Visas ziņas

Vulkāns Antarktīdā katru dienu izmet zeltu 6000 dolāru vērtībā

Vulkāns Antarktikā katru dienu izmet zeltu 6000 dolāru vērtībā

Antarktīda ir ar ledu klāts kontinents, kas atrodas pašā Zemes dienvidu daļā. Pat vasarā vidējā temperatūra tur ir -25 grādi pēc Celsija. Taču lielais sals netraucē šai sasalušajai planētas daļai būt vietai ar augstu vulkānisko aktivitāti. Antarktīdā ir vairāki desmiti vulkānu, no kuriem lielākā daļa ir neaktīvi. Taču aptuveni astoņi no tiem joprojām ir aktīvi, un trijos no tiem nesenā pagātnē ir reģistrēti izvirdumi. Viens no Antarktīdas vulkāniem ir Erebuss. Savulaik zinātnieki pētīja gaisu ap šo veidojumu un atklāja, ka katru dienu tas izmet milzīgu daudzumu zelta putekļu. 

Erebusa vulkāns Antarktīdā

Erebuss atrodas Rosa salā, kur ir vairāki citi mazāki vulkāni – daudzi no tiem jau sen ir izdzisuši. Vulkāniski aktīvo kalnu zinātnieki atklāja tikai 1841. gadā, jo tas atrodas tālu no civilizētās pasaules. Par tā atklājēju tiek uzskatīts britu jūrasbraucējs Džeimss Ross, kura vārdā nosaukta ar ledu klātā sala.

Erebuss tika nosaukts Džeimsa Rosa kuģa Erebus vārdā (Erebs grieķu mitoloģijā ir Haosa dēls, tumsas un ēnas personifikācija). Erebusa vulkāna augstums tiek lēsts 3794 metri, krātera diametrs ir 805 metri un dziļums 274 metri.

Aktīvākais vulkāns

Ja uzmanīgi aplūko Erebusa vulkāna satelītattēlus, varat pamanīt, ka tā centrā ir kaut kas sarkans. Tas ir lavas ezers, kas parādījās ap 1972. gadu – no tā brīža zinātnieki sāka novērot vulkāna aktivitāti. Tas regulāri izplata dažādu gāzu mākoņus. Dažkārt no krātera pat izlido izkausēti ieži, kurus vislabāk pazīst kā “vulkāniskās bumbas”.

Aktīvākais vulkāns

1991. gadā zinātnieki ievāca gaisa paraugus ap vulkānu un ar pārsteigumu atklāja, ka gāzu plūsmas satur sīkus zelta kristālus, kas nav lielāki par 20 mikrometriem. Zinātnieki lēš, ka katru dienu Erebuss debesīs izmet 80 gramus zelta – zinātniskās publikācijas IFL Science autori aprēķinājuši, ka tas ir līdzvērtīgs 6000 USD. Pētījuma rezultāti liecina, ka zelta putekļi izplatās līdz pat 1000 kilometru attālumā no vulkāna.

Negaidīts zelta avots

Ja kādam uzņēmējam izdosies radīt tehnoloģiju, kas ļautu no gaisa uztvert sīkas zelta daļiņas, viņš varētu kļūt ļoti bagāts. Tomēr tas izklausās pēc kaut kā no fantāzijas valstības, jo mikroskopiskās metāla daļiņas lido ļoti tālu viena no otras – ja vien kādam neizdosies uzstādīt filtru tieši virs vulkāna.

Spriežot pēc ziņu trūkuma, neviens no uzņēmējiem nav ieinteresēts zelta ieguvē Antarktīdā. Iespējams, tas saistīts ar to, ka zelta ieguve tik attālā un aukstā kontinentā var izmaksāt dārgāk nekā pats metāls. Visticamāk, tas vienkārši ir nerentabls pasākums, un šāds bizness nesīs tikai zaudējumus.

Aviokatastrofa

Erebusa vulkāns ir vislabāk pazīstams nevis ar zelta tvaikiem, bet gan ar katastrofu. 1979. gada novembrī vulkāna nogāzē ietriecās pasažieru lidmašīna DC-10, un visi 257 lidmašīnas pasažieri gāja bojā. Aviokompānija Air New Zealand bija ieplānojusi lidojumu pār Rosa salu, jo vēlējās piedāvāt klientiem ekskursiju virs aukstā kontinenta. Lidojums sākās Jaunzēlandes Oklendā, lidmašīnai bija jāveic lidojums virs Antarktīdas un jāatgriežas mājās.

Aviokatastrofa netālu no Erebusa vulkāna

Katastrofas dienā bija apmācies, taču lidojums tomēr netika atcelts. Lai vismaz kaut ko ieraudzītu, kapteinis Džims Kolinss mēģināja nolaist lidmašīnu 610 metru augstumā, taču vulkānu acīmredzot ieraudzīt neizdevās. Spriežot pēc fotogrāfijām, ko kādu laiku pirms sadursmes uzņēma pasažieri, redzamība bija laba, tikai pilots neredzēja balto nogāzi uz sniega baltā Antarktīdas plašuma fona.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top