Tehnoloģijas

Zonde “Solar Orbiter” uzņems visdetalizētākās Saules fotogrāfijas

Zonde “Solar Orbiter” uzņems visdetalizētākās Saules fotogrāfijas

Foto ilustratīvs: Comfreak/Pixabay

15. jūnijā kosmosa kuģis “Solar Orbiter” pabeidza savu pirmo mēģinājumu nokļūt tuvāk Saulei 77 miljonu kilometru attālumā, kas ir aptuveni vienāds attālums ar pusi no attāluma starp Sauli un Zemi. Tas ir svarīgs misijas pagrieziena punkts, jo zonde, kas tika palaista februārī, pēc izpētes ekspedīcijas uzsākšanas pāgāja uz nākamo posmu. Nākamo piecu mēnešu laikā zinātnieki uzraudzīs zondes borta instrumentu paneli, pēc tam oficiāli sāksies zinātniskā misija, un Saules attēli tiks iegūti no perihēlija punkta – tuvākā orbītas punkta Saulei. Iepriekš astronomi nebija uzņēmuši tik tuvu Saules attēlus.

Zemes orbītas perifērija ir aptuveni 2,5 miljonu kilometru attālumā, kas ir mazāks nekā vidējais attālums līdz Saulei.

Kā Saule tiek pētīta?

Saule ir aktīva zvaigzne, kuras magnētiskais lauks līdz ar saules vēju izplatās pa visu Saules sistēmu. Saules vējš ietekmē apkārtējo vidi visā Saules sistēmā. Zinātnieki gadu desmitiem ilgi ir novērojuši Sauli un planētas, kas ir vistuvāk Zemei. 2018. gadā tika palaista arī NASA Parker Solar Probe (Parker) zonde, kas lidos apmēram 6,16 miljonu kilometru attālumā no Saules redzamās virsmas.

Saskaņā ar informāciju NASA mājaslapā, pēdējā (ceturtā) piekļuves posmā Saulei, kas notika janvāra otrajā pusē un 2020. gada februārī, kosmosa kuģis nokļuva trajektorijā tieši starp Sauli un Zemi. Tas zinātniekiem deva unikālu iespēju: “Parker” zondes misijā izmērīt Saules vēju un noteikt tā iedarbību. Turklāt uz zemes bāzētajās observatorijās varēs iegūt skaidru priekšstats par to objektu atrašanās vietu, kas rada saules vēju. Neskatoties uz šķietamo līdzību, “Parker” un “Solar Orbiter” zondes nevajadzētu sajaukt, jo pirmā nav aprīkota ar kamerām, bet otrā pietuvosies Saulei 42 miljonu kilometru attālumā. Abu zondu izpētes misijas arī ir ļoti atšķirīgas viena no otras.

Saskaņā ar iepriekš iegūtajiem datiem, uz Saules virsmas vai tās tuvumā pastāv noteiktas struktūras. Lai precīzi saprastu, kā tās veidojas, attīstās un kādu labumu tās dod saules vēja dinamikā, ir jāaplūko šo struktūru reģioni. Visas kosmosa misijas, ieskaitot “Solar Orbiter”, palīdz zinātniekiem izveidot pilnīgu priekšstatu par to, kas notiek uz Saules virsmas.

Kas ir zināms par “Solar Orbiter”?

“Solar Orbiter” ir izstrādājuši Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) inženieri, tas ir aprīkots ar 10 dažādiem borta instrumentiem, no kuriem daudzi papildina viens otru. Tātad sešas dažādas kameras nodrošina vēl nebijušu tuvplāna skatu uz Sauli, un misijas galvenais mērķis ir labāk izprast Sauli un to, kā zvaigzne rada un kontrolē dinamisko vidi Saules sistēmas iekšienē. Kā norāda zinātniskā darba autori pētījuma oficiālajā paziņojumā presei, tikai neliela Saules spektra daļa ir redzama Saules fotogrāfijās, kas ir uzņemtas no Zemes virsmas.

Savukārt no kosmosa var redzēt daudz detalizētāku attēlu. Ar “Solar Orbiter” ir veikts pirmais Saules novērojums, kad visas borta ierīces darbojas tik tuvu Saulei. Tas pētniekiem sniedz unikālu skatu uz saules vēja struktūru un sastāvu.

Saules vējš ir hēlija-ūdeņraža plazmas jonizētu daļiņu plūsma, kas veidojas Saules termobolu kodolreakciju rezultātā. Zvaigzne izstaro šīs daļiņas un tās izplatās visā Saules sistēmā. Saules vējš izsauc tādas parādības kā magnētiskās vētras un auroras.

Turpmākajos mēnešos borta ierīces apkopos provizoriskus datus par Saules vainagu, zvaigžņu virsmu, heliosfēru, magnētisko lauku un daļiņām Saules vēja iekšpusē. Pirmie “Solar Orbiter” uzņemtie attēli būs plašāk pieejami tikai pēc jūlija.

“Solar Orbiter” misija ilgs līdz 2021. gada novembrim. Nākamajā misijas posmā “Solar Orbiter” pietuvosies Saulei 42 miljonu kilometru attālumā.

Kaut arī detalizēti rezultāti būs zināmi tikai pēc kāda laika, abām zondēm vajadzētu ievērojami uzlabot mūsu izpratni par vidi kosmosā un, iespējams, palielināt mūsu spēju paredzēt potenciāli bīstamus saules uzliesmojumus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top