Zinātnieki ir atklājuši vienkāršu veidu, kā atbrīvoties no miega trūkuma sekām
Ir zināms, ka miega trūkums ir ļoti kaitīgs veselībai un nopietni pasliktina cilvēka kognitīvās spējas. Tas nav pārsteidzoši, jo miegains cilvēks nav spējīgs risināt sarežģītus uzdevumus. Galvassāpes, vājuma sajūta un “salauztība” neļauj šādā stāvoklī koncentrēties.
Bet vai ir kāds veids, kā atgriezt sevi normālā stāvoklī? Protams, visefektīvākais veids ir kārtīgi izgulēties, bet diemžēl tas ne vienmēr ir iespējams. Saskaņā ar nesen veiktu pētījumu kognitīvo spēju pasliktināšanos miega trūkuma rezultātā tomēr var kompensēt. Tas ir pavisam vienkārši izdarāms, un nav nepieciešams lietot nekādus medikamentus.
Kāpēc jums jācīnās ar miega trūkumu
Saskaņā ar pētījumiem vairāk nekā 40 % pieaugušo guļ mazāk par ieteicamajām 7-9 stundām dienā. Daudzi cilvēki šo problēmu uztver vieglprātīgi, taču pētījumi liecina, ka miega trūkums palielina nāves risku par 50 %. Turklāt paātrinās novecošanās process, attīstās depresija un virkne citu fiziskās un garīgās veselības problēmu.
Tāpēc zinātnieki jau sen risina jautājumu par atveseļošanos no miega trūkuma. Tas nozīmē, ka viņi pēta iespēju novērst miega trūkuma radīto kaitējumu organismam. Par vienu no veidiem tiek uzskatītas vidējas intensitātes fiziskās aktivitātes.
Ko darīt miega trūkuma gadījumā
Saskaņā ar nesen veikto pētījumu, ko veica Portsmutas Universitātes darbinieki Apvienotajā Karalistē, fiziskās aktivitātes var novērst miega trūkuma sekas. Portsmutas Universitāte iesaistīja 12 veselus pieaugušos un veica ar viņiem divus testus.
Pirmajā gadījumā pētnieki pārbaudīja cilvēku kognitīvās spējas pēc trīs naktīm daļēja miega trūkuma, bet otrajā – pēc pilnīgas miega trūkuma nakts. Otrajā gadījumā cilvēkiem vienā no eksperimentiem tika mākslīgi izraisīta hipoksija, tas ir, zems skābekļa līmenis organismā. Izrādījās, ka kognitīvās funkcijas visvairāk pasliktinājās cilvēkiem, kuriem nakts laikā bija pilnībā atņemts miegs. Tomēr arī trīs dienu miega trūkums negatīvi ietekmēja prāta spējas.
Taču abos gadījumos brīvprātīgo smadzeņu darbība uzlabojās pēc 20 minūšu brauciena ar velo trenažieri. Turklāt prāta spējas normalizējās pat cilvēkiem ar hipoksiju. Eksperimenta dalībniekiem bija īsāks reakcijas laiks, risinot uzdevumus, uzlabojās loģiskā domāšana, kā arī tika konstatēti citi uzlabojumi. Pētnieki par to ziņoja žurnālā Physiology & Behavior. Tādējādi, ja sajūtat miega trūkumu un nejūtaties labi, ir lietderīgi veikt nelielu treniņu.
Jāsaka, ka zinātnieki jau iepriekš bija informēti, ka vingrinājumi uzlabo smadzeņu kognitīvās spējas pēc miega deficīta. Tomēr šis ir pirmais pētījums, kas pierāda, ka vingrinājumi uzlabo prāta darbību gan pēc daļējas miega nepietiekamības, gan pēc pilnīgas nepietiekamības.
Kāpēc fiziskās aktivitātes palīdz miega trūkuma gadījumā
Iepriekš tika uzskatīts, ka pozitīvā ietekme pēc fiziskās slodzes ir saistīta ar labāku smadzeņu apgādi ar skābekli. Kad mēs vingrojam, palielinās asins plūsma, līdz ar to ar asinīm uz smadzenēm tiek piegādāts vairāk skābekļa. Tomēr pašreizējais pētījums liecina, ka uzlabota smadzeņu darbība uzlabojas pat pēc fiziskās slodzes nepietiekama skābekļa daudzuma apstākļos.
Tas nozīmē, ka runa nav tikai par skābekli, ir arī citi faktori, kas saistīti ar fiziskām nodarbībām. Te varētu būt hormoni, kas regulē smadzeņu darbību. Turklāt nozīme var būt arī motivācijai un uzbudinājumam. Tomēr pagaidām tie ir tikai minējumi. Lai noskaidrotu precīzu atbildi, zinātniekiem būs jāveic papildu pētījumi. Pašlaik nav zināms, kāda iemesla dēļ miega trūkums pasliktina cilvēka smadzeņu darbību, nemaz nerunājot par tās uzlabošanu.
Nobeigumā vēlos vēlreiz atzīmēt, ka labāk ir nevis cīnīties ar miega trūkumu, bet gan izvairīties no tā. Lai to izdarītu, centieties iet gulēt laicīgi.