Visas ziņas

Ziemassvētku ietekme uz akciju tirgu – kur ieguldīt gada nogalē

 

Ziemassvētku ietekme uz akciju tirgu – kur ieguldīt gada nogalē

Ņemot vērā ekonomikā un akciju tirgū valdošo nenoteiktību, investoriem lietderīgi būtu paturēt prātā tradicionālās tendences. Gada nogalē viena no šādām tendencēm ir pirmssvētku tirdzniecības sezona, kas sākas Melnajā piektdienā un noris paralēli līdz pat akciju cenu kāpumam Ziemassvētku periodā.

Statistikas dati par sezonālo atdevi liecina, ka novembris ir labākais mēnesis S&P 500 akciju indeksā iekļautajām akcijām, jo to vidējais pieaugums aizvadīto 11 gadu laikā ir bijis 2,6%. Decembra vidējā peļņa tādā pašā laika periodā nav ļoti iespaidīga, sasniedzot tikai +0,8%, bet tas joprojām ir pozitīvs rezultāts. Tomēr neatkarīgi no peļņas statistikas rādītājiem nav garantijas, ka šī gada pēdējā mēnesī tirgus izaugsme sasniegs vairāk nekā 3%.

Mazumtirdzniecības kāpumu veicināja degvielas pārdošanas apjomu pieaugums

Oktobrī mazumtirdzniecības rādītāji bija ievērojami augstāki par prognozēto – mēneša izmaiņas pārsniedza 0,9%, sasniedzot 1,3%. Tas norāda uz patērētāju pieprasījuma elastīgumu augstas inflācijas apstākļos. Pagājušā mēneša tirdzniecības apjomus daļēji veicināja pārdotās degvielas apjomu pieaugums par 4,1%. Vienlaikus automobiļu pārdošanas apjomi palielinājās tikai par 1,5%, bet ražotāju piegāžu apjomi palielinājās par 9,8%, kas liecina par “veselīgu” faktiskā patēriņa stāvokli.

“Pārdošanas apjomi, izņemot automobiļus, degvielu, būvmateriālus un ēdināšanas pakalpojumus, mēneša laikā palielinājās par 0,7%, salīdzinājumā ar septembra datiem, palielinoties no +0,4% līdz +0,6%. Vispārīgajā preču pārdošanas segmentā bija novērojams neliels pircēju aktivitātes samazinājums, uz ko investoriem norādīja arī Target (TGT) izpilddirektors. Tomēr to ar uzviju kompensēja lielāki mājsaimniecības preču pārdošanas apjomi un mazumtirdzniecības apjomu palielinājums. Mēs prognozējam, ka faktiskais patēriņš ceturtajā ceturksnī palielināsies līdz 3%, salīdzinājumā ar 1,4% trešajā ceturksnī,” uzsver Freedom Holding Corp. izpilddirektors Timurs Turlovs.

Ekonomikas attīstības palēnināšanās un tiešsaistes tirdzniecības kritums

Saskaņā ar Adobe Digital datiem tiešsaistes tirdzniecības apjomi pirms brīvdienām sasniegs aptuveni 209,7 miljardus ASV dolāru, kas nozīmē, ka izaugsme salīdzinājumā ar pagājušā gada 8,6 procentiem samazināsies līdz 2,5 procentiem, kas būs zemākais rādītājs kopš 2015. gada. Pērn tiešsaistes tirdzniecības apjoma palielinājumu par 3-3.5% veicināja cenu kāpums, bet par 4,9–5,4 % – patēriņa pieaugums. Šogad pamata inflācija ir 6,3%. Balstoties uz šo vērtību, šķiet, ka reālais tirdzniecības apjoms tiešsaistē samazināsies.

Reaģējot uz ekonomikas palēnināšanos, FedEx (FDX), papildus izziņotajiem pretkrīzes pasākumiem nolūkā saglabāt rentabilitāti, samazinās gaisa pārvadājumu apjomus. Sagaidāms, ka ceturtajā ceturksnī, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, uzņēmuma kopējais pārvadājumu apjoms būs samazināts. Turklāt daļa autovadītāju, ko nodarbina FedEx,  kopš 1. decembra atrodas apmaksātā atvaļinājumā. United Parcel Service (UPS) vēl nav nācis klajā ar līdzīgu paziņojumu, bet, lai stiprinātu savu konkurētspēju, uzņēmums plānoja pieņemt darbā līdz pat 100 000 sezonas darbinieku. Tomēr kopš gada sākuma arī UPS pārvadājumu apjomi ir samazinājušies.

Ieguldījumiem pievilcīgāki – uzņēmumi, kas ražo patēriņa produktus

“Ņemot vērā neskaidro situāciju ekonomikā kopumā un konkrēti mazumtirdzniecībā, investoriem labākais risinājums nav iegādāties lielu mazumtirgotāju, piemēram, Target, Walmart, Costco vai Amazon akcijas. Tā vietā labāk ieguldīt līdzekļus XLP un (vai) XLY sektora akcijās. No fundamentālā viedokļa, UPS akcijas gada beigās šķiet investīcijām pievilcīgākas nekā FDX akcijas. Tomēr, ņemot vērā jaunākos datus par inflāciju, ir vērts pievērst uzmanību pielāgoto augsto tehnoloģiju uzņēmumu akcijām jeb “izaugsmes” akcijām, kuru vērtība visticamākais pieaugs Ziemassvētku periodā,” saka Timurs Turlovs.

Par freedom24.com

Freedom24 ir akciju, vērtspapīru, biržā tirgoto fondu tirdzniecības platforma, kas pieejama gan tiešsaistē, gan mobilajās lietotnēs Android un iOS ierīču lietotājiem. Platformu izveidojis uzņēmums Freedom Finance Europe Ltd., kura mātesuzņēmums ir vienīgais Nasdaq biržā kotētais Eiropas brokeris. Uzņēmumam ir biroji ASV, Vācijā, Spānijā, Grieķijā, Francijā, Kiprā, Kazahstānā, Ukrainā, Azerbaidžānā un Armēnijā. Uzņēmums drīzumā plāno atvērt biroju Baltijas valstīs. Platformai ir aptuveni 550 tūkstoši klientu (no tiem aptuveni 170 tūkstoši Eiropā), kuri tai uzticējuši savus aktīvus vairāk nekā pusmiljarda ASV dolāru vērtībā, un šī summa pastāvīgi turpina pieaugt. Papildu informācija par Freedom24.com.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top