Valūtas

Vai Zcash kopienai būtu jāuztraucas par Zuko Vilkoksa miljoniem?

Vai Zcash kopienai būtu jāuztraucas par Zuko Vilkoksa miljoniem

2033 ZEC. Tik mēnesī nopelna kompānijas Zcash CEO vīrs Zuko Vilkoks. Šodien tas ir aptuveni 305 000 $ vai 3,65 milj. $ gadā. Darba alga, kuru Vilkoks parādīja 26. jūnijā prezentācijā Zcon0, kļuva par daudzu neapmierinātības iemeslu kopienā.

Tāda summa krasi kontrastē ar Kriptomedia ziņu par neatkarīgu ZCash izstrādātāju, kurš strādāja par kopienas ziedojumiem, bet pēc tam, kad viņam beidzās nauda – sāka draudēt ar kriptovalūtas hardforku.

Tomēr, lai arī Vilkoksa darba alga nebija plaši zināma, Zcash kodā ierakstīts, ka to sauc par dibinātāju atlīdzību. Šī koda daļa izdala 20% samainotos ZEC ieinteresētajām kompānijas Zcash personām. Tamlīdzīgu atlīdzības modeli asi kritizēja kopš aktivizēšanas brīža un tas pat bija viens no iemesliem tam, ka Rets Kreitons izveidoja Zcash fork ar nosaukumu Zclassic.

Atšķirībā no citiem finansēšanas modeļiem – dibinātāju atlīdzība bija ieprogrammēta uz četriem gadiem. Vilkoksa darba alga ir 0,9% no Zcash kopējās izlaides; vēl 19,1% sadalīts starp Zcash Foundation, Zcash Company un 44 dibinātājiem, investoriem un konsultantiem, bet pārējie 80% aiziet maineriem. Šo situāciju komentējis Ethereum Foundation komunikāciju darbinieks Hadsons Džeimsons:

Saistībā ar viņa daļu jums jāņem vērā: kad tika pieņemts šis lēmums, mēs nezinājām, kāda būs cena.

Finansēšanas modelis ir kļuvis par iemeslu diskusijām par iespējamo centralizāciju kompānijā Zcash, kurai uzdots atbalstīt kriptovalūtas koda bāzi. Jāatzīmē, ka pēdējos divos gados kompānija ir racionāli izmantojusi atlīdzību, optimizējot iepriekš lielās anonīmās transakcijas. No otras puses – kā uzskata daudzi kopienas Zcash dalībnieki – ir absurdi paļauties uz centralizētu institūciju, kas attīsta decentralizētu kriptovalūtu. Pats Vilkoks saka:

Zcash — tas ir produkts ar atvērtu izejas kodu vai kompānijas programmatūras produkts? Atbilde: abi varianti ir pareizi.

Vilkoks uzsvēra – svarīga ir lietotāju piekrišana tam, ka, izvēloties Zcash, viņi izvēlas gan dibinātāju atlīdzību, gan arī kompānijas ideju, un piebilda, ka “vienmēr ir iespējama pārejai uz Monero”. Turklāt, saskaņā ar Vilkoksa teikto, transakciju anonimitātes ziņā var paļauties uz atvērto kodu, nevis uz uzticēšanos kompānijai Zcash.

Kompānijas atlīdzības struktūrā ir arī zināmas priekšrocības. Tādējādi lielākais dibinātāju atlīdzības saņēmējs (galvenokārt tie bija paša Vilkoksa ziedojumi) bija pērn izveidotā nekomerciālā organizācijas Zcash Foundation – neatkarīga institūcija, kas paredzēta korporatīvo risinājumu izkonkurēšanai izstrādes jautājumos. Fondam ir arī ambiciozi plāni plašākai sadarbībai un ekosistēmu attīstības atbalstam, kas orientētas uz privātās dzīves neaizskaramību. Fonds saņem 6563 ZEC (gandrīz 1 milj. $) mēnesī.

Niks Kārters no analītiskās kompānijas Coinmetrics saka, ka tādas struktūras galvenā priekšrocība ir tās caurredzamība. Atlīdzības shēma Zcash ir absolūti skaidra, kamēr daudzas kriptovalūtas un jaunuzņēmumi sniedz ļoti maz informācijas saistībā ar savu tīklu finanšu sadali. Pēc Kārtera teiktā – Zcash ir īpašs gadījums, jo šeit šīs lietas bija zināmas kopš paša sākuma.

Vilkoks saka, ka publiski paziņo par saviem plāniem dalīties ar darba algu, jo Zcash kopiena sāk pieņemt lēmumus par kriptovalūtas nākotni un visiem ir jāzina tādi fakti: Skaidrība un caurredzamība ir labāk. Tas piesaista kritiku, bet tas ir labi – un tiem, kas nav caurredzami, būtu jāpiemēro tās pašas kritiskās piezīmes.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top