Visas ziņas

Aptauja: puse Latvijas iedzīvotāju izmanto datorus, kas vecāki par 4 gadiem

Aptauja: puse Latvijas iedzīvotāju izmanto datorus, kas vecāki par 4 gadiem

Mūsdienās klēpjdators ir īsta dārgumu krātuve – tajā glabājas fotogrāfijas, video, darba materiāli, viss svarīgais, ko cilvēki uzglabā digitālā formātā. Vienlaikus puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju savu pašreizējo klēpjdatoru izmanto ilgāk nekā 4 gadus un absolūtais vairākums norāda, ka datoru maina vien, kad vecais ir sabojājies. Izvēloties jaunu klēpjdatoru, cena gan vairs nav vienīgais kritērijs: kā liecina jaunākā Huawei Baltijā veiktā aptauja, iedzīvotāji par galveno datora īpašību uzskata ātru un jaudīgu procesoru, kam seko tā atmiņas ietilpība un baterijas darbības ilgums.

Klēpjdators nav pirkums vienai dienai, un lielākoties cilvēki šo ierīci lieto vairākus gadus. To pierāda arī fakts, ka 51% aptaujāto lietotāju izmanto vairāk nekā 4 gadus vecus datorus, turklāt gandrīz ceturtā daļa jeb 23% joprojām ikdienā strādā ar vairāk nekā 6 gadus vecu datoru. Datora iegāde ir nopietns pirkums, kas rūpīgi jāizsver, un kritērijos, pēc kādiem pircēji izvēlas jaunu klēpjdatoru, arvien lielāka loma ir tam, kā ierīce spēs pielāgoties mūsdienu lietotāja vajadzībām.

“Cilvēki apsver jauna datora iegādi ikreiz, kad kaut kas nestrādā, kā nākas, jo, lietojot vecākus datorus, pastāv lielāks risks pazaudēt tajos uzglabātos datus. Tādēļ samērā riskanta ir pieeja mainīt datoru vien tad, kad šāda ķibele jau notikusi. Viennozīmīgi izplatītākais datoru veids ir klēpjdatori – tos ikdienā izmanto 74% Latvijas iedzīvotāju. Klēpjdators jau sen vairs nav tikai darba instruments – tajā skatāmies filmas, glabājam dažādus personīgos dokumentus un svarīgus attēlus, piemēram, ģimenes fotoalbumus, sazināmies ar draugiem un arī spēlējam spēles. Tādēļ arī ražotāju pusē liela uzmanība tiek veltīta šo darbību pilnveidošanai, un, lai atvieglotu ikdienu, jaunākajā Huawei MateBook X Pro integrētā iespēja ērti kontrolēt viedtālruni no klēpjdatora ar vairāku ekrānu sadarbības funkciju – tādējādi lietotājs faktiski rada savu personīgo virtuālo telpu,” skaidro Aleksandrs Jekimovs, Huawei produktu apmācību vadītājs Latvijā.

Saskaņā ar aptaujas datiem vissvarīgākais kritērijs klēpjdatora izvēlē uzreiz pēc cenas ir veiktspēja, ko izceļ 72% respondentu. Savukārt divas trešdaļas norāda, ka svarīgs ir atmiņas glabātuves izmērs. Trešajā vietā ierindojas  baterijas darbības ilgums. Dizains un zīmols gan ir mazāk aktuāls un to galvenokārt novērtē jaunāka gadagājuma (18–24 gadus veci) lietotāji.

Kā skaidro Aleksandrs Jekimovs, šīs izvēles var pamatot ar klēpjdatoru lietotāju paradumiem: “Vēlme pēc ārkārtīgi ietilpīgas baterijas sākumā var šķist interesanta, ja ņem vērā, ka klēpjdatori tiek pārsvarā izmantoti, atrodoties mājās vai darbavietā. Tomēr pie ērtībām ātri pierod – arī esot mājās izmantojam iespēju būt brīvi no vadiem un lietot datoru praktiski jebkur. Daudzi aptaujātie pat atzīmē, ka vēlas nedēļu ilgu darbību no viena uzlādes. Šeit gan jāatzīmē, ka vienu pilnu dienu ar tipiskām ikdienas darbībām klēpjdatori spēj nodrošināt jau tagad – Huawei MateBook X Pro baterijas darbības laiks sasniedz pat 15 stundas. Savukārt iespēja uzglabāt lielu datu apjomu – tas neapšaubāmi ir nozīmīgs parametrs arī izklaides vajadzībām. Tās parasti ietver filmu skatīšanos, foto un video apstrādi, mūzikas klausīšanos, spēļu spēlēšanu – darbības, kur bez jaudas svarīga ir arī liela datora atmiņas ietilpība.

Vienlaikus nedrīkst aizmirst par privātumu un datu drošību. Šeit mūsdienīgāks klēpjdatora modelis sniegs augstāku drošības līmeni – piemēram, Huawei MateBook X Pro, kas aprīkots gan ar pirkstu nospiedumu lasītāju, gan arī rūpējas par lietotāju privātumu, tīmekļa kameru paslēpjot zem klaviatūras taustiņa, lai izslēgtu iespēju to ļaunprātīgi aktivizēt attālināti.”

Brīdī, kad klēpjdators ir kļuvis par galveno mūsu virtuālās pasaules “turētāju”, arvien pieaugoša loma ir tā atbilstībai mūsu ikdienas vajadzībām. Līdz ar to jāaug arī rūpēm par ierīces tehnisko stāvokli un savlaicīgu nomaiņu. To diktē gan tehnoloģiju attīstība, gan potenciālais risks līdz ar klēpjdatoru zaudēt svarīgus datus.

*Aptauja Baltijas valstīs pēc tehnoloģiju uzņēmuma “Huawei” pasūtījuma veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Rait Group” 2020. gada augustā. Tajā piedalījās 404 Latvijas, 402 Lietuvas un 406 Igaunijas iedzīvotāji vecumā no 25 līdz 35 gadiem.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top