Visas ziņas

Zinātnieki ir nosaukuši vietu uz Zemes, kur laiks plūst lēnāk

Zinātnieki ir nosaukuši vietu uz Zemes, kur laiks plūst lēnāk

Laiks ir relatīvs jēdziens – tā uztvere ir atkarīga no cilvēka vecuma un apkārtējiem apstākļiem. Ja mēs 15 minūtes gaidām transportu, laiks šķiet velkās, bet, ja esam aizrāvušies ar seriāla skatīšanos vai datorspēli, pat stunda var aizlidot nemanot. Zinātnieki joprojām precīzi nezina, no kā ir atkarīga mūsu laika uztvere un kā darbojas mūsu iekšējais hronogrāfs. Taču, lai arī kā būtu, nesen veiktā pētījumā zinātnieki ir noskaidrojuši, kur uz zemes laiks vienmēr palēninās.

Kur laiks vienmēr plūst lēnāk?

Desmit minūšu treniņš sporta zālē uz trenažiera, šķiet ikvienam sasniedzams uzdevums. Tomēr, tiklīdz sāksiet sportot, uzreiz pamanīsiet, ka laiks nesteidzas. Nesen veiktā pētījumā zinātnieki atklāja pierādījumus tam, ka laiks sportošanas laikā patiešām ļoti palēninās. Un nav svarīgi, cik intensīvs ir treniņš, t. i., vai tas cilvēkam tiek dots ar lielām grūtībām, vai arī viņš/viņa vingrinājumus izpilda bez lielas piepūles.

Zinātnieki ir nosaukuši vietu uz Zemes, kur laiks plūst lēnāk

Autori savam eksperimentam piesaistīja vairāk nekā 30 interesentus, kuri piekopj aktīvu dzīvesveidu un nodarbojas ar sportu. Cilvēkiem tika lūgts noteikt laiku 30 sekundes bez pulksteņa, t. i., tikai ar savu iekšējo hronogrāfu, un ziņot, kad laiks ir pagājis. Atpūtas stāvoklī cilvēki ziņoja, ka laiks ir pagājis nedaudz vēlāk, kad faktiski bija pagājušas vairāk nekā 30 sekundes.

Situācija mainījās pēc tam, kad eksperimenta dalībnieki devās pie trenažieriem. Un eksperiments tika veikts divos posmos – vienā gadījumā brīvprātīgie sacentās ātruma sacensībās ar savu avatāru, bet otrā gadījumā viņi sportoja brīvā tempā. Taču neatkarīgi no sacensību veida pusminūte viņiem ilga vidēji par 8 procentiem ilgāk, kas nozīmē, ka viņi agrāk ziņoja, ka laiks ir beidzies. Pētnieki par to ziņo žurnālā “Brain and Behaviour“.

Jāteic, ka šī pētījuma rezultāti saskan ar dažiem citiem zinātnieku darbiem, kas arī pierādīja, ka fiziskās slodzes laikā laika uztvere palēninās. Tomēr atšķirībā no iepriekšējiem darbiem, kā minēts iepriekš, zinātnieki nekonstatēja nekādu korelāciju starp vingrinājumu intensitāti un laika uztveri.

Kāpēc sportojot laiks palēninās?

Laika uztveri ietekmē dažādi ārēji un iekšēji faktori, emocijas, ķermeņa temperatūra, pašsajūta un pat sirdsdarbība, kas arī ietekmē laika uztveri. Turklāt nozīme ir pat videi, pilsētā laiks paiet ātrāk nekā dabā.

Zinātnieki ir nosaukuši vietu uz Zemes, kur laiks plūst lēnāk

Iespējams, ka fiziskā slodze ievērojami izkropļo laika uztveri, nevis tās intensitāte un diskomforta pakāpe, ko cilvēks izjūt. Tomēr, lai izdarītu galīgus secinājumus, ir vajadzīgi plašāki pētījumi.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top