Tehnoloģijas

Vecāku dilemma: 48 % vecāku izmanto vecākvadības lietotnes

Vecāku dilemma: 48 % vecāku izmanto vecākvadības lietotnes

Jauns „Kaspersky” pētījums liecina, ka lielākā daļa vecāku ir noraizējusies par bērnu digitālo uzvedību un grib to vadīt un uzraudzīt. Gandrīz puse respondentu (48 %) izmanto vecākvadības lietotnes, un 45 % regulāri pārbauda bērnu interneta pārlūkošanas hroniku. Turklāt 51 % vecāku informē, ka bērni izmanto digitālās ierīces vecāku (42 %) vai ģimenes locekļu (9 %) uzraudzībā.

Mūsdienu bērni jau no mazotnes ir tehniski lietpratīgāki par iepriekšējām paaudzēm. Nesen veiktā „Kaspersky” aptauja apstiprina, ka viens no galvenajiem iemesliem — bērniem ir piekļuve ierīcēm un praktiska pieredze no daudz jaunāka vecuma. Tomēr bērni var nezināt visus drošas uzvedības tiešsaistē noteikumus — tos pakāpeniski iemāca vecāki. Kad vecāki piešķir bērnam ierīci, viņi vēlas nodrošināt, lai viņš internetā būtu drošībā, tāpēc lielākā daļa vecāku cenšas uzraudzīt bērnu darbības internetā, lai panāktu viņu drošību.

Lielākā daļa vecāku cenšas kontrolēt bērnu skatītos videomateriālus (60 %), apmeklētās vietnes (56 %) un spēlētās spēles (52 %). Turklāt 49 % respondentu vēlas ierobežot laiku, ko bērni dienā pavada tiešsaistē un darbojoties ar ierīcēm.

Uzraugot bērnu darbības internetā, vairāk nekā puse vecāku pārrunā veselīgus digitālos paradumus (55 %), izmanto vecākvadības lietotnes (48 %) un vēl 45 % pārbauda pārlūkošanas hroniku. Tomēr gandrīz ceturtdaļa respondentu (23 %) uzticas bērniem un viņus nekādi nekontrolē.

Aptaujas rezultāti liecina, ka vecāki un ģimene uzņemas galveno atbildību par bērnu uzvedības kontroli digitālajā telpā (87 %), tomēr vairāk nekā ceturtdaļa (28 %) uzskata, ka tas ir jādara skolotājiem un skolai, un 27 % domā, ka bērniem ir jāuzņemas personiska atbildība.

Atbalstot šo nostāju, 90 % vecāku ir pārrunājuši ar bērniem uzvedības noteikumus internetā un digitālo etiķeti. Tikai desmitdaļa respondentu (10 %) nav apspriedusi ar bērniem šo jautājumu.

„Tā kā mūsdienu bērni no mazotnes izmanto viedtālruņus un citas ierīces, viņi digitālo telpu uztver kā kaut ko pašsaprotamu un pazīstamu — līdzīgi kā pastaigu. Taču arī digitālajā telpā ir savi drošas uzvedības noteikumi, ko daudzi māca no bērnības, piemēram, nesazināties ar svešiniekiem vai nedoties uz nepazīstamām un nezināmām vietām. Vecāki var padarīt bērnu digitālo vidi drošāku, norobežojot viņus no nepiemērota satura un palīdzot iemācīties, kā būt drošībā digitālajā vidē, izmantojot dažādus rīkus un paņēmienus. Piemēram, pieaugušie var atbalstīt noteiktus digitālos paradumus ģimenē vai izmantot vecākvadības lietotnes, kas var palīdzēt filtrēt vēlamās un nevēlamās satura kategorijas, kā arī pārbaudīt bērna nodarbes tiešsaistē,” komentē „Kaspersky” par patēriņa preču mārketingu atbildīgā valdes priekšsēdētāja vietniece Marina Titova.

„Mēs, terapeiti, esam pārliecināti, ka uzticēšanās ir būtiski labāka par kontroli, taču attiecībā uz mediju patēriņu vecāki neuzticas interneta saturam, nevis bērniem, tāpēc reglamentējoša kontrole ir ieteicama, jo tā saskan ar vecāku vēlmi aizsargāt bērnus. Tomēr pastāv dilemma, cik liela kontrole ir nepieciešama un cik daudz ir par daudz.

Mēs visi zinām, ka bērni allaž meklē jaunas vietas, ko iepazīt bez vecāku kontroles — šī patstāvība ir svarīga un atkarībā no bērna vecuma ir jāatļauj. Taču ir arī svarīgi, lai vecāki ar bērniem vienojas par noteikumiem, pat ja šīs sarunas dažkārt nemaz nav vieglas. Bērni ievēro noteikumus un robežas, ja viņi var izprast tās un visas saistītās sekas, tāpēc mēs iesakām vecākiem izmantot bērnu aizsardzības lietotnes vai padarīt caurspīdīgu drošības iestatījumu aktivēšanu un izskaidrot tos — tad aktīvai medijizglītībai būs panākumi.

Lielākā daļa bērnu saņem pirmo viedtālruni deviņu vai desmit gadu vecumā. Tie ir vārti uz neaptveramu pasauli, kas ir izglītojoša un izklaidējoša, bet arī pilna ar problemātisku saturu. Raugieties uz šo saskarsmi kā uz ceļu satiksmi — ir ārkārtīgi interesanti un aizraujoši tajā piedalīties, bet ir svarīgi, ka vecāki soli pa solim pavada bērnus, lai pēc iespējas nezaudētu saikni ar viņiem. Braukšanai mums ir ceļu satiksmes noteikumi un ceļa zīmes — to vajag arī internetā,” komentē terapeiti Birgita Hēlcele un Stefans Rūzass no Minhenes prakses „Liebling + Schatz”.

Šie pasākumi palīdzēs vecākiem nodrošināt bērnu drošību tiešsaistē.

  • Lai gan bērni lieto ierīces, viņiem var trūkt zināšanu par kiberhigiēnu un drošību tiešsaistē. Vecāki var palīdzēt, pārrunājot ar bērniem iespējamās situācijas un rādot priekšzīmi.
  • Ieteicams ieinstalēt vecākvadības lietotni, taču ir svarīgi to pārrunāt ar bērnu un izskaidrot šādas rīcības iemeslus, lai viņš tos saprastu.
  • Ja bērns ir aktīvs sociālo mediju lietotājs un publicē daudz satura, ir jāpārrunā pārmērīgas informācijas izpaušanas un datu aizsardzības jautājumi. Varat arī sekot viens otram sociālajos medijos un censties rādīt priekšzīmi. Vienmēr pārbaudiet fotogrāfiju ģeotagus, raugieties, lai attēlos vai aprakstos neparādās konfidenciāla informācija, pārbaudiet komentārus. Ar savu piemēru jūs arī parādīsiet bērnam, kā droši izpaust informāciju sekotājiem internetā, saglabājot privātumu.

Par „Kaspersky”

Kaspersky” ir starptautisks kiberdrošības un digitālās informācijas aizsardzības uzņēmums, kas dibināts 1997. gadā. „Kaspersky” dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop inovatīvos drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības klāstā ietilpst labākā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem apdraudējumiem. Vairāk nekā 400 miljoni lietotāju ir aizsargāti ar „Kaspersky” tehnoloģijām, un mēs palīdzam 240 tūkstošiem korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top