Visas ziņas

Pandēmijas laikā kibernoziegumu skaits pasaulē pieaudzis piecas reizes

Pandēmijas laikā kibernoziegumu skaits pasaulē pieaudzis piecas reizes

Pandēmija nenoliedzami ir paātrinājusi digitalizācijas tempu visā pasaulē, paceļot kiberdrošības un privātuma aizsardzības nozīmi pavisam jaunā līmenī. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2020. gadā kibernoziegumu skaits visā pasaulē pieaudzis piecas reizes.

Tas ir signāls valdībām, tīkla aprīkojuma ražotājiem un citām ieinteresētajām pusēm par risinājuma nepieciešamību efektīvākai sadarbībai, lai veidotu drošu un uzticamu kibertelpu. Tāpat arī jāveicina kritiskā domāšana, izglītojot sabiedrību par drošību kibertelpā. Ar šādiem secinājumiem dalījās kiberdrošības un IKT nozares eksperti Huawei forumā “Sadarbība un uzticība vienotā kibertelpā”, kas tika rīkots starptautiskā mobilo operatoru asociācijas GSMA kongresa “MWC Shanghai 2021” ietvaros.

2020. gads ir būtiski mainījis uzņēmumu darbību un ikviena cilvēka ikdienu, pārceļot darbu, mācības un dažādus pakalpojumus, tostarp pat medicīnas, tiešsaistē. Sociālās distancēšanās laikā viedierīces, lai sazinātos ar draugiem, tuviniekim un kolēģiem, tiek izmantotas daudz biežāk nekā pirms tam. Tāpat arī dati un informācija, ar kuru dalāmies internetā, ir kļuvusi sensitīvāka. Viss iepriekš minētais ir ne tikai palielinājis mobilo sakaru tīklu noslodzi, bet arī kibernoziedzinieku aktivitāti, radot arvien jaunas kiberdrošības problēmas. Šons Jangs (Sean Yang), Huawei globālā kiberdrošības un privātuma aizsardzības biroja direktors, forumā skaidroja: “Pandēmija ir ne tikai paātrinājusi digitalizācijas tempu par vairāk nekā 6 gadiem uz priekšu, bet arī būtiski ietekmējusi kibernoziegumu skaitu – salīdzinot ar 2019. gadu, tas pieaudzis 5 reizes. Līdz ar to kiberdrošības un datu aizsardzības loma digitālajā ekonomikā kļūst arvien nozīmīgāka.”

Lai efektīvi risinātu samilzušās kiberdrošības problēmas, eksperti forumā uzsvēra, ka svarīgi ir izstrādāt starptautiskus drošības standartus un savstarpēji sadarboties, jo kibertelpa ir plašāka par valsts robežām. Nepieciešamība panākt vienprātību kiberdrošības jautājumos, lai nodrošinātu kvalitatīvu un drošu iekārtu ražošanu un ieviešanu tirgū, ir kļuvusi svarīgāka kā jebkad, tādēļ starptautiskā mobilo operatoru asociācija GSMA un trešās paaudzes partnerības projekts (3GPP) ir izveidojis tīkla aprīkojuma drošības apliecināšanas shēmu (NESAS). GSMA regulatīvā departamenta direktors Džons Džusti (John Giusti) skaidroja, ka NESAS nodrošina standartizētu, objektīvu un uzticamu mobilo sakaru tīkla un tā aprīkojuma kiberdrošības novērtējumu. “Šāds standartizēts kiberdrošības novērtēšanas mehānisms nozares mērogā ir nepieciešams, lai telekomunikāciju operatori un Eiropas valstu, kā arī citu pasaules valstu valdības varētu pārliecināties par to, ka izvēlētais tīkla aprīkojums atbilst visām drošības un kvalitātes prasībām,” uzsvēra Džons Džusti.

Šobrīd NESAS drošības pārbaudes ir nokārtojuši jau vairāki tīkla aprīkojuma ražotāji un piegādātāji, tostarp arī tehnoloģiju uzņēmums Huawei. “Mēs uzskatām, ka atvērtība, caurskatāmība un savstarpējā sadarbība ir nākotnes labklājības atslēga digitālajā pasaulē. Huawei vēlas sadarboties ar ikvienu ieinteresēto pusi kiberdrošības un privātuma aizsardzības jomā, vadoties pēc stratēģijas, kas ietver ne tikai sadarbību ar valsts un privāto sektoru, bet arī jaunu kiberdrošības speciālistu piesaisti, apmācību un sabiedrības izglītošanu par kibertelpu, kiberdrošību un kibernoziegumiem. Tāpāt arī mēs atbalstām un iestājamies par to, ka kiberdrošībai ir nepieciešami tādi vispāratzīti starptautiski standarti kā NESAS, jo valstu tiesību akti un noteikumi bieži vien ir pārāk vispārīgi, lai spētu pielāgoties un efektīvi darboties līdz ar straujo tehnoloģiju attīstību,” forumā skaidroja Šons Jangs.

Forumā eksperti vienojās, ka viedas un digitālas pasaules izveide nebūtu iespējama bez kiberdrošības un privātuma aizsardzības nodrošināšanas. Kibernoziedznieki var uzbrukt jebkuram, tāpēc droša, uzticama tīkla un infrastruktūras izveidē būtiska loma ir arī sabiedrībai un tās izglītošanai par kiberdrošības jautājumiem. “Viens no steidzamākajiem uzdevumiem – sabiedrības, it īpaši jaunākās paaudzes, izglītošana par informācijas izplatīšanu internetā. Svarīgi izprast, ar ko internetā ir droši dalīties dalīties un ko labāk paturēt pie sevis. Jāveicina arī iedzīvotāju kritiskā domāšana, lai ikviens spētu efektīvi izvērtēt saņemto vai internetā pieejamo informāciju – atšķirt viltus ziņas, aizdomīgus linkus vai “deepfake” video no uzticamas informācijas,” skaidro Inese Šuļžanoka, Huawei Technologies Latvia Komunikācijas vadītāja, uzsverot nepieciešamību visām iesaistītajām pusēm apvienot spēkus, jo tikai tā spēsim izveidot kibertelpu, kurā ikviens varēs justies droši par savu personīgo datu aizsardzību.

Par Huawei:
Huawei, kas dibināts 1987. gadā, ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedierīču piegādātājs. Mums ir vairāk nekā 194 000 darbinieku un mēs darbojamies vairāk nekā 170 valstīs un reģionos, nodrošinot savus pakalpojumus vairāk nekā trim miljardiem cilvēku visā pasaulē. Mūsu vīzija un misija ir ienest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijā, veidojot savienotu un viedu pasauli. Lai to īstenotu, mēs vienmēr aktīvi strādāsim, lai veicinātu visuresošu savienojamību un vienlīdzīgu piekļuvi tīkliem, ieviestu mākoņpakalpojumus un mākslīgā intelekta risinājumus jebkurā pasaules malā, lai nodrošinātu izcilu skaitļošanas jaudu jebkurā brīdī tur, kur tas nepieciešams, kā arī izstrādātu digitālas platformas, kas palīdzētu visām nozarēm un organizācijām kļūt elastīgākām, efektīvākām un dinamiskākām, un no jauna veidosim lietotāju pieredzi ar mākslīgo intelektu, padarot to personalizētāku jebkurā cilvēka dzīves jomā, neatkarīgi no tā vai atrodaties mājās, birojā vai ceļā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top