Vai 2016. gadā Ilona Maska raķeti uzspridzināja snaiperis?

Avots: phys.org
2016. gadā raķete Falcon 9 negaidīti eksplodēja uz starta platformas. Tā bija viena no nopietnākajām krīzēm SpaceX vēsturē – milzīga ugunslode iznīcināja dārgu sakaru satelītu un inženieri palika neizpratnē: kas tieši notika? Oficiālā versija vēstīja, ka pie vainas bijusi hēlija padeves sistēmas kļūme, taču pavisam drīz parādījās sazvērestības teorija, kas līdzinājās spiegu trillera sižetam – raķeti, iespējams, uzspridzinājis snaiperis. Šis pieņēmums izraisīja plašu rezonansi un tiek baumots, ka lietā pat iesaistījušies slepenie dienesti.
Falcon 9 eksplozija 2016. gadā
2016. gada 1. septembrī raķete Falcon 9 uzsprāga atrodoties uz starta platformas Kanaveralas zemesragā, Floridā. Sprādziens bija negaidīts un tā rezultātā tika iznīcināts Izraēlas satelīts Amos-6, kura uzdevums bija nodrošināt interneta pieejamību Āfrikas reģionā. Tobrīd SpaceX vēl tikai sāka nostiprināties kosmosa nozarē, tāpēc notikušais bija smags trieciens uzņēmuma reputācijai.
Ilona Maska aizdomas un izmeklēšana
Sprādziena cēlonis uzreiz netika atklāts un SpaceX komanda izskatīja vairākas hipotēzes. Viena no visneticamākajām bija iespēja, ka kāds tīšām izšāva uz raķeti. Iespējams, snaiperis trāpījis kritiskā punktā, izraisot eksploziju. Pēc portāla Gizmodo datiem Ilons Masks šo versiju uztvēra ļoti nopietni un uzdeva inženieriem to rūpīgi pārbaudīt. Izmeklēšanas gaitā tika veikti pat šaušanas eksperimenti hēlija balonu virzienā, lai pārbaudītu vai šāviens patiešām varētu izraisīt līdzīgu reakciju.
Masks pat sāka aizdomās turēt konkurējošo uzņēmumu United Launch Alliance, kura birojs atradās netālu no sprādziena vietas. Pēc viņa norādījuma SpaceX darbinieki uzkāpa uz blakus ēkas jumta, meklējot iespējamās sabotāžas pazīmes. Paralēli komanda analizēja videomateriālus, skaņu ierakstus un visus datus no notikuma vietas, meklējot jebkādas norādes uz ļaunprātīgu rīcību.
Izmeklēšana turpinājās vairāk nekā mēnesi, līdz lietā iesaistījās ASV Federālā aviācijas pārvalde (FAA). Vēlāk žurnālists Ēriks Bergers (Eric Berger) ieguva dokumentu, kurā bija teikts, ka pārbaudēs, kurās piedalījās arī Federālais izmeklēšanas birojs (FIB), netika atklātas nekādas kriminālas darbības pazīmes. Snaipera teorija tā arī palika neapstiprināta hipotēze.
Sprādziena īstais iemesls
Galu galā SpaceX tomēr paziņoja reālo cēloni. Izrādījās, ka hēlijs degvielas tvertnēs tika ievadīts pārāk ātri un pārāk zemā temperatūrā. Tas izraisīja iekšēju balona deformāciju skābekļa tvertnē, kas noveda pie spēcīgas eksplozijas. Neskatoties uz zaudējumiem un sabiedrības šoku, uzņēmums spēja atgūties. Šodien SpaceX ir viens no vadošajiem spēlētājiem pasaules kosmosa tehnoloģiju tirgū, bet konkurenti, kas kādreiz šķita nepārspējami ir atkāpušies ēnā.
