Ethereum

Vitaļiks Buterins – par gaidāmajām izmaiņām Ethereum

 

Vitaļiks Buterins prezentēja saīsinātu un izvērstu Ethereum ceļa kartei

Atklājot konferenci Ethereum Foundation Devcon IV Prāgā, 31. oktobrī, Vitaļiks Buterins prezentēja saīsinātu un izvērstu Ethereum ceļa kartei (road map). Īsumā izklāstot protokola Casper un tehnoloģijas sharding vēsturi – Buterins paziņoja, ka drīz sāksies Ethereum attīstības ceturtā fāze – pēc Frontier, Homestead un Metropolis.

Tostarp viņš teica, ka valoda Solidity kalpo dažādu pētījumu virzienu realizācijai, kuriem projekta komanda ir tērējusi savu laiku pēdējo četru gadu laikā.

Runājot par jaunām izstrādēm, Buterins minēja tehnoloģiju sharding, eWASM un daudzas citas. Viņš paskaidroja, ka Serenity ir jauna blokķēde (blockchain) tādā ziņā, ka tā ir datu struktūra, tomēr saistīta ar ķēdi uz darbu izpildes pierādījumu bāzes (PoW). Ķēdes uz īpašumtiesību/dalības (PoS) pierādījumu bāzes saikne ar ķēdi uz PoW bāzes ļaus pārvietot Ethereum no ķēdes PoW uz ķēdi PoS.

Ilgtermiņa mērķis ir tāds, lai kādreiz šī jaunā sistēma kļūtu pietiekami stabila. Tad faktiski visas lietojumprogrammas esošajā blockchain varēs pārcelt kontraktā vienā jaunās sistēmas segmentā, kas būs eWASM valodā uzrakstīts Ethereum virtuālās mašīnas interpretētājs.

Gaidāmās fāzes Ethereum2.0. Fāze 0: Beacon Chain PoS. Fāze 1: shardi kā datu ķēdes. Fāze 2: stāvokļu maiņa (EWASM). Fāze 3 un turpmākā attīstība: iterācijas, attīstība, jaunu tehnoloģiju pievienošana.

Tālāk Buterins paskaidroja, ka daļas īpašumtiesību pierādījums Beacon Chain (“bākas”, vai signālķēdītes) – tā ir savā ziņā tukša ķēde. Runa ir par vidusceļu starp testnetu un mainnetu. Saskaņā ar viņa teikto – tas nav gluži testnets, jo lietotājam jābūt spējīgam iegūt īpašumā reālu Ethereum un saņemt reālu atlīdzību, bet arī ne mainnets – jo nav lietojumprogrammu utt.:

Ja tīkls sabruks, tad pastāv cerība, ka cilvēki neraudās par tā bojāeju.

Fāze numur 1 – tā ir stadija, kurā tiek ieviests sharding. Tā ir vienkāršota versija, kas neveic stāvokļa sharding, bet veic datu sharding. Pēc Vitaļika teiktā – aprakstītajā stadijā tiem, kas vēlas, piemēram, izveidot decentralizētu Twitter uz blockchain, būs mērogojamība, kāda ļauj to izdarīt, bet nebūs darba stāvokļa, lai izveidotu smartkontraktu lietojumprogrammas “un visas šīs sarežģītās un izsmalcinātās konstrukcijas”.

Attiecīgas iespējas kļūs pieejamas, iestājoties otrajai fāzei, kad Ethereum varēs pārvietot caur shardiem, ļaujot veikt stāvokļu maiņu, virtuālās mašīnas darbu un citas tehniskas nianses.

Paredzamie parametri Ethereum2.0: tīrs konsensus PoS; sinhronā apstiprinājuma perioda saīsināšana (8-16 sekundes); “ekonomiskā pabeigtība” (10-20 minūtes); ātra virtuālās mašīnas darbība, pateicoties EWASM; mērogojamības palielināšana 1000 reizes.

