Tehnoloģijas

NASA pētniekiem ir nepieciešama palīdzība, apmācot mākslīgā intelekta algoritmus objektu atpazīšanai uz Marsa

Help NASA

ASV Nacionālā Aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) ir publicējusi ziņu ar intriģējošu virsrakstu – “Jūs varat palīdzēt iemācīt NASA Marsa roveriem labāk izpētīt Marsu”.

Kā skaidro NASA, mākslīgajam intelektam ir milzīgs potenciāls mainīt veidu, kā kosmosa kuģi pēta kosmosu. Taču, tā kā visus mašīnmācīšanās algoritmus ir jāapmāca cilvēkam, NASA lūdz sabiedrību palīdzēt atrast pētniekiem interesējošus objektus attēlos, kurus ir uzņēmis rovers “Perseverance”.

Agrīnā šī projekta posmā līdzstrādnieki ir ieguvuši gandrīz pusmiljonu attēlu, kuros ir redzamas Marsa smiltis un ieži, kurus NASA JPL laboratorijas Marsa rovera vadītāji parasti pēta, plānojot maršrutus uz Sarkanās planētas. Projekta gaitā ir iegūts algoritms ar nosaukumu SPOC (augsnes un citu objektu īpašību klasifikācija), kas var precīzi noteikt šo objektu pazīmes gandrīz 98% gadījumos.

Marsa izpēte

SPOC algoritms joprojām tiek uzlabots, un NASA cer, ka kādu dienu to varēs nosūtīt uz Marsu ar nākotnes kosmosa kuģi, kas spēs autonomāk pārvietoties, nekā tas pašlaik ir iespējams ar Perseverance AutoNav tehnoloģiju.

Šobrīd AI4Mars izstrādā papildu marķierus, kas ļautu atpazīt arī kustīgus iežus vai konkrēcijus (minerālu veidojumus).

Projekta mērķis ir uzlabot algoritmu, kas varētu palīdzēt roverim atrast nepieciešamos objektus uz Marsa kā “adatu siena kaudzē”.

Rovers “Perseverance” ir aprīkots ar 19 kamerām un katru dienu tas nosūta uz Zemi simtiem attēlu, lai zinātnieki un inženieri varētu pētīt konkrētas Marsa ģeoloģiskās iezīmes. Taču šis pētniecības laiks parasti ir ierobežots, jo attēlus, kas nonāk uz Zemes, kas atrodas miljoniem kilometru attālumā no Marsa, NASA komandas locekļiem ir laiks pētīt tikai dažas stundas, lai izstrādātu un nosūtītu uz “Perseverance” nākamo instrukciju kopumu, pamatojoties uz to, ko viņi redz iegūtajos attēlos.

Avots: NASA

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top