Tehnoloģijas

Tehnoloģiju loma ceļā uz ilgtspējīgu nākotni

Tehnoloģiju loma ceļā uz ilgtspējīgu nākotni

Valstis un uzņēmumi visā pasaulē izstrādā plānus un izvirza mērķus, lai līdz 2050. gadam pasaulē radītu ilgtspējīgāku vidi un ar savu darbību pēc iespējas mazāk kaitētu dabai. Daudzi no šiem plāniem ir diezgan ambiciozi – nulles emisiju līmeņa sasniegšana, procesu automatizācija, pilnībā zaļas piegādes ķēdes –, taču, attīstoties aizvien jaunām tehnoloģijām, pat sarežģītākajiem plāniem ir liels potenciāls īstenoties. Lietu internets, mākslīgais intelekts un viedo sensoru izstrāde ir tikai daži piemēri tam, kā tehnoloģijas un inovatīva domāšana var palīdzēt sasniegt ilgtspējīgu izaugsmi ikvienā uzņēmējdarbības lauciņā.

Katram uzņēmumam ir sava pieeja ilgtspējas veicināšanā, kas ir ļoti atkarīga no tā darbības nozares un industrijas. Jaunuzņēmums, kas darbojas tikai digitālā vidē, liela banka, kas apkalpo tūkstošiem klientu vai veiksmīgs ražošanas uzņēmums – tos savā starpā nav iespējams salīdzināt. “Ražošanas uzņēmumiem, protams, būtiskākais ieguvums būs efektivizēt ražošanas procesus, turpretī jaunuzņēmumi vai pakalpojumu sniedzēji, kuri paši atstāj mazāku pēdu uz dabu, bieži saprot, ka ir svarīgi izvērtēt partnerus, ar ko tie sadarbojas. Tāpēc svarīgākais pirmais solis ilgtspējas virzienā ir sākt ar mērīšanu un izvērtēšanu, lai saprastu, kur uzņēmums atrodas šobrīd un kuros virzienos vajadzētu strādāt,” skaidro inovāciju stratēģijas uzņēmuma Helve vadošā partnere Līva Pērkone. Tad, kad uzņēmumam ir izvirzīti ilgtspējas mērķi, jau iespējams precīzāk meklēt risinājumus – tieši šeit bieži vien talkā nāk tehnoloģijas, kurām var būt nozīmīga loma mērķu sasniegšanā.

Lai gan dažreiz inovatīvu tehnoloģiju ieviešana uzņēmumos asociējas ar risku uzņemšanos un ilgstošu jauno risinājumu testēšanu, Līva Pērkone uzsver: “Ļoti bieži tehnoloģijas nav nepieciešams izgudrot no jauna – vajag tikai atrast īstos partnerus, ar kuriem sadarboties.” Par sadarbības nozīmīgumu iestājas arī tehnoloģiju uzņēmums Huawei, kas nepārtraukti turpina radīt un ieviest jaunus tehnoloģiju risinājumus, ļaujot informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) nozarei palīdzēt samazināt citu nozaru negatīvo ietekmi uz dabu. “Saskaņā ar Pasaules ekonomikas foruma (World Economic Forum) datiem līdz 2030. gadam IKT nozares nodrošinātais emisiju samazinājums dažādās nozarēs sasniegs pat 12,1 miljardu tonnu, kas ir 10 reizes vairāk nekā pašas IKT nozares emisiju apjoms. Šajā virzienā veiksmīgi darbojas arī mūsu radītais risinājums Huawei Digital Power – tas līdz šī gada jūnijam jau bija palīdzējis klientiem saražot 403,4 miljardus kilovatstundu zaļās enerģijas. Tādējādi uzņēmumiem izdevies ietaupīt 12,4 miljardus kilovatstundu elektroenerģijas un samazināt emisijas par 200 miljoniem tonnu, kas atbilst 270 miljoniem iestādītu koku,” dalās Huawei vecākā viceprezidente un valdes direktore Ketrīna Čena (Catherine Chen). Tādējādi, atrodot īsto IKT nozares partnerus un ieviešot viņu jau gatavos, pārbaudītos risinājumus praksē, ikvienam ražošanas, apkalpojošās sfēras vai jaunuzņēmumam ir iespēja pielikt savu roku ilgtspējīgākas pasaules veidošanā.

Ilgtspējas plāni šobrīd strauji kļūst par reāliem projektiem, kuru piemēri redzami visapkārt. Viens no jaunākajiem projektiem, kas realizēts Eiropā, ir Huawei sadarbība ar Vīnes Universitāti un Austrijas nacionālajiem parkiem. Sadarbības ietvaros radīts bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas projekts, kurā tiek izmantotas digitālās tehnoloģijas un mākslīgais intelekts, lai novērotu putnus, kas dzīvo ezeru niedrēs, un ar iegūtās informācijas palīdzību izstrādātu sugu aizsardzības pasākumus. Reāli darbības piemēri redzami arī tepat Latvijā – lielākie uzņēmumi aktīvi darbojas un piedalās koprades programmā Future Hub, kur tiek savesti Baltijas uzņēmumi kopā ar Eiropas līmeņa zaļo tehnoloģiju jaunuzņēmumiem. Programmas ietvaros izstrādāti dažādi risinājumi, piemēram, energoefektivitātes uzraudzības sistēma Rīgas namu pārvaldnieka ēkām un Orkla Latvija mājaslapas demo versija, kas palīdzētu veicināt ilgtspējīgāku un veselīgāku iepirkšanos. Šādu sadarbību veidā tiek rasti jauni un inovatīvi risinājumi, kas palīdz uzņēmumiem augt un sasniegt savus ilgtspējas mērķus, izmantojot plašās iespējas, ko sniedz tehnoloģijas.

Par Huawei:

Huawei, kas dibināts 1987. gadā, ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedierīču piegādātājs. Mums ir vairāk nekā 194 000 darbinieku un mēs darbojamies vairāk nekā 170 valstīs un reģionos, nodrošinot savus pakalpojumus vairāk nekā trim miljardiem cilvēku visā pasaulē. Mūsu vīzija un misija ir ienest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijā, veidojot savienotu un viedu pasauli. Lai to īstenotu, mēs vienmēr aktīvi strādāsim, lai veicinātu visuresošu savienojamību un vienlīdzīgu piekļuvi tīkliem, ieviestu mākoņpakalpojumus un mākslīgā intelekta risinājumus jebkurā pasaules malā, lai nodrošinātu izcilu skaitļošanas jaudu jebkurā brīdī tur, kur tas nepieciešams, kā arī izstrādātu digitālas platformas, kas palīdzētu visām nozarēm un organizācijām kļūt elastīgākām, efektīvākām un dinamiskākām, un no jauna veidosim lietotāju pieredzi ar mākslīgo intelektu, padarot to personalizētāku jebkurā cilvēka dzīves jomā, neatkarīgi no tā vai atrodaties mājās, birojā vai ceļā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top