Tehnoloģijas

Kas jauns 3D?

 

Kas jauns 3D?

Neskatoties uz sarežģījumiem izejmateriālu piegādē teju visa veida ražošanā pandēmijas laikā un militāriem konfliktiem vairākos reģionos, 3D jomā attīstība nav apstājusies. Galvenais uzdevums šobrīd ir radīt iekārtas un risinājumus, kas apliecinātu printeru lietderīgumu sadzīvē un biznesā. 

Kas to lietos un kāpēc?

Ko spēj un ko vēl nespēj izdarīt 3D printeri nu jau var pārliecināties ikviens entuziasts – pašu printeru cena ir kļuvusi visai demokrātiskāka, sasniedzot pārsimts dolārus par iesācējam piemērotu iekārtu. Tas ļauj radīt unikālus, tirgū nenopērkamus produktus pēc individuālām vajadzībām. Un vajadzību ir daudz un akūtas dažādās jomās, bet jo īpaši vietās, kur notiek aktīva karadarbība. Lai cik briesmīgi nebūtu kara apstākļi, konflikti vienmēr ir bijis spēcīgs progresa virzītājspēks. To spilgti parāda arī 3D tehnoloģiju pielietojums Ukrainā. Printeri nākuši talkā gan ar medicīnas iekārtu un detaļu printēšanu, gan ar palīdzību ieroču sagādē.

Latvijā ar 3D top granātu “astītes”

To vidū ir 3D veidotās dronu granātas, dēvētas par “konfekšu bumbām”, kuru izstrāde maksājot vien nepilnus četrus dolārus. Latvijā ar 3D top granātu “astītes”, kuras pagājušajā gadā atzinīgi novērtēja karavīri Ukrainā.

Izejmateriālu pieejamība un cena ļāvusi 3D printēšanai ienākt sadzīvē arī citās jomās, tostarp, modes industrijā. Vairums šo plastmasas izstrādājumu  redzēti tikai atsevišķu modes dizaineru izpildījumā, taču centienus darboties šajā jomā izrādījuši arī masu modes giganti, piemēram, Adidas, radot snīkerus ar 3D printētu iekšējo zoli.

Vai tikai plastmasa?

Visās nozarēs tiek meklēti veidi, kā plastmasu aizstāt ar videi draudzīgākiem izejmateriāliem. Lai arī 3D printēšana savā būtībā atrisina daudzas ar ražošanu saistības vides problēmas, piemēram, nerada atkritumus un mazina emisijas, galvenais ražošanas materiāls ir bioplastmasa PLA, kas aizvien bioloģiski nav noārdāma. Lai arī cilvēkam un apkārtējai videi drošāka par analogiem naftas izcelsmes produktiem, PLA diegiem aizvien tiek meklēti aizvietojumi. Uzņēmums Marvel Labs jau šobrīd ir testējuši kafijas biezumus, skaidas un jūras zāles kā izejmateriālu, radot dizaina priekšmetus. Biomasa tiek izmantota visā ražošanas procesā, neizmantojot arī toksiskas līmes vai citus ķīmiskus elementus.

Attīstās arī Latvijā

3D printēšana kļuvusi par standarta praksi daudzās jomās, taču klasiskā printēšana slāni pēc slāņa no zemākā punkta līdz augstākajam neder visos gadījumos. Viens no risinājumiem top Rīgas Tehniskajā universitātē “”Produktu attīstības programmā”. “Domāju, ka šogad jūs redzēsiet mūsu projektu tirgū,” stāsta Vlads Vladinovskis.

Pētnieks strādā pie tehnoloģijas 3D prototipa un programmatūras, kas ļautu izdrukāt 3D modeli pēc cilindriskas formas veida. Saprotams, tas ierobežo formu daudzveidību, taču vienlaikus ļauj materiāla slāņus pārklāt citu pār citu bez saķeres.

Kas jauns 3D?

Foto – ilustratīvs

Tā ir vēl viena izplatīta 3D drukas problēma. “Modelis tiks drukāts uz cilindriskas rotējošas platformas, bet lai neierobežotu mūsu iekārtu tikai ar šo darbības režīmu, printeri var desmit minūšu laikā pārslēgt uz parasto 3D druku uz plāna galda. Tas dod iespēju drukāt kā parasti.

Vēl viena papildus funkcija ir divu materiāla tipu druka. Jūs variet pārslēgties starp cieta materiālā kvēldiegiem (PLA, PET-G, ABS, utt.) un šķidriem UV cietošiem sveķiem. Pagaidām režīmi ir pārslēdzami no viena uz citu, bet mēs strādājam pie tā, lai nodrošinātu vienlaicīgu druku,” stāsta pētnieks.

Lietderība? Sākotnēji drukas iekārta radīta ortopēdisko palīgiekārtu drukai, piemēram, protezēm, atsevišķu ortopēdisku detaļu drukai un ģipsim lūzumu fiksēšanai. Protezēšana un medicīnas tehnoloģijas aizvien gūst lielāko labumu no 3D printeriem, jo risinājumi, kas nepieciešami pacientiem, ir unikāli un individuāli – grūti īstenojami lielās ražošanas sistēmās, bet ērti izdarāmi ar 3D printeriem.

Taču šobrīd pētnieks teic, ka ar jauno 3D drukas risinājumu „būs iespējams izgatavot jebkuras formas objektus, gan ražošanas jomā, gan citur. Piemēram, zobratus, ruļļus, membrānas, skrūves, blīves, atsperes, dažādus korpusus, vai rokturus. Domāts ka cilindrisko drukas mehānismu varēs piemērot jebkuram FDM standarta kinemātikas 3D printeriem kā papildiekārtu.”

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top