Visas ziņas

NASA izlēmusi, kas nogādās visurgājēju VIPER uz Mēness (Video)

Viper meklēs uz Mēness ūdeni

Aģentūra NASA ir noslēgusi līgumu ar Pitsburgas kompāniju Astrobotic par izpētes visurgājēja VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) nogādāšanu uz Mēness. Līguma summa – 199,5 milj. dolāru. Lidojums paredzēts 2023. gada beigās.

Mobilajam robotam VIPER būs jāmeklē ūdens polārajā rajonā. Paredzams, ka tā darbs palīdzēs astronautiem, kuriem 2024. gadā jāsāk apgūt mūsu dabiskā pavadoņa virsma NASA īstenotās programmas Artemis ietvaros.

“Projekts VIPER un komerciālā partnerība ar kompāniju, kas to nogādās uz Mēness, ir spilgts piemērs tam – kā ASV zinātniskā kopiena un rūpniecība realizē dzīvē NASA priekšstatus par Mēness izpēti,” – sacīja aģentūras administrators Džims Bridenstains (Jim Bridenstine). – Komerciālie partneri maina kosmosa apgūšanas ainavu, un VIPER būs spēcīgs stimuls mūsu centieniem nosūtīt pirmo sievieti un nākamo vīrieti uz Mēness virsmu 2024. gadā – saskaņā ar programmu Artemis”.

Saskaņā ar līgumu – Astrobotic atbild par kompleksiem VIPER piegādes pakalpojumiem, ieskaitot integrāciju ar nosēšanās aparātu Griffin, palaišanu no Zemes un nolaišanos uz Mēness.

Savas 100 Zemes dienu ilgās misijas laikā visurgājējs, kas sver aptuveni 450 kg, pārvietosies pa Mēness virsmu, atlasot paraugus. VIPER savāks datus – tostarp par ledus atrašanās vietu un koncentrāciju – kas nepieciešami pirmo Mēness ūdens resursu karšu veidošanai. Šie dati būs arī pamats pilotējamo aparātu nosēšanās vietu izvēlei.

Avots: NASA

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top