Tehnoloģijas

Desmitgades trendi bezvadu sakaru nozarē

Desmitgades trendi bezvadu sakaru nozarē

Eksperti prognozē, ka līdz 2030. gadam digitālā un fiziskā pasaule kļūs tik cieši savienotas, ka virtuālo pieredzi varēs padarīt pavisam līdzīgu reālajai pasaulei. Pieaugot digitalizācijas tempam visā pasaulē, būs jāpaaugstina tīklu drošība un energoefektivitāte, vienlaikus radot tehnoloģiju risinājumus, kas uzlabos ikviena ikdienu – tā 12. ikgadējā Global Mobile Broadband foruma laikā informēja Huawei valdes izpilddirektors un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju infrastruktūras valdes priekšsēdētājs Deivids Vangs. Pārmaiņas solās iespaidīgas, tomēr aktuāls paliek jautājums – vai tās redzēsim arī Latvijā?

10 Gbit/s ātrums fiziskās un digitālās pasaules integrācijai

Jau pavisam tuvā nākotnē bezvadu tīkli tiks izmantoti, lai krasi mainītu mūsu attālināto saziņu, nodrošinot komunikāciju ar vairākām cilvēka maņām –  ne tikai jau ierasto dzirdi un redzi, bet arī tausti un pat ožu. Lai to realizētu, mobilie tīkli visā pasaulē atbalstīs 10 Gbit/s pārraides ātrumu ar zemu signāla aizturi jeb latentumu, pārraidot informāciju strukturētākā veidā. Tādējādi attālinātās tikšanās sasniegs jaunu līmeni, patiešām ļaujot justies kā īstā sapulcē vai skolas solā, kur visi klātesošie atrodas vienā telpā un komunicē aci pret aci.

Uzmanības centrā – zaļie tīkli

Tā kā prognozēts, ka datu plūsma pasaulē tuvākajos gados pieaugs pat 100 reižu, tikpat strauji palielināsies arī pieprasījums pēc risinājumiem, kas samazinās tīkla enerģijas patēriņu. Turklāt līdzīgā tempā būs jāuzlabo arī energoefektivitāte uz vienu datu vienību, samazinot enerģijas patēriņu ikvienā posmā – no enerģijas ieguves līdz katras fotogrāfijas lejupielādei mājaslapā. Tas strauji veicinās videi nekaitīgu un ilgtspējīgu tīklu izveidi, samazinot bezvadu sakaru nozares negatīvo ietekmi uz dabu.

Sensori kā drošas pilsētvides sastāvdaļa

Lai virzītos tuvāk autonomai satiksmei un izmantotu dronu plašās iespējas pilsētvides uzlabošanai, aizvien vairāk redzēsim dažāda veida sensoru integrāciju apkārtējā vidē. Maksimālā ieguvuma sasniegšanai no šīm tehnoloģijām liels darbs būs jāiegulda, radot līdzīgas uzbūves sakaru un radio tīklus, kas spēj datus uztvert, pārraidīt un efektīvi izmantot. To palīdzēs nodrošināt arī platjoslas tīkli ar plašāku antenu pārklājumu (masveida MIMO jeb Multiple Input Multiple Output tehnoloģija), kas jau šajā desmitgadē ļaus uzlabot drošību ikvienā pilsētā.

Mākslīgais intelekts katrā nozarē un savienojumā

Tuvāko desmit gadu laikā vairums bezvadu tīklu tiks papildināti ar mākslīgā intelekta tehnoloģijām, lai nodrošinātu tīklu iespējas, piemēram, pilnībā autonomai braukšanai, sniedzot pavisam jauna līmeņa pieredzi un līdz minimumam samazinot oglekļa emisijas. Nākotnē mākslīgā intelekta tehnoloģijas kļūs patstāvīgākas – tās netiks izmantotas kā optimizācijas rīks, bet tiks iekļautas jau bezvadu sakaru izstrādes sākumā. Tādējādi arī tehnoloģijas kļūs aizvien viedākas, spējot mācīties no lietotāju paradumiem un ievērojami optimizējot datu patēriņu, vienlaikus ienesot automatizāciju jaunās nozarēs un atbrīvojot cilvēkus no rutīnas darbiem.

Viens tīkls 100 miljardiem lietu interneta (IoT) savienojumiem

Prognozēts, ka līdz 2030. gadam lietu interneta savienojumu skaits sasniegs 100 miljardus, krietni noslogojot mobilo sakaru tīklus un mainot daudzu procesu ierasto kārtību. Galvenokārt lietu interneta ietekmē tīklu operatoriem būs jāsāk piedāvāt dažādu veidu savienojuma pakalpojumi, kas atšķirsies pēc ātruma un prioritāšu prasībām. Lai gan ikdienas lietotājiem šīs izmaiņas visticamāk būs pat nemanāmas, uzņēmumiem kļūs pieejamas plašākas iespējas, lai iegūtu tieši tādu tīkla pakalpojumu, kāds nepieciešams, kombinējot pārraides ātrumu, signāla aizturi, enerģijas patēriņu un uzticamību.

Drošība kā digitālās nākotnes stūrakmens

Pieaugot bezvadu sakaru nozīmei pasaulē, ir likumsakarīgi, ka aizvien lielāka nozīme un uzmanība tiek piešķirta arī ierīču un tīklu drošības jautājumiem. Tuvākajā desmitgadē aizvien biežāk operatori nodrošinās vienkāršotus drošības pakalpojumus, izmantojot mākoņa tehnoloģiju un tīkla mijiedarbību, lai ikvienam lietotājam piedāvātu saprotamas iespējas individuālajai kiberdrošībai.

Šie nozares trendi ir acīmredzams pierādījums tam, ka bezvadu sakaru nozare strauji attīstās un pasaule jau pēc 10 gadiem būs pavisam citādāka – tā norāda Huawei. Globālie digitālie trendi drīz varētu ienākt arī Latvijā, padarot mūsu ikdienu vienkāršāku, digitālo pieredzi vēl lietotājam draudzīgāku un uzlabojot valsts tautsaimniecību, padarot vietējos uzņēmumus ievērojami konkurētspējīgākus globālajā tirgū.

Par Huawei:

Huawei, kas dibināts 1987. gadā, ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedierīču piegādātājs. Mums ir vairāk nekā 194 000 darbinieku un mēs darbojamies vairāk nekā 170 valstīs un reģionos, nodrošinot savus pakalpojumus vairāk nekā trim miljardiem cilvēku visā pasaulē. Mūsu vīzija un misija ir ienest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijā, veidojot savienotu un viedu pasauli. Lai to īstenotu, mēs vienmēr aktīvi strādāsim, lai veicinātu visuresošu savienojamību un vienlīdzīgu piekļuvi tīkliem, ieviestu mākoņpakalpojumus un mākslīgā intelekta risinājumus jebkurā pasaules malā, lai nodrošinātu izcilu skaitļošanas jaudu jebkurā brīdī tur, kur tas nepieciešams, kā arī izstrādātu digitālas platformas, kas palīdzētu visām nozarēm un organizācijām kļūt elastīgākām, efektīvākām un dinamiskākām, un no jauna veidosim lietotāju pieredzi ar mākslīgo intelektu, padarot to personalizētāku jebkurā cilvēka dzīves jomā, neatkarīgi no tā vai atrodaties mājās, birojā vai ceļā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top