Biržas

Viedoklis. Binance ir pārkāpusi savus principus

Birža BinanceKriptobiržas Binance vadības veiktie pasākumi nevar neizraisīt jautājumus. Kopš maija tirdzniecības platforma ir krasi palielinājusi sarakstā ietilpstošo altkoinu skaitu. Dažu altkoinu pārstāvji liek saprast, ka to ir panākuši, iztērējot lielus līdzekļus. Tomēr dokumentālu pierādījumu nav. Tika ziņots, ka, piemēram, altkoins Zilliqa iekļuva kriptobiržas sarakstā vispār bez maksas – kļūstot par uzvarētāju tirdzniecības platformas rīkotā konkursā. Un tieši tas arī nozīmē, ka bezmaksas listinga kriptobiržā gandrīz nav. Rodas jautājums: kāpēc Binance ir sākusi masveidā iekļaut sarakstā monētas, turklāt darot to diezgan pavirši? Kā piemēru var minēt QuarkChain – viedokli saistībā ar tā listingu platforma mainīja dažu stundu laikā – rezultātā ielaižot altkoinu, neraugoties uz ļoti zemo pirkšanai un pārdošanai pieejamo monētu skaitu.

Jā, Binance brīdināja par riskiem, bet tas izskatās pārāk formāli. Turklāt, pēc visa spriežot, reāli riski skāra dažus lietotājus. Ja komanda rokas nenolaizdama strādā ar altkoinu listingu, tad nopietna hakeru uzbrukuma gadījumā uz lietotāja maku tiek paziņots, ka no atbalsta dienesta nav pienākusi atbilde vismaz diennakti.

Papildu masveida listingam un ne tam labākajam atbalsta dienesta darbam ir vēl viens ievērības cienīgs jautājums. Jūnija sākumā Binance vadītājs Čapmens Čžao uzrakstīja tvītu, kurā paziņoja: “Mums ir jaunums, ko mēs drīz paziņosim”. Ir pagājusi vairāk nekā nedēļa – jaunums nav parādījies, tomēr tirgū sākuši spriest, ka, visticamāk, kriptobiržā parādīsies pāri ar fiat naudu. Tas droši vien arī notiks: tirdzniecības platforma ir pārcēlusi galveno biroju uz Maltu un oficiāli tur atvērusi kontu vietējā bankā. Principā nav nekā neparasta, ja tradicionālā nauda tiek iekļauta kriptovalūtu pirkšanas un pārdošanas pārī: tas jau pastāv, piemēram, brāļu Vinklvosu platformā Gemini, kā arī vislielākajā ASV biržā Coinbase. Tostarp – atšķirībā no Binance – Сoinbase strādā ar ierobežotu kriptovalūtu komplektu un stingrākiem listinga noteikumiem.

Ko Binance nozīmē nosacītā dolāra pievienošana? Obligātu klientu verifikāciju plus nodokļu deklarācijas, kuras sāks nosūtīt šī platforma – kā to dara tā pati Coinbase. Turklāt Binance būs pilnībā jāievēro ASV likumdošana (FBAR/FATCA) nelegālo finanšu transakciju novēršanas jomā. Visbeidzot, dolāra parādīšanās slēgs pieeju šai platformā to valstu pilsoņiem, pret kurām Amerikas Finanšu ministrija ir ieviesusi sankcijas. Un te var tiks piemērots paplašināts ierobežojumu traktējums, kas izies ārpus personālo sankciju ietvariem. Bet tas ir ļoti būtisks zaudējums kriptovalūtu tirgum kopumā: Binance patlaban sacenšas ar OKEx apgrozījuma ziņā un reizēm kļūst par numur viens pasaulē šajā radītājā. Daži uzskata, ka Binance  ir pastāvīgs līderis apgrozījumā, jo ir šaubas par OKEx darījumu apjomu skaitļiem.

Ne mazāk interesants ir fakts, ka dolāra parādīšanās Binance ir pretrunā ar to, ko organizācijas vadība ir paziņojusi agrāk: “Mūsu plānos neietilpst kādas fiat naudas atbalstīšana”, – paskaidrojot šo pozīciju arī ar to, ka Binance ir  pāri ar stablecoinu Tether (USDT) un TrueUSD (TUSD). Lai kā tur arī nebūtu, iespējamo fiat naudas parādīšanos platformā pozitīvi ir uztvēruši investori. Pagājušās nedēļas vidū, 7. jūnijā, pašas Binance monētas – Binance Coin (BNB) – bija diennakts pieauguma līderes starp visām kriptovalūtām ar kapitalizāciju virs 500 milj. $. BNB kurss pakāpās līdz 16,75 $, bet pieaugums septiņās dienās bija 35%. Tomēr 10. jūnijā BNB maksā jau 14,87 $, bet pieaugums pēdējās septiņās dienās bija tikai 9,56%. Tomēr ir vērts atzīmēt, ka vairuma kriptovalūtu fonā kriptobiržas monētiņas izskatās labi: salīdzinot ar 12. janvārī sasniegto BNB maksimālo cenu 24,91 $, samazinājums bija 40,32%. Kapitalizācija no maksimālās vērtības 2,25 mljrd. $ apmērā (7. janvārī) zaudēja vēl mazāk – 24,79%, samazinoties līdz 1,7 mljrd. $. Pēdējās 90 dienās BNB kurss atrāvās no pirmā pusgada apakšas, uzdāvinot investoriem ienākumu 98,55% apmērā, kuru būtu saprātīgi fiksēt.

Kriptobirža Binance acīmredzot lauž stereotipus par to, ka monētu pieaugumam nepieciešams pastāvīgi ģenerēt pozitīvus jaunumus par sevi. Turklāt tā ir gatava neievērot savus principus, palaižot pārus ar fiat. Tostarp BNB galvenais pieaugums bija pirms Binance nesen paziņoja par kriptovalūtu fonda izveidi 1 mljrd. $ apmērā, kas orientēts uz blockchain startup finansēšanu. Pagaidām projekts ir sākuma stadijā, jo Binance turpina meklēt 20 partnerus, kuriem katram jāpārvalda aktīvi ne mazāk kā 100 milj. $ apmērā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top