilo tālruni retāk nekā reizi nedēļā. Un jau no 2015. līdz 2018. gadam tikai 5% dalībnieku pret viedtālruņiem izturējās tikpat atturīgi.

Zinātniskais darbs arī parādīja, ka, jo vecāks ir vīrietis, jo retāk viņš izmanto viedtālruni. Dalībnieki vecumā no 19 gadiem ņēma viedtālruni rokās vairāk nekā 20 reizes dienā, savukārt 22 gadus vecie to darīja daudz retāk. Mobilo ierīču mīļotāji vairāk nekā citi smēķēja un lietoja alkoholu, taču viņi arī augstu novērtēja savu izglītības līmeni un veselības stāvokli. Taču jāņem vērā, ka šie dati tika iegūti tikai pēc pētījuma dalībnieku vārdiem – iespējams, ka daži no viņiem sniedza neprecīzus datus.

Taču pētījuma dalībnieki noteikti nevarēja krāpties par savu auglību. Analīžu rezultāti parādīja, ka vīriešiem, kuri reti lietoja mobilās ierīces, bija lielāka spermatozoīdu koncentrācija – 56,5 miljoni uz mililitru ejakulāta. Tiem, kuri regulāri izmantoja viedtālruni vairāk nekā 20 reizes dienā, bija 44,5 miljoni spermatozoīdu mililitrā. Pēc zinātnieku datiem, bieža mijiedarbība ar mobilajām ierīcēm samazināja spermatozoīdu koncentrāciju par 21 procentu un to kopējo skaitu par 22 procentiem.

Mobilo ierīču ietekme uz spermatozoīdu koncentrāciju bija īpaši jūtama līdz 2010. gadam. Zinātnieki uzskata, ka tās agrāk radīja lielāku kaitējumu tajās izmantoto sakaru tehnoloģiju dēļ. Līdz ar viedtālruņu parādīšanos cilvēki sāka izmantot 3G un 4G tīklus, kas, šķiet, ir drošāki. Lielākā daļa vīriešu ierīces nēsāja bikšu kabatā, un tas kaitējumu īpaši neradīja.

Vai viedtālruņi var izraisīt vīriešu neauglību

Kāpēc viedtālruņi var izraisīt neauglību?

Pētījuma rezultāti parādīja, ka mobilās ierīces varētu būt neauglības cēlonis. Tomēr zinātnieki precīzi nespēj izskaidrot, kā tās spēj tik ļoti ietekmēt spermatozoīdu koncentrāciju un skaitu. Tāpēc neizaicināsim likteni un ja iespējams, tad turēsim mobilās ierīces tālāk no sevis un saviem mīļajiem.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top