Eiropas Parlaments pieņem ES digitālā maka likumprojektu
Eiropas Parlaments ar balsu vairākumu ir pieņēmis likumprojektu par nulles zināšanu pierādījumu tehnoloģijas izmantošanu (*1), lai aizsargātu ES iedzīvotāju digitālo maku privātumu.
Digitālās identitātes sistēmas likumprojekts Eiropas Parlamenta plenārsēdē tika apstiprināts ar 418 balsīm par un 103 balsīm pret. Deputāti atbalstīja regulas ieviešanu, lai nodrošinātu, ka cilvēkiem būtu piekļuve digitālajiem publiskajiem pakalpojumiem, bankas kontiem un aktīviem, izmantojot personīgos digitālos makus.
Tiesību aktā ir prasīts piemērot vienotus noteikumus un nulles zināšanu pierādījumu tehnoloģiju, lai aizsargātu lietotāju datu privātumu.
“Eiropas digitālā identifikācija, izmantojot personīgo maku, būs pieejama tiem ES iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kuri vēlas identificēt sevi vai apliecināt noteiktu personisku informāciju. To varēs izmantot jebkuros tiešsaistes, kā arī bezsaistes pakalpojumos ES,” norādīja Eiropas Komisijā.
Eiropas Komisija uzskata, ka vienots digitāls pakalpojums katru gadu Eiropas iedzīvotājiem un uzņēmumiem ļautu ietaupīt līdz 855 000 stundu laika un vairāk nekā 11 miljardu eiro. Par priekšlikumu uz blokķēdi balstītas informācijas apstrādes sistēmas izveidi, lai digitāli identificētu Eiropas Savienības iedzīvotājus, pirmo reizi tika paziņots 2021. gadā. Toreiz vēl Eiropas Komisija nepieprasīja, lai visas ES dalībvalstis izmantotu vienotu blokķēdes tehnoloģiju Eiropas digitālās identitātes sistēmas ieviešanai.
(*1) Metode, ar kuras palīdzību viena puse var pierādīt otrai pusei, ka dotais apgalvojums ir patiess, kamēr pārbaudītājs izvairās no jebkādas papildu informācijas nodošanas, izņemot faktu, ka apgalvojums patiešām ir patiess.
Avots: Europa
