Visas ziņas

Investors skaidro, kas notiek ar ASV un Ķīnas ekonomiku, inflāciju, procentu likmēm

Investors skaidro, kas notiek ar ASV un Ķīnas ekonomiku, inflāciju, procentu likmēm

Freedom Holding Corp. izpilddirektors un Freedom Finance Europe dibinātājs Timurs Turlovs

Pēc vairākām nemierīgām nedēļām šī gada sākumā vairākas ASV bankas ar kopējo aktīvu apjomu vairāk nekā 500 miljardu dolāru apmērā piedzīvoja maksātnespēju. To ātrais sabrukums raisīja bažas, ka varētu atkārtoties finanšu sistēmas nedienas, kādas tika piedzīvotas 2008. gadā. Šīs bažas drīz vien izklīda. Vienīgie aktuālie jautājumi saglabājušies par to, kas nogāja greizi, cik lielus zaudējumus šīs problēmas varētu nodarīt banku sistēmai un ekonomikai kopumā, un vai valdības ātrā reakcija bija paraugs kaitējuma mazināšanai vai tomēr radīja vēl lielākas problēmas nākotnē.

Silvergate Capital, Silicon Valley Bank (SVB) un Signature Bank sabrukumu piedzīvoja martā, un 1. maijā nedienas piemeklēja arī First Republic Bank. Silvergate un Signature problēmas radīja to saikne ar kriptovalūtu tirgu, kas piedzīvojis gan strauju izaugsmi, gan lejupslīdi. SVB un First Republic bija iekļuvušas investīciju slazdā, kas bija neaizsargāts pret risku, kam bankas nebija pienācīgi sagatavojušās – ASV Federālā rezervju sistēma (FRS) strauji palielināja procentu likmes, kas vairākus gadus bija saglabājušās tuvu nullei.

“Bankas ASV saskaras ar interesantu parādību, ko sauc par procentu likmju risku. Šis risks nebūt nav tipiskākais, un tam cilvēki nepievērš īpašu uzmanību. Daudz svarīgāks ir apstāklis, vai aizņēmējs atdos naudu. Procentu likmju izmaiņu riski nākotnē tiek uzskatīti par ne tik svarīgiem finanšu institūcijām,” saka Freedom Holding Corp. izpilddirektors un Freedom Finance Europe dibinātājs Timurs Turlovs.

Silicon Valley Bank saskārās ar salīdzinoši nemotivētas banku panikas risku (noguldījumu masveida izņemšana), ņemot vērā bažas par portfeļa vērtības samazināšanos. Pēc Turlova domām, maz ticams, ka jebkura banka būtu spējusi pārdzīvot situāciju, kādā nokļuva SVB. Tomēr banka bija tālu no bankrota, kad noguldītāji sāka masveidā izņemt savus noguldījumus. Ja paniku būtu izdevies apturēt, SVB darbu būtu spējusi turpināt līdz pat šai dienai.

Tikmēr FRS turpina paaugstināt bāzes procentu likmi, cenšoties apkarot augsto inflāciju, kas nav vēl sākusi uzrādīt ilgtspējīgas lejupslīdes pazīmes. Darba tirgus ASV joprojām ir ļoti spēcīgs, un tāpēc nākamajā ASV centrālās bankas sanāksmē iespējama vēl viena likmes paaugstināšana, lai gan tirgus cer sagaidīt ilgi gaidīto pauzi.

“Uzskatu, ka procentu likmes nākamajos desmit gados būs daudz augstākas nekā iepriekšējos desmit gados, kad tās atradās tuvu nullei, kas finanšu sistēmai nav normāli. Tagad kāpumi nebūs milzīgi, bet procentu likme noteikti nebūs nulle,” sacīja Turlovs.

Runājot par inflāciju, Timurs Turlovs uzskata, ka ASV nebūs ilgi jācīnās ar augstām cenām: drīz tās sāks stabili kristies. Cenu kāpuma problēma bija krass piedāvājuma samazinājums piegādes tīklu problēmu dēļ – preču trūkums izraisīja inflācijas lēcienu. Tiklīdz iztrūkums tiks neitralizēts, cenas samazināsies, uzskata eksperts.

Vai Ķīnas ekonomika atveseļosies?

Pēc bargo koronavīrusa izplatības ierobežošanai paredzēto pasākumu atcelšanas Ķīnā daudzi investori cerējuši uz strauju valsts ekonomikas atveseļošanos. Taču līdz šim izaugsmes tempi nešķiet iespaidīgi. Piemēram, maijā Ķīnas eksportam tika reģistrēts straujāks kritums par prognozēto, ņemot vērā vāju globālo pieprasījumu pēc valstī ražotajām precēm. Ķīnas muitas dati liecina, ka valsts eksports maijā gada griezumā samazinājās par 7,5%, pārsniedzot analītiķu prognozēto 0,4% kritumu. Taču valsts imports uzrādījis labākus rezultātus nekā gaidīts, gada griezumā samazinoties par 4,5%, lai arī analītiķi bija prognozējuši 8% lejupslīdi. Tādējādi valsts ārējās tirdzniecības pārpalikums maijā veidoja 65,81 miljardu dolāru, kas ir kritums par 16,1% un mazāks par prognozēto.

