Zem Grenlandes ledus atrasta pamesta ASV militārā bāze
2024. gada aprīlī NASA inženieru grupa, ar jaudīgiem instrumentiem pētot Grenlandes ledus segu, izdarīja negaidītu atklājumu. Zem ledus zinātnieki atrada pamestu objektu, kas reiz ir bijusi ASV militārā bāze. To pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados cēla aptuveni 200 vīru, kuriem nācās ilgstoši uzturēties aukstumā un veldzēt slāpes kausējot ledu. Bāzei bija jābūt milzīgam objektam, līdzīgam pazemes pilsētai un tai bija jākļūst par mājvietu simtiem ballistisko raķešu. Tomēr tā nekad netika pabeigta un drīz vien par to tika pilnībā aizmirsts.
NASA speciālisti atklāja, ka Grenlandes ledus segas dzīlēs slēpjas noslēpumaina aukstā kara militārā bāze – “Gadsimta nometne”. Tā ir pārsteidzoša būve, ko militāristi izveidoja 1959. gadā, kad spriedze starp ASV un PSRS bija sasniegusi visaugstāko līmeni.
Projektā, ko dēvēja par “Ledus tārpu”, bija paredzēts izbūvēt plašu pazemes tuneļu tīklu ar kopējo garumu 4000 kilometru, kurā vajadzēja izvietot 600 ballistiskās raķetes. Tomēr šis grandiozais plāns tā arī netika īstenots.
Pazemes pilsēta Grenlandē
Nometne bija īsta pazemes pilsēta. Zem ledus, kura kopējais biezums sasniedza 2000 metru, inženieri izbūvēja 21 tuneli, kuru kopējais garums bija aptuveni trīs kilometri. Šajos tuneļos atradās ne tikai darba un dzīvojamās telpas, bet arī veikals, baznīca un cita infrastruktūra. Vairāk nekā 200 cilvēku, kas strādāja bāzē, lai pielāgotos skarbajiem apstākļiem un iegūtu ūdeni kausēja ledu.
Neraugoties uz projekta vērienīgumu, nometne saskārās ar nopietnām problēmām. Ledus nepārtraukti kustējās, padarot militāro bāzi nedrošu. 1967. gadā projekts tika slēgts un bāze pamesta. Kopš tā laika sniega un ledus kārta pieauga, un šodien bāze atrodas jau vairāk nekā 30 metru dziļumā.
Kas atrodas zem Grenlandes ledus segas
Mūsdienu tehnoloģijas ir ļāvušas no jauna atklāt šo aizmirsto vietu. NASA zinātnieki ar radaru pētot Grenlandes ledus segu, negaidīti atklāja šo struktūru, ko ar iepriekšējiem instrumentiem bija tikai miglaini piefiksējuši. Jaunais radars, raidot radioviļņus un analizējot to atstarošanos, ļāva skaidri fiksēt struktūras paliekas.
Kā stāsta viens no NASA pētniekiem Alekss Gardners, sākumā viņi pat nenojauta, kas tas ir par objektu. Taču tad viņiem kļuva skaidrs, ka viņi ir atraduši sen aizmirstu “gadsimta celtni”. Komanda tomēr pilnībā neizstrādāja kādreiz slepenā objekta karti, jo tas jau sen ir pamests un vairs nav interesants. Turklāt šīs vietas izpēte nemaz nebija viņu uzdevumu sarakstā – tas bija nejaušs atradums.
Mūsdienu tehnoloģijas dod zinātniekiem iespēju ne tikai pētīt jau zināmo, bet arī veikt neticamus atklājumus. Izmantojot modernus radarus, satelītus un citus rīkus, pētnieki arvien biežāk atrod lietas, kas, šķiet, jau sen ir zudušas. Tādi atklājumi, kā stāsts par militāro bāzi zem ledus, vai tādu neparastu parādību atklāšana, kā dīvainais mākonis virs Jaunzēlandes liek mums aizdomāties, cik daudz vēl noslēpumu slēpj mūsu planēta.
1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta