Tehnoloģijas

Briesmas uz katra stūra? Kripto investora riski – ABC

Briesmas uz katra stūra? Kripto investora riski

Jebkurš ieguldījums ir saistīts ar risku. Kriptovalūtas nav izņēmums un riski ir dažādi. Uzskaitīsim dažus.

Tirdzniecības risks

Bieži vien kriptovalūtas tiek uzskatītas par ātras naudas avotu. Daudzi cilvēki dodas uz kriptovalūtu biržām, cerot kļūt par miljonāriem īsā laika posmā. Dabiski, ka lielākā daļa šādu entuziastu aiziet ar tukšām kabatām. Un tam ir vairāki izskaidrojumi. Pirmais ir tas, ka kriptobiržas jaunpienācēji nesaprot, ar ko viņi nodarbojas. Daži investori un tirgotāji ir dzirdējuši, ka kriptovalūtas ir ļoti svārstīgas. Taču kaut kādu iemeslu dēļ viņi šo faktu interpretē vienpusīgi: ka digitālo aktīvu cena pastāvīgi  aug. Taču ir arī otra monētas puse – kriptovalūtas cena krīt un dažkārt pat straujāk nekā aug. Dabiski, ka cilvēki, kas nonākuši lielā mīnusā, slēdz savas pozīcijas.

Otrais punkts ir nepareiza pleca izmantošana (darījumu veikšana ar aizņemtu naudu). Nozīme ir tāda pati kā cenas svārstīgums: kaut kāda iemesla dēļ jaunpienācēji dod priekšroku domām, ka jebkura kriptovalūta virzīsies viņu virzienā (pieaugs). Tomēr realitāte izrādās ļoti nežēlīga un daudzus finanšu piedzīvojumu meklētājus izstumj no tirgus. Lai, tirgojoties kriptovalūtām, neiekristu peļķē, izpētiet, kādā jomā ieguldāt. Vēlams ne tikai apmeklēt kriptoaktīva oficiālo tīmekļa vietni, bet arī izlasīt visu pieejamo informāciju par monētu vai vismaz dažus Github ierakstus, mēģināt izprast tokenomiku, saprast, kas stāv aiz projekta. Ieteicams pārliecināties, ka projekts jau kādu laiku pastāv un tam ir noteikta reputācija. Jums vajadzētu arī izstrādāt savu naudas pārvaldības stratēģiju, kas ietver stingru riska pārvaldības sistēmu. Nevajadzētu visu turēt vienā aktīvā: labākais risinājums ir diversifikācija.

Briesmas uz katra stūra? Kripto investora riski

Juridiskais risks

Tas, kā jūs varat izmantot kriptovalūtas, ir atkarīgs no jurisdikcijas, kurā atrodaties. Lai gan internets darbojas visur, digitālie aktīvi nav atļauti visur. Kaut kur tie ir aizliegti vispār, kā Ķīnā, kaut kur tie ir daļēji aizliegti (Kanādā, Nigērijā), kaut kur statuss nav pilnībā precizēts (vairumā valstu, tostarp Krievijā). Pat ja jūs redzat, ka kriptovalūtas tiek izmantotas kā maksāšanas līdzeklis un tas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis, tas nenozīmē, ka tām ir piešķirts naudas statuss. Piemēram, Japānā var norēķināties ar bitkoiniem, bet tikai tur, kur tos pieņem. Tikai Japānas jenas ir nauda valsts teritorijā. Ņemiet vērā arī to, ka pats likumīga maksāšanas līdzekļa jēdziens katrā valstī būs atšķirīgs – tas nav kaut kas strikti noteikts visai planētai.

Juridiskie ierobežojumi var jums sagādāt problēmas ar likumu. Lai sevi pasargātu, iepriekš iepazīstieties ar tās valsts likumiem, kurā plānojat veikt darījumus ar kriptovalūtām. Ja esat vienaldzīgs pret likumdošanu, esiet gatavs saskarties ar sekām, tostarp kriminālatbildību. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs nopietnu publicitāti guva gadījums, kad kāds ASV pilsonis nosūtīja 10 miljonus ASV dolāru bitkoinos uz valsti, kas iekļauta sankciju “melnajā sarakstā”. Par to 2022. gada pavasarī pret viņu tika ierosināta krimināllieta.

Hakeru uzbrukuma risks biržai

Hakeru uzbrukuma risks biržai

Lai kur jūs tirgotos ar kriptovalūtām, vienmēr pastāv risks, ka konkrētai biržai uzbruks ļaunprātīgi hakeri. MtGox piemērs 2014. gadā vēl ilgi būs bitcoin ieguldītāju acu priekšā. Toreiz tika nozagta kriptovalūta 460 miljonu ASV dolāru vērtībā. Kopumā jebkura mūsdienu birža var būt pakļauta līdzīgam uzbrukumam. Pilnībā novērst šāda veida risku nebūs iespējams. Vienīgais, ko jūs varat darīt, ir izmantot uzticamu platformu pakalpojumus, kas jau ilgu laiku darbojas šajā nozarē: Binance, Poloniex, OKX un citas.

Hakeru uzbrukuma risks datoram vai viedtālrunim

Ja varat piekļūt biržas datiem, kāpēc to nevarētu darīt ar sīkrīkiem? Jūs varat, nepārliecinoties par drošību, lejupielādēt kādu programmatūru no interneta, un tā izrādīsies hakeru izstrādājums, ar kuras palīdzību uzbrucēji iegūs piekļuvi jūsu kriptovalūtas makam. Jūs varat mēģināt izmantot aparatūras makus, tādus, kā Ledger, Trezor un citus. Arī tos var nozaudēt vai uzlauzt, taču tie zināmā mērā pasargās jūs no hakeriem interneta vidē.

Privātās atslēgas pazaudēšanas risks

Privātās atslēgas pazaudēšana ir problēma, kas skāra daudzus pirmos bitkoina īpašniekus. Bez tās viņi nevarēja un nevar piekļūt savai kriptovalūtai. Šī problēma pastāv arī mūsdienās. Turklāt jūsu privātās atslēgas var tikt arī nozagtas. Ja tas notiek, kādam citam būs piekļuve jūsu kriptovalūtai vai drīzāk jums piederošai informācijai. Vienīgais, ko jūs šeit varat darīt, ir glabāt savas privātās atslēgas pēc iespējas drošākā vietā. Ieteicams arī, lai jums būtu vairākas kopijas, jo arī tās mēdz nozaudēt.

Privātās atslēgas pazaudēšanas risks

Risks zaudēt kriptovalūtu pārskaitījumu laikā

Pastāv iespēja lejupielādēt līdzīgu lietojumprogrammu, kas maskējas par maku, piemēram, MetaMask. Kad jūs pieslēdzaties savam kontam un ievadāt savus datus, tie nonāks pie uzbrucējiem, kuri pēc tam tos varēs izmantot jūsu īstajā lietotnē. Turklāt dažkārt jūs varat vienkārši ievadīt nepareizu adresi. Vislabāk, ir izmantot oficiālo vietni un programmatūru.

Kopumā ieguldījumi kriptovalūtā un risks ir divas neatdalāmas lietas. Labākais, ko varat darīt, lai tos mazinātu, ir noskaidrot, kādi tie ir, un neveikt nevajadzīgus soļus. Neatkarīgi no jūsu rīcības kriptovalūta būs svārstīga, krāpnieki izdomās jaunas iespējas, lai nozagtu jūsu aktīvus, iestādes liks jums sprunguļus riteņos, un cilvēki turpinās zaudēt privātās atslēgas.

Šis materiāls un tajā ietvertā informācija nav uzskatāma par personalizētu vai citu ieguldījumu konsultāciju. Redakcijas darbinieku viedokļi var nesakrist ar autora, analītisko portālu un ekspertu viedokļiem.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top