Visas ziņas

Vai Krieviju var atslēgt no Visa un MasterCard maksājumu sistēmām, un bitkoina loma šajā situācijā

Vai Krieviju var atslēgt no VISA un Mastercard

Foto: Valeriya Zankovych/shutterstock.com

Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs neizslēdz varbūtību, ka Krievija varētu tikt atslēgta no starptautiskajām maksājumu sistēmām “Visa” un “MasterCard”.

Kā raksta RBK – Peskovs sankciju ierobežojumus nosaucis par “diezgan neparedzamu procesu” un paziņojis, ka tie izpaužas dažādās formās.

“Tāpēc šī procesa ietvaros, ņemot vērā tamlīdzīgas nedraudzīgas un reizēm pat naidīgas uzvedības formas attiecībā pret mums, nevar izslēgt neko”, – viņš teica.

Peskovs piebilda, ka Krievijas maksājumu sistēma “Mir” jau esot “nostiprinājusies” un neviens nešaubās, ka nākotnē to izmantos starptautiskā līmenī.

Iepriekš par iespējamo atteikšanos no “Rietumu kontrolēto starptautisko maksājumu sistēmu” izmantošanas paziņoja KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Pēc aptaujāto speciālistu sacītā – jau sen klīst baumas par iespējamo Krievijas atslēgšanu no maksājumu sistēmām Visa un MasterCard.

Moscow Digital School eksperts Jefims Kazancevs atzīmēja, ka tādu iespēju pilnībā nevar izslēgt: Sankciju politika var būt dažāda – tostarp KF finansiāla izolēšana, to atslēdzot no maksājumu sistēmām”.

Neatkarīgais eksperts Mansurs Guseinovs iespējamo atslēgšanu no Visa vai MasterCard sistēmām sankciju ietvaros nodēvējis par “nepamatotu”.

Kartes izmanto vienkāršie pilsoņi, un sankcijām būtībā nevajadzētu būt vērstām pret viņiem. Tādēļ iespējamā atslēgšana no MasterCard – tas ir skaļš gājiens, taču nekāda efekta nebūs, izņemot iedzīvotāju negatīvismu”, – viņš teica.

Pēc EXANTE vadošā stratēģa Jāņa Kivkuļa teiktā – paziņojumi par sankcijām maksājumu pakalpojumu sfērā var atskanēt arvien biežāk, jo Krievijas varas iestādes vēlas “būtiskāku pāreju uz “Mir”.

Viņš atzīmēja, ka ne tikai Krievija rada savu maksājumu sistēmu – Eiropā izstrādā procesinga gigantu alternatīvu ar nosaukumu “Eiropas maksājumu iniciatīva” (EPI), savukārt Ķīnā jau sen pastāv tādas sistēmas:

“Tā ir zīme, ka pasaule kļūst fragmentēta. Iespējams, kas tā ir arī vēl viena ASV kā finanšu centra, kas spēj kontrolēt kapitāla plūsmas, hegemonijas samazināšanas izpausme”.

Kivkulis piebilda, ka šajos apstākļos privātajiem investoriem kriptovalūtas šķiet kā piemērota pārnacionāla alternatīva, tāpēc “tikai papildus uzplaukst, ņemot vēra ziņas par finanšu maksājumu sistēmas fragmentāciju”.

Šim viedoklim piekrīt arī Jefims Kazancevs. Viņš uzskata, ka Krievijas iespējamā atslēgšana no Visa un MasterCard palielinās interesi par kriptovalūtām – kā par alternatīvu starptautisko pārskaitījumu līdzekli:

“Zaudējot “starptautisko plastikātu”, daudzi pilsoņi, kuri iepriekš nebija interesējušies par kriptovalūtu, ​​var izrādīt interesi par to kā veidu, lai anonīmi un bez drakoniskām komisijām nosūtītu līdzekļus uz citu valsti”.

Marks Guseinovs uzskata, ka situācija ar Krievijas iespējamo atslēgšanu no starptautiskajām maksājumu sistēmām nekādā veidā neietekmēs kripto aktīvu tirgu:

“Kriptovalūtām tamlīdzīgas sankcijas – pat, ja tās būs, – ir neitrālas. Valsts nevēlas atļaut kriptovalūtu apriti un visādi tiecas tās nožņaugt, alternatīva būs Krievijas maksājumu sistēmu, piemēram – “Mir”” izmantošana.

Fintex kompānijas Exantech vadītājs Deniss Voskvicovs ir pārliecināts, ka kriptovalūtas pašreizējā veidā pilnībā neaizstās maksājumu sistēmas. Viņaprāt iemesls ir tāds, ka nav infrastruktūras, izstrādātas lietotāju programmatūras, kuru var izmantot bez īpašas apmācības, un pieņemšana lielās tirdzniecības vietās – tādās kā Amazon.

Viņš arī norādīja, ka trūkst “saprotamu un uzticamu vārteju starp lokālajām maksājumu sistēmām un kriptovalūtu”.

Avots: RBC   Forklog

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top