Tehnoloģijas

Zeme pēkšņi ir sākusi griezties ātrāk. Ar ko tas draud?

Zemes griešanās ātrums

Saskaņā ar TimeAndDate datiem, mūsu planēta ir uzstādījusi rekordu, veicot vienu rotāciju ātrāk nekā visā šādas izsekošanas vēsturē. Trešdien, 29. jūnijā, Zeme veica vienu apgriezienu ap savu asi par 1,59 milisekundēm ātrāk nekā 24 stundās.

Jau 1960. gados atompulksteņi sāka ļoti precīzi izsekot šādiem datiem. Bieži vien zinātnieki ir fiksējuši, ka Zemes rotācija palēninās. Starptautiskais Zemes rotācijas dienests (IERS) pat ir sācis ik pa laikam pievienot liekās sekundes, lai kompensētu lēnāku rotāciju (pēdējo reizi tas notika 2016. gada 31. decembrī).

Tomēr pēdējos gados atompulksteņi ir apstiprinājuši, ka Zemes rotācija paātrinās. 2020. gadā zinātnieki reģistrēja 28 īsākās dienas kopš 1960. gada. Pērn šī tendence neturpinājās: īsākā diena 2021. gadā izrādījās garāka par iepriekšējo.

2022. gada 29. jūnijā mūsu planēta veica ātrāko rotāciju. Iepriekšējais rekords tika uzstādīts 2020. gada 19. jūlijā, kad Zemes rotācija ilga 1,4602 milisekundes mazāk nekā 24 stundas. Bet drīz vien šis rotācijas ātrums samazinājās. 2022. gada 26. jūlijā diena ilga 1,50 milisekundes mazāk nekā 24 stundas.

Ja Zeme griežas ātrāk, tad to pašu pozīciju tā sasniedz nedaudz agrāk. Puse milisekunde ir vienāda ar 26 centimetriem pie ekvatora. Avots apgalvo, ka teorētiski tas varētu izraisīt GPS satelītu neprecīzu darbību.

Šīs laika izmaiņas var ietekmēt ar;i viedtālruņus, datorus un sakaru sistēmas, kas ir sinhronizētas ar precīziem laika serveriem.

Zinātniekiem nav skaidrojuma, kāpēc planēta ir sākusi griezties ātrāk. Kāds uzskata, ka to var ietekmēt procesi, kas notiek uz planētas, atmosfēras ārējos slāņos, okeānos, klimatā utt. Pastāv arī versija, ka rotācija paātrinājās pēc planētas ģeogrāfisko polu un rotācijas ass nevienmērīgas kustības.

Avots: Timeanddate

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top