„Venipak” dibinātājs Nerijus Raudonis: „Mēs gribam būt ne tikai kurjeri, bet kļūt par nozīmīgiem e-komercijas tirgus dalībniekiem”
Jau kādu laiku uz „Venipak” automašīnām ir redzams apzīmējums „Piegādes platforma”. Uzņēmuma dibinātājs un īpašnieks Nerijus Raudonis norāda, ka tā nav tikai izkārtne, bet gan uzņēmuma ilgtermiņa redzējums, kas sakrīt ar tā aktīvo paplašināšanos Eiropā un pārtapšanu no kurjerdienesta par tirdzniecības uzņēmumu.
Nerijus Raudonis prognozē, ka nākotnē kurjerpakalpojumi veidos līdz 10 % „Venipak” ieņēmumu, bet uzņēmuma darbība radikāli mainīsies.
„Pašlaik kurjerpakalpojumi veido aptuveni 90 % mūsu ieņēmumu, taču pēc pieciem gadiem tie veidos tikai 10 % vai pat mazāk. Mēs cenšamies vadīt „Venipak” jaunā virzienā un pārveidot nodarbošanos no fiziskas loģistikas par tirdzniecības platformu. Esam iecerējuši kļūt par vairumtirdzniecības uzņēmumu e-komercijai,” par uzņēmuma ilgtermiņa plāniem sacīja Nerijus Raudonis.
Viņš uzskata, ka šī e-vairumtirdzniecības niša vēl nav atklāta un tikai veidojas: „Mēs meklējām iespējas paplašināties visā pasaulē, centāmies dekonstruēt visu tirdzniecības ķēdi un atradām šo nišu, kas faktiski vēl nepastāv ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē. Pašlaik visi e-veikali visbiežāk strādā tieši ar piegādātājiem vai ražotājiem. Mēs vēlamies nodrošināt vislabāko pakalpojumu vietējam tirgum ar ātru piegādi 24 stundu laikā.”
Sāk ar Nīderlandi un raugās uz ASV
Viens no uzņēmuma nozīmīgākajiem stratēģiskajiem soļiem bija Nīderlandes e-komercijas uzņēmuma „Strengholt Entertainment” iegāde, par ko tika paziņots šā gada sākumā. Šis darījums uzreiz atvēra aptuveni četru miljonu preču grozu elitārajā un augstākās klases kategorijā, ļaujot uzņēmumam bez kavēšanās uzņemties lielāku tirgvedības ķēdes daļu ārpus loģistikas.
Nerijus Raudonis pauž, ka „Venipak” nolūks ir strādāt ar vietējiem līderiem katrā lielajā Eiropas tirgū, piemēram, Nīderlandē, Vācijā, Francijā, Itālijā un Apvienotajā Karalistē. Viens piemērs ir Pigu.lt, kas ir vietējais līderis savā jomā Lietuvā, kā arī Allegro.pl Polijā.
Uzņēmums raugās arī uz ASV milzi „Amazon”, kas ir visspēcīgākais e-komercijas jomas dalībnieks pasaulē. Pēc Nerijus Raudoņa teiktā, tikai 15 % uzņēmumu, kas Amerikas Savienotajās Valstīs pārdod platformā „Amazon”, tirgo savus ražojumus arī Eiropā. Tāds stāvoklis ir izveidojies tāpēc, ka atsevišķi piegādātāji, kas vēlas ienākt Eiropas tirgū caur „Amazon”, saskaras ar problēmām, piemēram, muitu, jo katrai valstij ir sava specifika, kā arī valodas barjeru saskarsmē ar vismaz deviņām valodām. Vēl viena problēma ir katrā Eiropas tirgū atšķirīgā PVN bāze.
„Tas viss apgrūtina atsevišķa piegādātāja ienākšanu tirgū. Taču, ja ir starpnieks, kas spēj veikt pielāgošanas funkcijas, risināt nodokļu jautājumus un pat rūpēties par preču klāstu, tad rodas nopietns stimuls sadarboties ar tādu vairumtirgotāju kā mēs. Apsolām piedāvāt šo visaptverošo pakalpojumu un palīdzēt ASV piegādātājiem izvairīties no problēmām, kas saistītas ar ienākšanu Eiropas tirgū,” paskaidroja „Venipak” īpašnieks.
Šajā nolūkā „Venipak” plāno izveidot Eiropā aptuveni 20 e-komercijas pasūtījumu piegādes centrus, kas izplatīs katram reģionam atbilstošākās preces.
Jauna līdere ar jaunu virzienu
Septembrī „Venipak” vadības grupai uzņēmuma vispasaules uzņēmējdarbības attīstības vadītājas amatā pievienojās Sabīna Bačuliene, kurai ir liela darba pieredze e-komercijas jomā. Tas ir pilnīgi jauns amats, kas tieši saistīts ar „Venipak” aktīvo paplašināšanos Eiropā no kurjerdienesta par tirdzniecības uzņēmumu.
„Venipak” vadības grupa joprojām ir atbildīga par loģistikas uzņēmējdarbības, tostarp finanšu, pārdošanas un personāla, vadību Baltijas valstīs. Turklāt „Venipak” iecēlis grupas vadītāju Nīderlandē, kas ir atbildīgs par vispasaules paplašināšanās stratēģiju, lūkojas ārpus Baltijas valstīm un meklē veidus, kā paplašināt uzņēmējdarbību ārpus loģistikas.
Sabīnas Bačulienes amats vadības grupā atšķiras ar to, ka viņa būs atbildīga par e-vairumtirdzniecības stiprināšanu un uzņēmuma attīstības organizatorisko daļu. Tādējādi viņa cieši sadarbosies ar kolēģiem Nīderlandē un Lietuvā.
„E-komercijas tirgus ir plašs un strauji augošs, un mūsu kolektīvam ir lieliskas iespējas dziļi iekļūt šajā nišā. Jau tagad varam piedāvāt tirgum pievilcīgus, inovatīvus risinājumus, kas nodrošinās teicamu klientu apkalpošanu. Augošajai e-komercijas nozarei ir vajadzīgi loģistikas risinājumi, piemēram, uzglabāšana un transportēšana, tāpēc saskatu lielu un neizmantotu attīstības potenciālu,” sacīja Sabīna Bačuliene.
Par „Venipak” grupu
Pirms divdesmit gadiem Lietuvā dibinātais „Venipak” ir ātri izaudzis par starptautisku uzņēmumu ar birojiem Baltijas valstīs, Polijā, Ķīnā un Nīderlandē, kā arī sadarbības partneru tīklu, kas piegādā preces visā pasaulē. Uzņēmums veic sūtījumu piegādes, e-komercijas pasūtījumu piegādes, kravu aviopārvadājumu un „pēdējā kilometra” piegādes pakalpojumus. „Venipak” izstrādā integrētus pakalpojumus un rīkus, kas ļauj e-komercijas uzņēmumiem paplašināt tirdzniecību gan vietējā, gan pasaules līmenī. Uzņēmums iecerējis veikt apvērsumu tirdzniecībā, nojaucot robežas un visā pasaulē sniedzot pakalpojumus, kas vienkāršo piegādes procesu. Baltijas valstīs „Venipak” pieder vairāk nekā 600 inovatīvu pakomātu tīkls, kas spēj piegādāt sūtījumus 24 stundu laikā, uzņēmumam ir vairāk nekā 7000 klientu visā pasaulē, tajā strādā vairāk nekā 1000 darbinieku, kā arī uzņēmums pārvalda 70 tūkstošus kvadrātmetru noliktavu platību.