Autonomie automobiļi sabiedriskajam transportam – pašvaldībām un mobilitātes uzņēmumiem pieaug interese par Renault Group pieeju
- Laikā, kad amatpersonas un uzņēmumi gatavojas pieņemt strukturētu lēmumu par mobilitātes nākotni, Renault Group ir pārliecināta, ka autonomajiem sabiedriskā transporta automobiļiem var būt nozīmīga loma.
- Kopā ar savu partneri WeRide (autonomās braukšanas tehnoloģiju pasaules eksperts) Renault Group turpina veikt daudzus eksperimentus visā Eiropā, gan, lai demonstrētu jau ieviesto autonomo tehnoloģiju gatavības pakāpi, gan arī parādītu piedāvātā automātiskā elektriskā miniBus risinājuma nozīmību.
- Gan lielu pilsētu centrā, gan piepilsētas zonās, gan ierobežotā vidē – autonomie minibusi ir taustāms veids, kā pārveidot sabiedrisko mobilitāti pieejamākā, efektīvākā un ilgtspējīgākā mobilitātē.
- gada maijā Renault Group atklāja savu autonomo automobiļu stratēģiju un pirmo reizi Eiropā kopā ar savu partneri WeRide uzsāka eksperimentus uz publiskajiem ceļiem ar diviem autonomajiem minibusiem, kas braukāja Roland-Garros starptautiskajā tenisa turnīrā.
Šis pirmais pilna mēroga tests, kurā nobrauca 1000 km un pārvadāja gandrīz 700 cilvēku, parādīja to, kā šī tehnoloģija ir nobriedusi, un šī pasažieru transporta risinājuma nozīmi.
Pēc šī veiksmīgā eksperimenta daudzi mobilitātes nozarē iesaistītie (pašvaldības, transporta operatori, privāto teritoriju pārvaldītāji utt.) ir izrādījuši interesi par šī risinājuma izmantošanu savās teritorijās. Pašlaik jau notiek jauni eksperimenti visā Eiropā, piemēram, Cīrihē (Šveice), Valansā (Francija) un Barselonā (Spānija). Drīz tiks paziņots par vēl dažiem.

Renault Group, WeRide – Barcelona
Barselona (Spānijā) – lielas Eiropas pilsētas sirdī
No 10. līdz 14. martam Renault Group un WeRide plašākai sabiedrībai šodien ļauj atklāt rītdienas pilsētas mobilitāti ar diviem autonomajiem elektriskajiem minibusiem 2,2 km garā maršrutā pa publiskiem ceļiem Barselonas ielās.
Izmantojot autonomos mikroautobusus blīvi apdzīvotā un sarežģītā pilsētas vidē, šis eksperiments parāda to, ka šīs jaunās tehnoloģijas ir nobriedušas automatizētiem sabiedriskā transporta pakalpojumiem.
Tas arī pauž Renault Group vīziju par sabiedriskā transporta turpmākajiem izaicinājumiem Eiropā – autonomā mobilitāte var būt veids, kā pilsētas padarīt labāk apdzīvojamas, transportu – pieejamāku un mobilitāti – efektīvāku un ilgtspējīgāku.

beti-Macif-WeRide-Renault Group – Valence
Valansa (Francijā) – atvieglota mobilitāte zonās ap pilsētām
Pēc eksperimenta no 10. marta līdz 19. aprīlim plānota komercpakalpojuma ieviešana no 2025. gada jūlija ar ceturtā līmeņa automātiskajiem mikroautobusiem.
beti (Francijas privātais sabiedriskā transporta uzņēmums), Macif (automobiļu apdrošinātājs un beti partneris), WeRide un Renault Group Valansā (Francijā) veido pašu pirmo automātiskās mobilitātes tīklu ar augsta līmeņa pakalpojumiem, savienojot TGV dzelzceļa staciju ar daudziem uzņēmumiem 162 hektāru plašajā biznesa parkā, kas to ietver.
Apkalpojot staciju, attālo ilgtermiņa autostāvvietu un biznesa parka ēdināšanas centru, abu mikroautobusu 3,3 kilometrus garais maršruts pa publiskajiem ceļiem apmierina Valansas TGV stacijas izmantotāju, kā arī 150 uzņēmumu un viņu 3000 darbinieku konkrētās vajadzības.
Šī bezprecedenta sadarbībā starp četriem lieliem iesaistītajiem uzņēmumiem ir materializējusies vīzija par kopīgu automātisku mobilitāti, kas kalpo visām teritorijām, tādēļ tā kļuvusi iespējama publiskās lauku un piepilsētas teritorijās, lai paātrinātu ekoloģisko pāreju un veicinātu populāciju mobilitāti, nodrošinot labāku piekļuvi darbam, veselības aprūpei, izglītībai, atpūtai…
Cīrihes lidosta (Šveice) – privāta zona ar augstām drošības prasībām
Kopš 2025. gada janvāra WeRide Cīrihes lidostā (Šveicē) veiktā eksperimenta mērķis ir atvieglot darbiniekiem pārvietošanos starp termināļiem. Tādējādi tas parāda autonomo tehnoloģiju spēju darboties sarežģītā vidē un apmierināt augstās drošības un uzticamības prasības, kādas ir lidostā.
Renault Group un autonomais automobilis
Renault Group autonomajiem automobiļiem izmanto pragmatisku un diferencētu pieeju, sākumā nošķirot individuālo automobiļu un sabiedriskā transporta vajadzības.
Individuālajiem automobiļiem pašreizējos tirgus apstākļos Grupa koncentrējas uz tirgū vadošajām uzlabotajām vadītāja atbalsta sistēmām (Advanced Driver Assistance Systems – ADAS) (adaptīvo kruīzkontroli, joslas saglabāšanas sistēmām). Šīs L2 vai pat L2+ līmeņa atbalsta sistēmas uzlabo drošību un komfortu, atstājot vadītājam atbildību par vadīšanu.
Tomēr Renault Group kā prioritāti ir izvirzījis izveicību un saglabā vērību attiecībā uz pilnveidošanu it īpaši izmaksu un regulējuma ziņā un, tiklīdz tirgus apstākļi būs atbilstoši, varēs piedāvāt risinājumus individuālajiem automobiļiem ar augstāku autonomijas līmeni.
Renault Group uzskata, ka sabiedriskajam transportam tuvākajā laikā ir svarīgi piedāvāt L4 autonomos automobiļus, t.i., tādus, kas operatīvā projekta domēnā spēj patstāvīgi pārvaldīt vadīšanas situācijas – ar attālinātu uzraudzību, tomēr bez operatora salonā. Paplašinoties zonām ar mazu izmešu daudzumu, pilsētām un pašvaldībām jāsaskaras ar līdz šim nebijušiem izaicinājumiem sabiedriskā transporta ziņā. Aprēķināts, ka tuvākajā desmitgadē būs nepieciešami vairāki tūkstoši autonomo elektrisko minibusu. Spējot pārvaldīt vadīšanas situācijas patstāvīgi operatīvā projekta domēnā, autonomie minibusi ir parādījuši savu efektivitāti vairākos eksperimentos, paverot iespējas piedāvāt elastīgu, pieejamu, drošu mobilitāti bez oglekļa dioksīda izmešiem.
Renault Group ir mobilitātes bez oglekļa dioksīda izmešiem pionieris un apsver iespēju līdz 2030. gadam piedāvāt robotizētu elektrisko minibusu platformu, kas spēj integrēt specializēto partneru automatizācijas risinājumus.
WeRide – pasaules līderis autonomajos risinājumos
Ņemot vērā 1200 autonomos automobiļus, kas jau darbojas (ieskaitot 300 minibusus), kas ir pieveikuši vairāk nekā 40 miljonus kilometru Āzijā, Vidējos Austrumos un Ziemeļamerikā, WeRide ir atzīts par vienu no pasaulē vadošajiem uz publiskiem ceļiem izmantojamu automobiļu automatizācijas risinājumiem.
Renault Group strādā kopā ar WeRide, lai izstrādātu automatizēta sabiedriskā transporta risinājumus Eiropā ar L4 autonomijas pakāpi, t.i., cilvēks var pārvaldīt braukšanas situācijas pats – noteiktā darba zonā ar attālinātu uzraudzību, tomēr bez operatora salonā.
