Bez tēmas

Vai paātrinājums līdz gaismas ātrumam ir bīstams?

  • Ar ko ir bīstams gaismas ātrums
  • Pārsniegt gaismas ātrumu
  • Ar ko ir bīstams gaismas ātrums
  • Pārsniegt gaismas ātrumu

Ja jums patīk zinātniskā fantastika par kosmosu, tad droši vien zināt stāstus par kosmosa kuģu ceļojumu Visumā. Lai ātri pārvietotos no viena punkta uz otru kosmosā, kosmosa kuģi ir aprīkoti ar dzinējiem, kas ļauj sasniegt ātrumu, kas pārsniedz gaismas ātrumu (300 000 kilometru sekundē). Šobrīd šādu dzinēju nav. Bet iedomāsimies, ka tie jau ir izveidoti un jūs varat tūlīt doties kosmosa ceļojumā. Pieņemsim, ka jums jau ir lielisks kosmosa kuģis, un jums atliek tikai iedarbināt dzinēju un doties uz jebkuru no galaktikām.

Pēc NASA pārstāvju teiktā, ceļojot kosmosā ar gaismas ātrumu, astronautiem var rasties nopietnas problēmas. Lai pastāstītu par to, NASA aģentūra izveidoja video, kurā citplanētiešu būtne dodas “brīvdienās kosmosā”.

Gaismas ātrums ir bīstams

Par video rullīti un tā tapšanas vēsturi tika aprakstīts vietnē “ScienceAlert”. Galveno lomu video izstrādē spēlēja eksperti no “Goddard Media Studios”, kas galvenokārt nodarbojas ar video veidošanu aģentūrai NASA. Saskaņā ar sižetu, kāda citplanētiešu būtne ir izveidojusi kosmosa kuģi un gatavojas doties kosmosa ceļojumā ar gaismas ātrumu. Bet citplanētietis nezina par iespējamām problēmām, kas to sagaida, tāpēc aizkadrā tiek īsi pastāstīts par to, kas sagaidāms šādā ceļojumā.

“Tātad jūs tikko modernizējāt savu kosmosa kuģi, un tas tagad varat lidot ar gaismas ātrumu. Mēs nezinām, kā jums tas izdevās, bet ar to jūs jau tagad apsveicu! Pirms lidojat kosmosā, noskatieties šo video, lai uzzinātu vairāk par problēmām, kas var rasties, lidojot ar gaismas ātrumu.”

Nerunājot par to, kā zinātniskās fantastikas filmās tiek atainota kosmosa kuģa izgatavošana, video autori nekavējoties pāriet pie problēmu uzskaitīšanas saistībā ar bīstamību, ko rada pārvietošanās ar kosmosa kuģi gaismas ātrumā:
• pirmkārt, sasniedzot gaismas ātrumu, astronautiem radikāli mainās telpas un laika izjūta;
• otrkārt, pārvietojoties lielā ātrumā, kosmosa kuģis nonāk saskarsmē ar neticami lielu daudzumu kosmosa daļiņām, kas būtiski ietekmē kosmosa kuģa virsmu;
• treškārt, ja gaismas ātrums tiek sasniegts pārāk ātri, kosmosa kuģis var neizturēt slodzi un sabojāties.

Sagatavošanās lidojumam

Attiecībā uz telpas un laika izjūtas maiņu viss ir vienkārši. Ja jūs lidojat uz citu galaktiku, jūs varat domāt, ka lidojums ilgst tikai dažas dienas, bet uz Zemes būs jau pagājuši tūkstošiem gadu. Šis brīdis daļēji tiek parādīts filmā “Interstallar“. Šo problēmu nav iespējams atrisināt, jo pastāv noteikti Visuma likumi. Var tikai psiholoģiski sagatavoties tam, ka līdz ierašanās brīdim no “kosmosa brīvdienām” ceļotājam nebūs ne darba, ne ģimenes.

Lai pasargātu kosmosa kuģi no saskarsmes ar kosmosa daļiņām, ir jāpārdomā pareiza kosmosa kuģa konstrukcijas uzbūve. Mūsdienu raķetēs un kosmosa kuģos tiek izmantoti materiāli, kurus nebojā šāda veidas saskarsme ar kosmosa daļiņām un tie var izturēt augstu temperatūru. Starp konstrukcijas ārējo virsmu un kapsulu, kurā atrodas astronauti, ir papildu slāņi, kas atdzesē gaisu.

Un, lai atrisinātu šo problēmu, ir jāizdomā veids, kā pakāpeniski palielināt ātrumu. Lai gan šim veidam nevajadzētu būt pārāk sarežģītam, jo tehnoloģiju radīšana, lai uzreiz sasniegtu gaismas ātrumu, šķiet vēl grūtāks uzdevums. Un, ja ātrums tiek sasniegts uzreiz, varat domāt par kuģa konstrukcijas stiprināšanas metodēm, lai tas varētu izturēt pat vissmagākās slodzes.
Sasniedzot gaismas ātrumu

Pārsniegt gaismas ātrumu

Aptuveni tā varētu izskatīties Breakthrough Starshot / Foto:Toutube

Darbs pie tādu kosmosa kuģu radīšanas, kas spēj sasniegt gaismas ātrumu, jau notiek. Piemēram, projekta “Breakthrough Starshot” autori strādā pie kosmosa kuģa izveides, kas var sasniegt vismaz 20% no gaismas ātruma. Kad  kosmosa kuģis būs gatavs, tas tiks nosūtīts uz Centaura Alfa zvaigžņu sistēmu, kas atrodas 4,37 gaismas gadu attālumā no mums. Ideālā gadījumā lidojumam vajadzētu ilgt apmēram 20 gadus, un kosmosa kuģim vajadzēs vēl 5 gadus, lai nosūtītu mums paziņojumu par tā nokļūšanu līdz gala mērķim. Šobrīd ir sagaidāms, ka kosmosa kuģis būs kā maza plāksne, kura ātrums tiks palielināts ar lāzera staru virzību.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top