Visas ziņas

Zviedrija ir gatava testēt valsts kriptovalūtu e-krona

 

centrālā banka Riksbank paziņoja par Zviedrijas pirmās kriptovalūtas e-krona testa sākšanu

Nesen Zviedrijas centrālā banka Riksbank paziņoja par Zviedrijas pirmās kriptovalūtas e-krona testa sākšanu. Paziņojumi par “elektroniskās kronas” iespējamo emisiju parādījās jau 2016. gada beigās. Ja plāns tiks realizēts, tad Zviedrijas banka būs pasaulē pirmā centrālā banka, kas emitējusi tamlīdzīgu valūtu.

Jāatzīmē, ka XVII gadsimta otrajā pusē tieši Riksbank pasaulē pirmā laida klajā papīra banknotes. Saskaņā ar bankas vadītājas Sesīlijas Skingsli teikto – “tas ir tikpat revolucionārs solis, kā papīra banknotes izlaide pirms 300 gadiem; ja tirgus var izmantot jaunākās tehnoloģijas jaunu un populāru maksājumu pakalpojumu ieviešanai – tad kāpēc gan Riksbank nevar izdarīt to pašu?”.

Pagaidām Zviedrijas banka nav izlēmusi – vai e-kronas ieviešana būs īstermiņa vai ilgtermiņa, tomēr testa gaitā bankas speciālisti izlems – kā labāk izmantot elektronisko kronu, lai nodrošinātu masām piekļuvi valsts garantētiem maksājumu līdzekļiem.

Riksbank iniciatīva daudzējādā ziņā saistīta ar skaidras naudas izmantošanas un to transakciju skaita samazināšanos Zviedrijā. 2016. gadā vairākas nacionālās bankas, tostarp valstī lielākās – SEB, Swedbank un Nordea, kopīgi ar valdošo sociāldemokrātisko partiju piedāvāja pilnībā izņemt no apgrozības skaidras naudas nominālus Zviedrijas kronās un pāriet tikai un vienīgi uz bezskaidras naudas norēķiniem šai valūtā. Saskaņā ar viņu plānu – līdz 2030. gadam Zviedrijai jākļūst par pasaulē pirmo bezskaidras naudas norēķinu sabiedrību. Turklāt elektroniskās kronas projektu atbalsta vairums banku sektora un biznesa aprindu pārstāvju.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top