ASV valsts bitcoin rezerves izveide varētu ietekmēt kripto tirgus ciklus
2024. gada jūlijā ASV senatore Sintija Lumisa (Cynthia Lummis) nāca klajā ar iniciatīvu izveidot ASV nacionālo rezervi, kuras pamatā būtu bitcoin. Likumprojektā ierosināts pārtraukt valdības konfiscēto monētu pārdošanu, kā arī piešķirt papildu līdzekļus viena miljona BTC iegādei. Kopumā šī ideja kļuva par vienu no galvenajiem jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņas vēstījumiem. Ja kriptovalūtu rezerve patiešām kļūs par realitāti, tā varētu būtiski mainīt ciklu veidošanās principu monētas nozarē.
Arī atsevišķu ASV štatu vietējās pašvaldības apsver veidot kriptovalūtu uzkrājumus. Arī globālā mērogā šis jautājums joprojām ir aktuāls, arī Taizeme, Vācija un Krievija apsver digitālo aktīvu uzkrāšanas iespējas.
Ja valdības sāks sacensties par savu bitcoin rezervju veidošanu, vai kriptovalūtu tirgus slavenais četru gadu kāpumu un kritumu cikls kļūs par pagātni?
Atgādināšu, ka kriptovalūtu nozare jau kopš tās pirmsākumiem ir attīstījusies cikliski. Kopumā tirgus lejupslīdes un izaugsmes posms notiek aptuveni četru gadu laikā. Bitcoin maksimums priekšpēdējā buļļu skrējiena laikā tika sasniegts 2017. gada decembrī, bet pēdējais – 2021. gada novembrī. Tāpēc eksperti uzskata, ka pašreizējā izaugsmes posma maksimums tiks reģistrēts nākamgad.
Katru ciklu pavada naratīvs, ka “šoreiz viss būs citādi”. Apstākļi vēl nekad nav bijuši labvēlīgāki. Vēl nekad agrāk kriptoindustrijai nav bijis kriptotehnoloģiju atbalstoša ASV prezidenta, lojāla Senāta un Kongresa.
Lumisas ierosinātais likumprojekts ļautu ASV valdībai iekļaut bitcoin Valsts kasē kā rezerves aktīvu, piecu gadu garumā katru gadu iegādājoties 200 000 BTC. Šādā veidā plānots uzkrāt vienu miljonu bitcoin monētu, kas tiktu glabātas vismaz divdesmit gadus.
Pagaidām Trampa komanda nav tieši apstiprinājusi apgalvojumus, ka ir gatava šādai iniciatīvai. Tomēr iepriekš intervijā CNBC Trampam tika uzdots jautājums, vai ASV varētu izveidot kriptovalūtu rezervi, kas līdzinātos naftas rezervēm un Tramps atbildēja apstiprinoši.
Tomēr izpildrīkojums nenodrošinās stabilitāti valsts politikā, jo nākamie prezidenti šādus lēmumus bieži atceļ. Vienīgais veids, kā nodrošināt stratēģiskās rezerves pastāvēšanu ilgtermiņā, varētu būt likums, ko atbalstītu valdības vairākums.
BTC atbalstītājiem Trampa tuvākajā lokā ir stabils pamats virzīt Lumisas likumprojektu, jo republikāņi dominē Kongresā un tiem ir neliels pārsvars arī Senātā. Tomēr daži republikāņi, kas sliecas uz progresīvo opozīciju, joprojām varētu izjaukt likumprojekta pieņemšanu bažu dēļ saistībā ar dolāra stabilitāti.
Jebkurā gadījumā – kriptoindustrija šobrīd ir tuvāk masveida pieņemšanai nekā jebkad agrāk. Bitcoin-ETF klātbūtne ASV biržās un cilvēku vēlme uzkrāt digitālos aktīvus tikai veicina kriptovalūtas reputāciju ieguldītāju acīs.
Eiropas Parlamentā izskan aicinājumi izveidot bitcoin rezervi