Viens apstiprinājums Beacon Chain paredz tūkstošiem validatoru dalību, proti – to varēs uzskatīt par tuvu galīgajam. Buterins cer, ka Ethereum mērogojamība palielināsies 1000 reizes. Tas dos iespēju īstenot aptuveni 14 000 transakciju sekundē, salīdzinot ar pašreizējām 14 transakcijām.

Īsa Ethereum ceļa karte: protokola sertifikāciju stabilizācija – izstrāžu un testēšanas turpināšana – starpklientu testneti – drošības auditi – palaišana.

Tehniskie parametri (specifikācijas) mainās diezgan ātri – teica Buterins – bet diezgan ātri tie iegūs savu galīgo formu. Saskaņā ar viņa teikto – pašreiz tiek ieviesti astoņi Ethereum 2.0 parametri.

Pēc dažām aplēsēm – testnets varētu sākt darboties nākamā gada pirmajā ceturksnī. Buterins atzīmēja, ka būs “lieliski, ja mēs redzēsim testneta darbību starp divām jauno parametru ieviešanas fāzēm vai pat pēc vienas fāzes”.

Pēc Vitaļika teiktā – bija vajadzīgi 19 mēneši, lai veiktu ceļu no white paper līdz Ethereum 1.0 aktivizēšanai. Daļēji tik ilgs laiks skaidrojams ar to, ka izstrādātājiem ir jānodrošina savstarpēja saderība ilgi pirms darba pabeigšanas ar tehniskajiem parametriem. Tādējādi sākumā būs nepieciešams mainīt tehniskos parametrus, pēc tam veikt savstarpējās saderības testu, atkal mainīt parametrus, vēlreiz testēt saderību – un tā piecas reizes.

Buterins piebilda, ka komanda nav nemaz tik tālu no specifikācijas pārskata versijas – vismaz ierobežotām daļām, kas neiekļauj izpildes režīmu.

Tādējādi ir cerība, ka īpašumtiesību daļas pierādījuma algoritms būs gatavs nākošgad. Pēc tam – apmēram 2020.g. – tiks palaists vienkāršs sharding. Buterins paskaidroja, ka tas darbosies decentralizētām lietojumprogrammām (dapiem), bet ne transakcijām.

eWASM aktivizēšana paredz vissvarīgākās sharding daļas pabeigšanu. Šai stadijā Ethereum varēs apstrādāt daudz vairāk transakciju, bet iespējams, ka tūkstoškārtēja mērogojamība sāksies ar vienkāršu sharding.

Beacon Chain – tas ir pilnvērtīgs īpašumtiesību/dalības pierādījums. Tiklīdz “bāka” būs palaista, maineru PoW loma būtiski samazināsies – tāpat kā to atlīdzības apmērs. Galarezultātā ķēde PoW tiks pilnībā likvidēta, bet – saskaņā ar Buterinu – tas ir tālas nākotnes jautājums, tāpēc maineri vēl kādu laiku būs aktīvi.

Tā vismaz situācija izskatās tagad. Atkarībā no izmaiņu ātruma aina var mainīties. Galvenais, ka ceļš uz Serenity iezīmējas diezgan precīzi. Turklāt tagad var saprast – kāpēc Buterina komanda ir nolēmusi tikt vaļā no Hybrid Casper. Šķiet, ka citas izvēles nebija, ņemot vērā uzstādīto mērķi – līdz 2020. gadam sasniegt paaugstinātu mērogojamību. Hibrīda Casper stipri bremzētu procesu un apgrūtinātu jebkuru darbu, kura mērķis ir sharding.

Saskaņā ar Ethereum izveidotāja teikto – Beacon Chain ir jaunās paaudzes blockchain ar pilnvērtīgu daļas īpašumtiesību/dalības pierādījumu, hipotētiski optimizētu sharding, un tas būtiski neietekmē ķēdi PoW, bet tomēr pārejas periodā ir saistīts ar to.

Viss sāksies pavisam drīz: 2019. būs saspringta darba gads, kas vērsts uz mērogojama blockchain PoS izveidi, kura koncepcija jau ir pilnībā gatava – rezumēja Buterins.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top