Pētījums: Centrāleiropas un Austrumeiropas jaunuzņēmumi no pirmās dienas grib būt starptautiski. Kas kavē to izaugsmi?
„PayPal” un „Startup Hub Poland” veiktā pētījuma „2024. gada sākumposma jaunuzņēmumu indekss. Problēmas pārrobežu komercijas laikmetā” rezultāti[1]
- Šā gada pētījuma „Sākumposma jaunuzņēmumu indekss. Problēmas pārrobežu komercijas laikmetā” paplašinātajā izdevumā noskaidrots, kādas ir starptautiskās ambīcijas un galvenās grūtības, ar ko saskaras sākumposma jaunuzņēmumi, kas darbojas Centrāleiropas un Austrumeiropas lielākajā tirgū Polijā, kā arī trijās Baltijas valstīs — Lietuvā, Latvijā un Igaunijā —, kuras tiek uzskatītas par reģiona jaunuzņēmumu centru.
- Divas trešdaļas (66 %) visu aptaujāto jaunuzņēmumu pārdod savas preces vai pakalpojumus, un lielākā daļa no tiem izmanto iespējas pasaules tirgū. 79 % uzņēmumu, kas jau nodarbojas ar pārdošanu, to dara starptautiskā līmenī. Galvenie pārrobežu tirdzniecības virzieni visu aplūkoto valstu jaunuzņēmumiem ir ASV, Vācija un Apvienotā Karaliste.
- Latvijas sākumposma jaunuzņēmumi izmanto pārrobežu pārdošanas iespējas. 92 % uzņēmumu, kas ir uzsākuši pārdošanu, aktīvi orientējas uz starptautiskajiem tirgiem. Turklāt 86 % no tiem, kas pašlaik darbojas vienīgi iekšzemes tirgū, plāno paplašināties starptautiskā līmenī.
- Visbiežāk sastopamie šķēršļi, kas kavē Centrāleiropas un Austrumeiropas jaunuzņēmumu pārrobežu izaugsmi, ir ierobežots tirgvedības jeb mārketinga budžets un klientu loks, kā arī izpratnes trūkums par kultūras atšķirībām un vietējā tirgus specifiku.
Pārrobežu pārdošana ir saistīta ar grūtībām
Mūsdienās pārrobežu pārdošana ir izšķirīgi svarīgs izaugsmes ceļš ikvienam uzņēmumam. Starptautiskā tirdzniecība plaukst visā pasaulē, un Centrāleiropas un Austrumeiropas jaunuzņēmumi atrodas izcilā stāvoklī, lai izmantotu šīs iespējas. Paplašināšanās visā pasaulē piedāvā Centrāleiropas un Austrumeiropas uzņēmumiem nozīmīgu izaugsmes potenciālu, taču rada arī unikālu problēmu kopumu. Neatkarīgi no izcelsmes vietas jaunuzņēmumi bieži saskaras ar līdzīgiem šķēršļiem, kad izvēršas pāri robežām.
Vislielākā no trim galvenajām ar pārrobežu pārdošanu saistītajām problēmām, ar ko saskaras sākumposma jaunuzņēmumi Latvijā, ir jaunu klientu piesaiste jeb darbs ar ierobežotu klientu loku, ko minējuši 56 % respondentu. Nākamās grūtības ir pielāgot savu piedāvājumu vietējo klientu vajadzībām un prasībām, uz ko norādīja 39 % aptaujāto. Visbeidzot, 33 % respondentu apgalvo, ka galvenais to pārrobežu pārdošanas palielināšanas šķērslis ir ierobežots mārketinga budžets.
Turklāt, kad tika veikts pētījums visos četros tirgos, vaicājot jaunuzņēmumiem par galvenajām ar starptautisko paplašināšanos saistītajām problēmām, tie, kas jau nodarbojas ar pārrobežu pārdošanu, pauda, ka lielākās galvassāpes sagādā regulējuma jautājumi, savukārt tie, kas vēl tikai plāno paplašināties starptautiskā līmenī, ir vairāk noraizējušies par jautājumiem, kas saistīti ar maksājumiem.