Daļa ekonomistu norāda, ka labāki par prognozētajiem importa rādītājiem liecina, ka Ķīnas atveseļošanās no Covid-19 izraisītās krīzes turpinās, neskatoties uz eksporta pieauguma tempa palēnināšanos. Atgādinām, ka aprīlī imports gada griezumā kritās par 7,9%, bet eksports pieauga par 8,5% pēc martā fiksētā iespaidīgā lēciena.

“Ķīna centīsies stimulēt savu ekonomiku, jo tai nav īsti citas izvēles. Šī ir valsts ar lielu iekšējo nelīdzsvarotību, un tai ekonomikas izaugsmes apstāšanās radīs būtiskas problēmas iekšējā parāda tirgū. Ekonomiskās izaugsmes tempa saglabāšana glābs Ķīnu, pat ja tiks upurēta inflācija vai juaņas stabilitāte,” sacīja Turlovs

Ko gaidīt un ko darīt investoriem

Timurs Turlovs paredz, ka tuvākajos gados būs vērojama izaugsme pasaules ekonomikā un globālajos tirgos, taču viņš prognozē, ka tā būs nevienmērīga. Kā piemēru eksperts min neseno situāciju, kad Nasdaq indekss divu nedēļu laikā pieauga par gandrīz 10%, bet Dow Jones indekss šajā pašā laikā zaudēja 0,6%. Tomēr Turlovs iesaka investoriem nenoskaņoties uz strauju izaugsmi, jo, spriežot pēc viņa prognozēm, 2020.-2021. gadā piedzīvotā tirgus lēciena atkārtošanās nav gaidāma.

“Mēs kārtējo reizi esam redzējuši skaidrus pierādījumus tam, ka tehnoloģiju uzņēmumi aug ātrāk nekā jebkas cits. Turklāt šī izaugsme ir ļoti nevienmērīga. Tā novērojama nelielam skaitam uzņēmumu, kas ir ievērojami palielinājuši savu kapitalizāciju,” sacīja Turlovs. Mēs runājam par uzņēmumiem, kas darbojas mākslīgā intelekta (AI) nozarē, kas pēdējā laikā uzrādījusi strauju izaugsmi.

“Ja jūs domājat, ka mākslīgais intelekts jau ir pārāk dārgs, tad mana pieredze liecina, ka tas pagaidām vēl ir lēts. Tad, kad pēc gada redzēsiet trīs reizes augstākas cenas akcijām un nolemsiet, ka viss tikai sākas, jums tās būs jāpārdod,” stāsta eksperts. “Kamēr jūs šaubāties, jums vajadzētu pirkt. Tiklīdz jums kļūst skaidrs, ko pirkt, tad ir laiks to pārdot. Labākais risinājums ir turēt akcijas ilgu laiku,” viņš iesaka.

Neskatoties uz visu acīmredzamo un banalitāti, Microsoft (MSFT) vai Nvidia (NVDA) akciju pirkšana, lai liktu savas likmes uz mākslīgo intelektu, nav slikta doma, piebilst Timurs Turlovs. Viņaprāt, pastāv liela varbūtība, ka šie uzņēmumi galu galā gūs lielus panākumus. “Lai uzvarētu, jums ne vienmēr ir jābūt visviedākajai tehnoloģijai, jums ir jābūt visprecīzāk ieviestajai tehnoloģijai. Skaidrs, ka AI ir foršs. Skaidrs, ka tas dos stimulu darba produktivitātei”.

Turlovs iesaka investoriem veltīt laiku tirgus analīzei un kvalitatīvu uzņēmumu saraksta izveidošanai. Vienlaikus viņš prognozē, ka tuvākajos gados lielākā daļa investoru priekšroku dos vadošajiem uzņēmumiem, izvairoties no mazākām kompānijām. Taču arī starp šādiem otrā līmeņa spēlētājiem ir vairākas kvalitatīvas kompānijas ar lielu potenciālu, kuras investori ir nepietiekami novērtējuši. “Tagad ir laiks izvēlēties kvalitāti,” rezumē finansists.

Runājot par cenu pieaugumu pasaulē, Timurs Turlovs atsauc atmiņā, ka pēdējos simts gados tikai akcijām ir izdevies pārspēt inflāciju. “Tikai un vienīgi akciju kapitāls. Pat nekustamais īpašums bijis ļoti atturīgs apsteigt inflāciju, ja vien jūs to neiegādājāties par aizņemtiem līdzekļiem. Vienīgais veids, kā nopelnīt nekustamajā īpašumā, ir to iegādāties par svešu naudu,” situāciju komentē eksperts.

Par freedom24.com

Freedom24.com ir akciju, vērtspapīru, biržā tirgoto fondu tirdzniecības platforma, kas pieejama gan tiešsaistē, gan mobilajās lietotnēs Android un iOS ierīču lietotājiem. Platformu izveidojis uzņēmums Freedom Finance Europe Ltd., kura mātesuzņēmums ir vienīgais Nasdaq biržā kotētais Eiropas brokeris. Uzņēmumam ir biroji ASV, Vācijā, Spānijā, Grieķijā, Francijā, Kiprā, Kazahstānā, Polijā, Ukrainā, Azerbaidžānā un Armēnijā. Uzņēmums drīzumā plāno atvērt biroju Baltijas valstīs. Platformai ir aptuveni 550 tūkstoši klientu (no tiem aptuveni 170 tūkstoši Eiropā), kuri tai uzticējuši savus aktīvus vairāk nekā pusmiljarda ASV dolāru vērtībā, un šī summa pastāvīgi turpina pieaugt. Papildu informācija par Freedom24.com: https://freedom24.com/

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top