BitCoin

Strauji pieaugušas komisijas maksas par bitkoina transakcijām

Pēdējās dienas strauji pieaugušas komisijas maksas par bitkoina transakcijām. Pagājušajā nedēļā tās sasniedza 26$ un rezultātā pazeminājās līdz vidējam līmenim 20 $ (turklāt agrāk tās bija 6 $).

Kāds iemesls cenas pieaugumam?

Iemesls ir vienkāršs: bitkoina blockhain ir stingrs limits bloka lielumam viena megabaita apmērā. Ar tipisko transakcijas lielumu 500 baitu apmērā blokā vēl nesen vidēji ietilpa mazāk kā 2000 transakcijas. Ņemot vērā, ka bloks tiek veidots vienu reizi 10 minūtēs, sekundē vidēji tika apstrādātas līdz 3,3 transakcijām.

Segregated Witness atjauninājums septembrī ļāva glabāt kriptogrāfiskos parakstus, kas saistīti ar katru transakciju, atsevišķi no pārējās informācijas. Paraksti vairs “nenoēda” bloka apjomu, kam bija jāpalielina tīkla caurlaides spēja aptuveni divas reizes. Tomēr tikai neliels skaits transakciju pārgāja uz šo shēmu, tāpēc tīkla vidējā caurlaides spēja palika zem 2500 transakcijām blokā – aptuveni četras transakcijas sekundē.

Kā tiek aprēķinātas komisijas maksas par bitkoina transakcijām

Komisijas maksas par bitkoina transakcijām sistēmai ir jātiek galā ar situācijām, kad tīkla izmantošanas pieprasījums pārsniedz tā caurlaides spēju. Ikreiz, kad kāds nosūta uz tīklu transakciju, viņam ir iespēja noteikt par to komisijas maksu, kas tiks tam mainerim, kurš ienesīs transakciju blokā. Ja transakciju ir vairāk, nekā brīvas vietas esošajā blokā, tad maineri sāk izvēlēties tos no tiem, kuriem ir augstāka komisijas likme. Tādējādi, jo augstāka komisijas maksa, kuru jūs “piestiprināt”, jo lielāka varbūtība, ka jūsu transakcija nonāks nākamajā blokā.

Protams, pieprasījums dienas laikā svārstās. Tāpēc, ja jūsu transakcija nav steidzama, jūs to varat nosūtīt ar komisijas maksu zem vidējās un ļaut tai vairākas stundas palikt neapstiprinātā stāvoklī. Kādā brīdī pieprasījums var samazināties, un jūs pārskaitīsiet līdzekļus par izdevīgāku cenu.

Tas nozīmē, ka ne katra bitkoina transakcija minētajā periodā bija ar komisijas maksu 20 $ apmērā. Vieni lietotāji samaksāja daudz vairāk par šo rādītāju, citi – mazāk. Tātad, kādā brīdī viena tīmekļa vietne paziņoja, ka jums jāsamaksā 16,31 $, lai transakcija nonāktu nākamajā blokā, bet komisijas maksa vienam no nākamajiem sešiem blokiem (proti, nākamās stundas laikā) bija jau 13,46 $.

Tas, protams, sagādā lielas galvassāpes cilvēkiem, kuri mēģina izmantot bitkoinu kā ikdienas maksājumu sistēmu. Ja tīkla attīstības agrīnajā stadijā bitkoina lietotāji to slavēja par ātriem maksājumiem un komisijas maksu gandrīz nulles līmenī, tad tagad viņiem nākas izvēlēties starp komisijas maksu vairāk kā 20 $ un gaidīšanu stundām, ja ne dienām, ilgi.

Kāds risinājums?

Strīdi par to, kā tikt galā ar augošo pieprasījumu, ir sadalījuši bitkoina sabiedrību divās nometnēs. Vienā no tām – “lielāka bloka” atbalstītāji, kuri apgalvo, ka tīklam ir tikai jāpaaugstina ierobežojums viena megabaita apmērā. Pēc divu gadu strīdiem lielāku bloku atbalstītāji izveidoja Bitcoin Cash, bitkoina pamata programmatūras fork, kas ļauj izmantot līdz 8 megabaitu blokus.

Otrās nometnes pārstāvji, tostarp galvenie standarta bitkoina klienta izstrādātāji, baidās, ka lielāki bloki sarežģīs parasto lietotāju dalību vienādranga procesos, pārbaudot transakcijas. Tā vietā viņi liek cerības uz Lightning Network, eksperimentālu maksājumu tīklu, kas maršrutizē maksājumus, izmantojot maksājumu kanālu ķēdes. Ja Lightning strādās tā, kā cer tā atbalstītāji, tas ļaus lielākajai daļai bitkoina transakciju notikt ārpus galvenā tīkla. Rezultātā varēs veikt daudz vairāk transakciju, nepalielinot bloka lielumu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top