“Lai veiktu pārrobežu uzņēmējdarbību, vajadzīgas specializētas zināšanas daudzās jomās, tostarp par vietējo patērētāju vēlmēm, loģistiku un administratīvajiem jautājumiem, piemēram, maksājumu sistēmām vai nodokļiem. Kad ir ierobežoti resursi un neskaitāmi risināmie jautājumi, nav viegli koncentrēties uz vissvarīgāko. Tieši tāpēc daudzi jaunuzņēmumu dibinātāji meklē ārēju sadarbības partneru atbalstu, kas palīdzētu tikt galā ar ikdienas problēmām, palīdzot paplašināt viņu uzņēmumu. Mūsu nesenā aptauja liecina, ka vairāk nekā 50 % sākumposma jaunuzņēmumu, kas jau strādā starptautiskā līmenī, sadarbojas ar ārējiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem. Šis rādītājs ir par 10 procentpunktiem zemāks to uzņēmumu vidū, kas vēl nav sākuši starptautisko paplašināšanos. Iespējams, tas nozīmē, ka maksājumu pārvaldība bieži ir sarežģītāks uzdevums nekā jaunuzņēmumi bija iedomājušies,” saka „PayPal” valdes priekšsēdētāja vietnieks un ģenerāldirektors Centrāleiropā, Austrumeiropā un Izraēlā Efi Dahans.
Ar maksājumu pārvaldību saistītās problēmas un vietējo maksāšanas veidu nozīme
Maksājumu pārvaldībai ir izšķirīga loma katrā uzņēmumā. Tomēr 61 % aptaujāto jaunuzņēmumu, paplašinoties starptautiskā līmenī, ar maksājumiem saistītās problēmas šķiet sarežģītas. Galvenās raizes tiem sagādā finansiālā likviditāte: ātra maksājumu saņemšana (37 %), raita un netraucēta maksāšanas procesa nodrošināšana (36 %) un ar dažādu maksāšanas veidu integrēšanu saistīto tehnisko problēmu risināšana (31 %).
Vēl viena nopietna problēma, kas jārisina, ir piekļuve vairākiem maksāšanas variantiem, tostarp vietējiem maksāšanas veidiem. Lai gan vietējie maksāšanas risinājumi uzlabo klientu apkalpošanu un samazina pamesto pirkumu grozu skaitu[2], 30 % aptaujāto uzņēmumu atzīst, ka tos ir grūti nodrošināt starptautiskajiem klientiem. Tādējādi tikai aptuveni piektdaļa jaunuzņēmumu (22 %) izmanto vietējo maksāšanas veidu potenciālu. Tas nozīmē, ka gandrīz 80 % pārdevēju, kas šādus risinājumus nepiedāvā, ierobežo savas izaugsmes iespējas vietējos tirgos. Visā pasaulē ir lielāka varbūtība, ka cilvēki maksās, izmantojot viņiem zināmus maksāšanas veidus un kam viņi uzticas. Vietējo maksāšanas veidu pievienošana var palielināt uzticēšanos jaunuzņēmumiem un atvieglot jauniem patērētājiem piedāvāto preču un pakalpojumu iegādi.
Pārrobežu ambīcijas un galvenie pārdošanas virzieni
Pētījums liecina, ka 79 % aptaujāto jaunuzņēmumu, kas jau pārdod, aktīvi darbojas starptautiskos tirgos, un no tiem, kas darbojas vienīgi iekšzemes tirgū, 87 % plāno tuvākajos gados paplašināties starptautiskā līmenī.
“Jaunuzņēmumu nozarei ir raksturīgs augsts inovāciju līmenis. Jaunuzņēmumu īpašnieki ar savu preci vai pakalpojumu grib iekarot visu pasauli. To apstiprina mūsu aptaujas dati. 53 % aptaujāto sākumposma jaunuzņēmumu prognozē, ka trijos četros gados to ieņēmumi no tiešsaistes pārdošanas sasniegs 10 miljonus eiro, un gandrīz piektdaļa (18 %) vēlas to sasniegt 12 līdz 24 mēnešu laikā. Lai to panāktu, pārrobežu paplašināšanās nav tikai izaugsmes iespēja, bet gan obligāta izvēle. Piekļuve vispasaules klientu un sadarbības partneru tīklam sniedz nesalīdzināmi plašākas rīcības iespējas nekā darbība vienā iekšzemes tirgū,” saka fonda „Startup Hub Poland” vadītāja Paulīna Brima-Čuba.
