Tehnoloģijas

Astronomi ir atklājuši divas Zemei līdzīgas planētas 100 gaismas gadu attālumā

Astronomi ir atklājuši divas Zemei līdzīgas planētas 100 gaismas gadu attālumā

Astronomi ir paziņojuši par divu superzemju atklāšanu sarkano punduru sistēmā. Raksts par to tika publicēts Astronomy & Astrophysics.

Superzemes tapēc, ka salīdzinot ar mūsu Zemi, to lielums un masa varētu būt 2 līdz 10 reižu lielāka. Tā kā tām ir cieta virsma un gravitācija spēj noturēt atmosfēru un ūdeni, uz tām varētu būt iespējamas dzīvības formas.

Birmingemas universitātes zinātnieku atklātās planētas riņķo ap blāvo un auksto zvaigzni LP 890-9. Sistēmas iekšējā planēta ar nosaukumu LP 890-9b ir aptuveni par 30% lielāka nekā Zeme un veic pilnu apgriezienu ap sauli 2,7 dienās. Tas tika atklāts ar tranzīta metodi, izmantojot NASA TESS teleskopu, novērojot zvaigznes spilgtuma svārstības, planētai ejot pāri diskam.

Lai apstiprinātu planētas klātbūtni, teorija tika pārbaudīta ar citu SPECULOOS teleskopu, kas īpaši paredzēts blāvu zvaigžņu novērošanai. SPECULOOS savāktie LP 890-9 novērojumi izrādījās auglīgi, jo tie ne tikai apstiprināja pirmās planētas klātbūtni, bet arī bija izšķiroši, atklājot otru, iepriekš nezināmu. Šī otrā planēta, LP 890-9c (nosaukta par SPECULOOS-2c), ir līdzīga pirmajai planētai (apmēram par 40% lielāka nekā Zeme), taču tās orbitālais periods ir aptuveni 8,5 dienas.

Pamatojoties uz orbitālo periodu un zvaigznes masu, zinātnieki aprēķināja planētas orbītu. Izrādījās, ka tā atrodas apdzīvojamajā zonā, tas ir, šķidrs ūdens var palikt uz tā miljardiem gadu. Astronomi tagad plāno izmantot jaunāko Džeimsa Veba teleskopu, lai noskaidrotu, vai planētai ir atmosfēra un kāds ir tās sastāvs.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top