Visas ziņas

Viedoklis par EOS

Par EOS

2. jūnijā EOS komanda pabeidza visilgāko ICO procesu, kāds jebkad novērots: nauda tika vākta no pagājušā gada 26. jūnija. Kompānija bez sava blockchain savāca rekordlielu summu, un tagad ir palaists main-net. Tiek apgalvots, ka EOS ir piesaistījusi 4,2 mljrd. $, turklāt lielāko daļu summas šogad: 2017. gadā izdevās nodrošināt finansējumu ne mazāk kā 900 milj. $ apmērā. Pagaidām EOS esošais dokumentētais finanšu apjoms ir aptuveni 2 mljrd. $ – par to ziņo biznesa avīze The Wall Street Journal, atsaucoties uz saviem avotiem.

Turklāt četras dienas pirms main-net palaišanas EOS galvenais tehniskais direktors Daniels Larimers Twitter uzrakstījis, ka meklē speciālistus, kuri meklēs kritiskas kļūdas aktivizētajā blockchain un saņems par to atlīdzību 10 000 $ apmērā. Uz tvītu reaģēja Litecoin dibinātājs Čarlijs Lī – pārsteigts par to, ka EOS, kas piesaistījusi tik daudz līdzekļu ICO gaitā un tik ilgi gatavojusies tīkla palaišanai – tagad faktiski atzīst, ka kļūdas ir visai iespējamas. Viņu pārsteidz arī pēc tirgus mērauklas visai nebūtiskais atlīdzības apmērs par kļūdu atrašanu.

Kur palikuši līdzekļi no ICO? Līdzekļi (Ethereum kriptovalūtā) un to kustības vēsture diviem galvenajiem EOS komandas makiem korelē ar ETH kursa svārstībām tirgū. Vajadzētu pievērst uzmanību līdzekļu kustības vēsturei makam EOSCrowdsale. Saskaņā ar 31. maija datiem tajā bija aptuveni 62 000 ETH, bet pirms tam, 30. maijā – vairāk nekā 250 000. Kas noticis ar ETH kriptomonētām, kas “aizgājušas” no EOSCrowdsale – droši nevar pateikt, tomēr tajā pašā laikā citā komandas maciņā – EOS-Owner – bilance pieaugusi aptuveni no 800 000 līdz nedaudz vairāk kā 1 milj. ETH. Taču ETH pārmešana no viena maka citā (ja tas patiešām tā notika) – nav procesa būtība.

Organizācija tērēja līdzekļus, izejot no uzkrātajiem ETH uz fiat naudu, lai segtu esošās izmaksas, kā arī sava blockchain sagatavošanas izmaksas. Un arī, acīmredzot, tai nebija iebildumu par šiem līdzekļiem “paspēlēties” gan ar ETH kursu, gan arī EOS.

Nav izslēgts, ka pēdējais darbības virziens ir ne mazāk ienesīgs par sava blockchain palaišanu, kas pārāk ilgi tika izstrādāts. Un kas sanāk rezultātā? Tas darbosies uz protokola bāzes ar deleģētu īpašuma daļas pierādījumu (dPoS) ar ierobežotu krioptomonētu skaitu – 1 mljrd. Praksē tas, kurš kontrolēs 21 jaunā tīkla mezglu, varēs tajā noteikt visu – tostarp to, kādus blokus izlaist caur “TKN sistēmu”, un noteikt citus spēles noteikumus, ieskaitot maksu par tīkla izmantošanu.

Protams, ļoti iespējams,  ka tāda daudzuma mezglu īpašnieki var vienoties savā starpā. Par savu darbu viņi iegūs EOS, kas vēl vairāk nostiprinās viņu varu. Pašreiz EOS izstrādātāju komandai pieder 10% visu kriptomonētu. Turklāt 496 735 539 EOS vai 49,67% ir pieskaitāmi tikai desmit adresēm.  Augstā varas koncentrācija EOS tīklā norāda arī to, ka mazāk nekā 1% visu EOS adrešu tur aptuveni 86% visu šīs kriptovalūtas tokenu. Precizējot – runa ir par 1000 adresēm, kurām pieder 858 120 383 EOS vai 85,81% visa šo kriptomonētu apgrozījuma.

Tīkls, atraujoties no platformas Block.one, uz kuras tā visu šo laiku tika izstrādāta, nonāk to cilvēku kontrolē, kuri pārvaldīs mezglus – vai tās būtu parastas fiziskas personas vai kompāniju pārstāvji. Pats šo “kontrolieru” izvēles process organizēts tā, ka tam, kam pieder liels apjoms EOS paša makā, būs vairāk balsu – un tātad varēs kopā ar citiem “vaļiem” veidot tīkla pārvaldītāju komandu atbilstoši saviem mērķiem. Tādējādi EOS tīkls, kas parādījās 2. jūnijā, de facto ir supercentralizēts. To jau asi ir nokritizējis viens no redzamākajiem viedokļu līderiem kriptopasaulē – Niks Sabo, kuru daži uzskata par “īsto” Satoši Nakomoto – bitkona dibinātāju.

Tomēr jūnija sākumā investori sāka iepirkt EOS tokenus “apakšā” – pēc tam, kad maijā kriptovalūta bija pazaudējusi aptuveni trešdaļu savas vērtības. Rezultātā 3. jūnijā EOS kļuva par pieauguma līderi starp kriptovalūtām ar kapitalizāciju virs 10 mljrd. $, diennakts laikā sadārdzinoties par 16,65% – līdz 14,57 $. Turklāt investori pozitīvi ir novērtējuši publicēto firmas digitālā maka EOSIO v1.0 funkcionalitāti, kas tiks aktivizēts vēlāk. Tomēr līdz 6. jūnijam EOS atkal kļuva lētāka, ko lielā mērā sekmēja tīkla darbības traucējumi, kas bija vērojami naktī no 3. uz 4. jūniju. Rezultātā EOS nokritās līdz 13,59 $ līmenim.

Secinājums

Joprojām uzskatām, ka tokens ir pārvērtēts, savāktie naudas līdzekļi ceļo nezināmus ceļus, tiek veiktas manipulācijas biržās…

Patiesie EOS komandas plāni protams ir zināms tikai viņiem, bet pagaidām visas pēdēja laika darbības ir bijušas ar nelielu mīnus zīmi. Ir relatīvi liels darbs paveikts, bet vai ar to pietiks?

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top