Tehnoloģijas

Mistiskie apļi okeānā (Video)

Mistiskie apļi okeanā

Iespējams esat dzirdējuši stāstus par to, kā cilvēki labības laukos atklāj uz zemes veidotus noslēpumainus apļus. Aculiecinieki apgalvo, ka šos apļus ir atstājuši kādas citas planētas kosmosa kuģi, taču pierādījumu nav. Interesanti ir tas, ka šie noslēpumainie apļi veidojas arī zem ūdens – 1995. gadā pie Ošimas salas Japānā akvalangisti ūdenī atklāja ideālas formas apli apmēram divu metru diametrā. Apļa centrā atradās smalkas un pilnīgi tīras smiltis, bet gar malām bija izveidojušies rievojumi. Pēc pirmā atklājuma pētnieki sāka regulāri ievērot, ka jūras gultnē parādās ideālas formas apļa figūras. Beigu beigās pētniekiem izdevās savām acīm ieraudzīt kādu radījumu, kurš smiltīs zīmē šos greznos zīmējumus. Zemūdens mākslinieks bija maza zivs.

Dabas noslēpums

Akvalangisti noslēpumainus apļus lielākoties bija novērojuši 10 līdz 27 metru dziļumā. Šo apļu izcelsme ilgu laiku palika liels noslēpums, bet 2011. gadā šis noslēpums beidzot tika atklāts. Kādas niršanas laikā jūras pētnieki pamanīja, kā viena zivs burtiski rāpo pa jūras dibenu un aktīvi kustina savas spuras. Zivs virzīja smiltis uz sāniem un aiz sevis atstāja ļoti glīta izskata rievojumus smiltīs. Kļuva skaidrs, ka šī zivs zīmē vienu no tiem pašiem noslēpumainajiem apļiem.

Detalizētā izpētē atklājās, ka šī zivs ir adatzivjveidīgo kārtas dzimtas pārstāvis. Tātad, zemūdens mākslinieks izrādījās zivs. Jāatzīmē, ka šādus apļus zīmē tikai zivju tēviņi.

Nārstošanas process

Turpmākos novērojumos izrādījās, ka smiltīs iezīmētais aplis ir nepieciešams zivju mātīšu pievilināšanai. Tiklīdz šāds aplis ir izveidots, mātīte piepeld pie tā un to novērtē – ja viņai tas patīk, zivs atstāj ikrus apļa centrā un aizpeld. Interesanti gan būtu zināt, pēc kādiem kritērijiem zivju mātīte nosaka apļa piemērotību nārstošanai, pētnieki to vēl nav noskaidrojuši. Varbūt zivju mātītēm patīk nevainojama nārstošanas vietas forma, vai arī zivju mātītes novērtē smilšu tīrību.

Pēc tam, kad zivju mātītes aplī ir atstājušas ikrus, apļa formai vairs netiek pievērsta uzmanība, aplis jau lēnām sāk zaudēt savu iepriekšējo formu. Tātad viss šis apļa zīmēšanas darbs, kas zivju tēviņiem prasa septiņas līdz deviņas dienas, ir nepieciešams tikai nārstošanas procesam.

Nenoskaidrotie jautājumi

Šāda zivju izturēšanās ir patiesi pārsteidzoša. Lai gan tagad mēs zinām, kas jūras un okeānu dibenā veido noslēpumainos apļus, zinātniekiem vēl joprojām ir daudz nenoskaidrotu jautājumu. Piemēram, viņus interesē, kādas tieši priekšrocības sniedz šī apļa forma nārstošanas vietai. Ir vēl viens jautājums – kā tikai dažus centimetrus garai zivij izdodas izveidot tik perfektu apli un pat ar glītām rievām gar malām?

Iespējams, ka zinātnieki atradīs atbildi uz šo jautājumu, taču tas prasīs zināmu laiku. Acīmredzot adatzivīm ir ļoti sarežģīta ķermeņa uzbūve, un to iekšienē notiek ļoti daudz procesu. Viens no tiem, iespējams, ir atbildīgs par apkārtējās vides novērtēšanu un atbilstošas nārstošanas vietas izveidošanu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top