Tehnoloģijas

No kuras vietas uz Zemes vislabāk redzamas zvaigžņotās debesis?

Zvaigznes debesīs

Foto: Bessi/Pixabay

Ja jūs dzīvojat lielā pilsētā un nolemjat apskatīt zvaigžņotās debesis, maksimums, ko jūs redzēsit, būs pāris neskaidru punktu debesīs. Ja jūs patiešām vēlaties izbaudīt lielisku skatu uz zvaigznēm jums ir jādodās ārpus pilsētas. Ideāli, ja izvēlētajā vietā nebūtu spilgti apgaismotas ēkas, rūpnīcas un lielceļi, un laika apstākļi būtu bez mākoņiem. Bet vai jūs zinājāt, ka uz mūsu planētas ir vairākas vietas, kur jebkurā laikā un vairākas stundas pēc kārtas varat baudīt zvaigžņotās debesis? Lielākā daļa no tām atrodas augstos kalnos, kas atrodas pie ekvatora. Zinātnieki nesen ir atklājuši vēl vienu vietu, taču tādā gadījumā būs silti jāsaģērbjās.

Aukstākā vieta uz Zemes

Vieta, kur vislabāk  ir redzamas zvaigžņotās debesis, tika aprakstīta zinātniskajā publikācijā “ScienceAlert”. Pētniecības darba ietvaros zinātnieki no Ķīnas, Austrālijas un Lielbritānijas pētīja debesu skaidrību virs Antarktīdas. Augstākais ledus kupols Antarktikas plato, ko dēvē par A kupolu, ir pievērsis īpašu pētnieku uzmanību. Šī ir viena no vistālākajām un aukstākajām vietām uz mūsu planētas.

Apstākļi A kupolā patiešām ir ekstremāli. Tas atrodas 1200 kilometru attālumā no okeāna, tāpēc zvaigžņu mīļotājiem vispirms būs jāiet kājām. Kupols atrodas 4 kilometru augstumā – lai uzkāptu tajā, ir jābūt lielai izturībai. Jūs vēl nekad nebūsiet pieredzējuši šādu aukstumu, jo gaisa temperatūra uz A kupola var dažreiz sasniegt -90 grādus pēc Celsija.

Zvaigznes

Kupols A – aptuvenā atrašanās vieta

Kur vērot zvaigžņotās debesis?

Skaistais skats uz zvaigznēm no A kupola ir izskaidrojams ar vairākiem faktoriem vienlaikus. Pirmkārt, tas atrodas gandrīz Antarktikas plato vidū. Tā kā jebkura veida ēkas un aprīkojums atrodas ļoti tālu, šajā reģionā nav gaismas piesārņojuma. Otrkārt, šādā augstumā nav putekļu un gāzu, kuru dēļ mums vienmēr šķiet, ka zvaigznes mirgo – ne visiem cilvēkiem izdodas redzēt tik skaidras zvaigžņotas debesis. Treškārt, daži avoti apgalvo, ka pat satelīti orbītā netraucē skatam šajā planētas vietā.

Zinātnieki uzskata, ka šī ir viena no labākajām vietām, kur būvēt teleskopus. Un viens teleskops jau tur atrodas – tā nosaukums ir “PLATO”. Pateicoties skaidrām debesīm, zinātnieki spēj atklāt ļoti daudz jaunu kosmosa objektu, kas nav pamanāmi citām observatorijām. Protams, tā iespējas nevar salīdzināt ar “Habla” kosmiskā teleskopa jaudu. Taču drīzumā to aizstās jauns teleskops – “Džeimss Vebs” – tā atklāšana nesen tika atlikta uz 2021. gadu.

James Webb Space Telescope

Džeimsa Veba kosmiskais teleskops. Foto: flickr.com

Pirms teleskopa uzstādīšanas, pētnieki rūpīgi izvēlas vietu, kur sākt būvēt observatoriju. Ir nepieciešama vieta ar skaidrām debesīm – šādi reģioni ir Dienvidamerikas valstī Čīlē un Amerikas štatā Havajās.

Nesen, pateicoties pētniecības darbam observatorijā “Solar Dynamics”, NASA izdevās mums parādīt 10 gadus no Saules dzīves. Video YouTube kanālā ir sasniedzis vairāk nekā 3 miljonus skatījumu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top