Visu aptaujāto jaunuzņēmumu vidū vispopulārākie pārdošanas virzieni ir ASV, Vācija, Apvienotā Karaliste un robežvalstis, kuru nozīme mainās atkarībā no pārstāvētā tirgus. Piemēram, Polijas un Latvijas jaunuzņēmumu populārākais pārdošanas virziens ir Vācija, ko norādījuši attiecīgi 47 % un 45 % vietējo uzņēmumu. Savukārt Lietuvas uzņēmumu galvenie ārvalstu tirdzniecības virzieni ir ASV un Apvienotā Karaliste — gandrīz puse (46 %) vietējo jaunuzņēmumu, kas darbojas starptautiskā līmenī, pārdod savas preces vai pakalpojumu vienā no šīm valstīm. Igaunijā populārākais pārrobežu pārdošanas virziens ir Somija (47 %). Interesanti, ka atšķirībā no jaunuzņēmumiem citos tirgos Igaunijas jaunuzņēmumi neiekļauj ASV trīs galveno pārdošanas tirgu sarakstā. Līdztekus Somijai lielākā daļa vietējo jaunuzņēmumu piegādā savas preces vai pakalpojumus uz Apvienoto Karalisti (41 %) un Poliju (35 %).
Par aptauju
Pētījumu „2024. gada sākumposma jaunuzņēmumu indekss. Problēmas pārrobežu komercijas laikmetā” 2024. gada aprīlī un maijā ir veicis „PayPal” sadarbībā ar fondu „Startup Hub Poland”, aptaujājot 110 sākumposma jaunuzņēmumu, kas pārstāv atšķirīgas vertikāles un darbojas četros Centrāleiropas un Austrumeiropas tirgos: Polijā, Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Lielākā daļa aptaujāto jaunuzņēmumu (72 %) piedāvā programmatūru un pakalpojumus, bet pārējie 28 % nodarbojas ar fizisku preču ražošanu. Aptaujātie uzņēmumi pārsvarā ir mazie uzņēmumi — 88 % no tiem strādā līdz 10 darbinieku. Pētījumu atbalstīja partneri, kas pārstāv vietējās jaunuzņēmumu ekosistēmas: „Bridgio”, „Commercialization Reactor”, „DŌBRA Impact Venture Studio”, „Latvian Business Angels Network” un „Startup Wise Guys”.
Viss pārskats „2024. gada sākumposma jaunuzņēmumu indekss. Problēmas pārrobežu komercijas laikmetā” atrodas šeit.
Par uzņēmumu
„PayPal” radikāli maina komerciju jau vairāk nekā 25 gadus. Veidojot inovatīvus risinājumus, kas padara naudas pārvietošanu, pārdošanu un iepirkšanos vienkāršu, personalizētu un drošu, „PayPal” dod iespēju patērētājiem un uzņēmumiem aptuveni 200 tirgos pievienoties vispasaules ekonomikai un gūt tajā panākumus. Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet vietnes https://www.paypal.com, https://about.pypl.com/ un https://investor.pypl.com/
„Startup Hub Poland” ir bezpeļņas organizācija, kas nodibināta nolūkā izveidot Polijā augsto tehnoloģiju centru, izcilus Polijas un starptautiskos jaunuzņēmumus savedot kopā ar izgudrotājiem, uzņēmējiem un zinātniekiem no visas pasaules. Tā ir viena no ievērojamākajām organizācijām Centrāleiropā un Austrumeiropā, kas atbalsta jaunuzņēmumus attīstības sākumposmā. Savā darbībā tā lielu uzmanību velta zināšanu nodošanai, ideju un pieredzes apmaiņai, lai visā reģionā izveidotu spēcīgu uzņēmējdarbības ekosistēmu. Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet vietni www.startuphub.pl
Šī raksta saturs ir paredzēts vienīgi informatīviem nolūkiem. Pirms jebkāda svarīga lēmuma pieņemšanas jums vienmēr ir jāsaņem personiska neatkarīga nodokļu, finansiālā un juridiskā konsultācija.
[1] Ja nav norādīts citādi, visi šajā informācijā medijiem minētie dati ir ņemti no „PayPal” pasūtītās aptaujas „2024. gada sākumposma jaunuzņēmumu indekss. Problēmas pārrobežu komercijas laikmetā”, ko 2024. gada aprīlī un maijā veica „Startup Hub Poland”, aptaujājot 110 sākumposma jaunuzņēmumus, kas darbojas Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Polijā.
[2] „PayPal” e-komercijas indekss. Eiropa, 2022. gada novembris.