Jūnija kriptovalūtu tirgus tendences
Šis gads ir vēlēšanu gads vairākās lielās valstīs un tas ir kalpojusi par pozitīvu stimulu prognožu jeb derību tirgus segmenta atdzimšanai. Kopš gada sākuma noguldījumi šajā kriptovalūtu tirgus sektorā ir piedzīvojuši kāpumu par 68,6 %, liecina Binance jaunākais kriptovalūtu tirgus tendenču apskats.
Maijā kriptovalūtu tirgus kopējā kapitalizācija palielinājās par 8,6 %, kas lielā mērā notika, pateicoties pozitīvajam ASV Vērtspapīru un biržu komisijas lēmumam, kurš pavēra ceļu Ethereum spot ETF apstiprināšanai ASV. Tas izraisīja arī nozīmīgu ieguldījumu kāpumu decentralizēto finanšu (DeFi) sektorā, savukārt mēma monētu uzplaiksnījums Solana tīklā ievērojami kāpināja ieņēmumus no komisijas maksām, ļaujot šajā rādītājā bīstami pietuvināties Ethereum.
Maijā nozīmīgs ieguldījumu kāpums bija novērojams decentralizēto finanšu (DeFi) sektorā, kopējam noguldījumu apjomam palielinoties par 21,7 %. Tostarp lielāko ķēžu vidū nozīmīgāko pieaugumu noguldījumu jomā piedzīvoja Merlin (+183 %), TON (+135 %) un Solana (+36 %). Noguldījumu piesaistīšanas jomā dažādos tirgus sektoros īpaši izcēlās tādi jauni projekti kā, piemēram, Pendle Finance, Ethena, Morpho un Polymarket.
NFT tirgū turpinās dziļš pesimisms
NFT tirgus apjomi pēc piedzīvotā krituma aprīlī arī maijā turpināja lejupslīdi. NFT kopējie tirdzniecības apjomi maijā sasniedza tikai 0,63 miljardus ASV dolāru, kas ir par 41 % mazāk nekā aprīlī. Lai arī Ordinals joprojām bija populārākā kolekcija pārdošanas apjomu ziņā, tomēr arī tās tirdzniecības apjomi maijā samazinājās par 71 %. Pārdošanas apjomu kritumu piedzīvoja arī citās vadošās kolekcijas, piemēram, NodeMonkes, Crypto Punks un Bored Ape Yacht Club.
NFT tirdzniecības apjomu kritums maijā bija novērojams visos vadošajos blokķēžu tīklos. Tostarp Bitcoin maijā piedzīvoja dramatisku kritumu no 602 miljoniem līdz 194 miljoniem ASV dolāru jeb par 68 %.
Kā izņēmumu, kas veiksmīgi pretojās kopējām NFT tirgus pesimisma tendencēm maijā, varam minēt Blast tīklā 1. maijā palaisto tirdzniecības kāršu spēli Fantasy Top. Spēles tirgošanās apjomi pārsniedza 51 miljonu ASV dolāru, ierindojot to otrās lielākās NFT kolekcijas statusā, bet Blast ķēdi piektajā vietā pēc tirdzniecības apjoma.
Fantasy Top tika palaista 1. maijā, un tās tirdzniecības apjomi pārsniedza 51 miljonu ASV dolāru, padarot to par otru tirgotāko kolekciju maijā, bet Blast ierindojot starp piecām vadošajām ķēdēm pēc tirdzniecības apjoma.
Solana turpina pozitīvi pārsteigt
Galvenokārt pateicoties tirdzniecības apjomu kāpumam ar mēmu monētām, Solana ķēdes ienākumi no lietotāju maksājumiem maijā gandrīz sasniedza Ethereum tīkla ienākumu līmeni. 18. maijā Solana lietotāju kopējās tīkla komisijas maksas sasniedza 1,4 miljonus ASV dolāru, kas tikai par 0,4 miljoniem ASV dolāru atpalika no komisijas maksājumu apmēriem Ethereum tīklā.
Solana izaugsmi lietotāju skaita ziņā maijā apliecināja arī tas, ka Solanas elektroniskais maciņš Phantom Wallet kļuva par Nr. 1 finanšu lietotni Google Play veikalā un par trešo lietderīgāko lietotņu kategorijā ASV Apple veikalā.
Atdzimst prognožu tirgus segments
Šogad nozīmīgu kāpumu ir piedzīvojis prognožu jeb derību tirgus segments. Kopš gada sākuma noguldījumi šajā kriptovalūtu tirgus sektorā ir piedzīvojuši kāpumu par 68,6 %. Tostarp maijā neto noguldījumi pārsniedza 60 miljonus ASV dolāru.
Prognožu platformu lietotāji spekulē saistībā ar dažādu notikumu iznākumiem, un lielāko interesi šādas derību vietnes izraisa vēsturiski nozīmīgu politisku notikumu periodos. Šogad vēlēšanas notiek astoņās no desmit visapdzīvotākajām valstīm, tostarp arī ASV, kas neapšaubāmi ir viens no galvenajiem prognožu tirgus aktivitātes virzītājspēkiem.
Dominējošas pozīcijas (40,7 %) šajā tirgus segmentā ieņem Polymarket projekts. Platformas vidējais mēneša apgrozījums ir palielinājies par 846,9 %, sasniedzot 63 miljonus ASV dolāru. Savukārt mēneša aktīvo lietotāju skaits kopš 2023. gada decembra ir audzis par 747,7 %, sasniedzot 13,6 tūkstošus. Prognozējams, ka ASV vēlēšanu tuvošanās turpinās pozitīvi ietekmēt prognožu tirgus izaugsmi.
Plašāk ar pētījumu iespējams iepazīties Binance mājaslapā.