Visas ziņas

Noderīgi zināt: vai jāziņo VIDam par Paypal un Revolut kontiem?

Noderīgi zināt: vai jāziņo VID par Paypal un Revolut kontiem?

Latvijas Finanšu izlūkošanas dienests pēdējos gados ir saņēmis ap tūkstoti ziņojumu par aizdomīgām operācijām ārvalstīs reģistrētu “elektroniskās naudas iestāžu” kontos – vēstīja LTV pārraide De Facto.

Viena no izplatītākajām shēmām ir svešu datu izmantošana konta atvēršanai, lai turpmāk no tā noņemtu skaidru naudu.
Eksperimenta ietvaros žurnālisti noskaidroja, ka piemēram, izmantojot maksājumu karti Revolut, nopelnītā nauda nav redzama Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
Revolut – tā ir “elektroniskās naudas iestāde”, kas piedāvā kontu un fizisku un/vai elektronisko karti, uz kuru var saņemt līdzekļus. Ar karti var maksāt par pirkumiem gan tradicionālajos, gan arī online veikalos, var arī izņemt skaidru naudu.

Daudzi uzņēmumi jau strādā pēc tādas sistēmas – arī Latvijā pieejami desmitiem piedāvājumu. No bankām tie atšķiras ar relatīvu anonimitāti – piemēram, Revolut ir reģistrēta Lielbritānijā, un atšķirībā no bankām, kam ir licences Latvijā, tam nav jāinformē VID par saviem Latvijas klientiem.
Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvis Arnis Libenzons paskaidroja, ka informācijas saņemšana šai gadījumā ir ļoti problemātiska – pat Lielbritānijas nodokļu institūcija nav informēta par Revolut klientiem.

Samērā anonīma var būt arī skaidras naudas noņemšana: ja Latvijas bankas klients bankomātā izņem lielu naudas summu, tad tas ir redzams bankā, kas aizdomīgos gadījumos var ziņot attiecīgiem dienestiem. Taču izsekot skaidras naudas izņemšanu “elektroniskās naudas iestādē” ir gandrīz neiespējami.
Caurredzamības trūkums var palīdzēt slēpt naudas izcelsmi un/vai gala saņēmēju. To var izmantot arī darba algu izmaksai aploksnēs.

Revolut tomēr paskaidroja, ka uzņēmumā tiek piemērota īpaša aizdomīgu transakciju konstatēšanas sistēma, un naudas līdzekļu plūsmu kontrolē mākslīgā intelekta programmas. Iestāde informē tiesībaizsardzības institūcijas par visām nelikumīgajām darbībām – atzīmēja Revolut pārstāvis Sup Randžan.
Riskus “elektroniskās naudas iestādēs” saskata Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK). Tur atzīmēja – ja firmas un bankas, kurām ir licence Latvijā, var tikt sodītas par naudas atmazgāšanas novēršanas prasību pārkāpšanu, tad ārvalstu uzņēmumus FKTK nekontrolē.

Tostarp Valsts ieņēmumu dienests atgādina – jau 2018. gada 1. novembrī Saeima pieņēma grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas stājās spēkā 2018. gada 28. novembrī.
Grozījumos precizēts likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15. panta trešās daļas 9. punktā, paredzot obligāto pienākumu komercsabiedrībām, kooperatīvām sabiedrībām un citām juridiskajām personām informēt VID par atvērtajiem maksājumu kontiem ārvalsts maksājumu iestādēs vai ārvalsts “elektroniskās naudas iestādēs”.

Tādējādi Latvijas uzņēmumiem ir pienākums deklarēt VID ne tikai ārvalsts kredītiestādēs atvērtos norēķinu kontus (tai skaitā PayPal un Revolut), bet arī atvērtos kontus tādās maksājumu sistēmās kā Paysera – 30 dienu laikā pēc to atvēršanas.
Informācija jāiesniedz EDS sistēmas sadaļā Informācija Valsts ieņēmumu dienestam – brīvā formā aprakstot situāciju.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top