Kādi putni ir bīstami lidmašīnām?
Lidmašīnu sadursmes ar putniem ir problēma, kas skar visu pasaules aviāciju. Neraugoties uz tehnoloģiju un piesardzības pasākumu sasniegumiem, šādi incidenti notiek regulāri, dažkārt izraisot nopietnus bojājumus un pat aviokatastrofas. Spilgts piemērs tam ir nesenā (2024. gada 29. decembrī) aviokatastrofa Muangas lidostā Dienvidkorejā. Dēļ sadursmes ar putniem lidmašīnai tika bojāta šasija, kā rezultātā tā nobrauca no skrejceļa un ietriecās sienā, bojā gāja 179 cilvēki. Bet kā mazi putni var radīt bojājumus lidmašīnai un kuri putni tiek uzskatīti par visbīstamākajiem aviācijai?
Kāpēc sadursmes ar putniem ir bīstamas?
No pirmā acu uzmetiena šķiet ļoti dīvaini, ka mazs putniņš var sabojāt lidmašīna, kas spēj izturēt milzīgas slodzes, tostarp turbulenci. Tomēr neatkarīgi no putnu lieluma sadursmes ar lidmašīnām ir ļoti bīstamas.
Ja putns iekļūst dzinējā un turbīnā, tas var sabojāt kompresora lāpstiņas vai iznīcināt pašu dzinēju. Ja putns ir liels, tas var izraisīt pilnīgu dzinēja atslēgšanos. Bīstama ir arī ietekme uz lidmašīnas apšuvumu, kas var sabojāt korpusu, spārnus, astes daļu vai pat pilotu kabīni. Konstrukcijas integritātes pārkāpšana var izraisīt gaisa kuģa stabilitātes zudumu ar visām no tā izrietošajām sekām.
Būtiski ir tas, ka pie ātruma 300-800 km/h pat neliels putns pārvēršas par bīstamu objektu, kas var ietriekties alumīnija korpusā vai sabojāt pilotu kabīnes stiklu. Taču, par laimi, nopietnas aviokatastrofas, kas saistītas ar gaisa kuģu sadursmēm ar putniem, nav biežas. Putni nodara nopietnus bojājumus lidmašīnām, vairumā gadījumu šie incidenti nav letāli, izņemot pašus putnus, kuriem “putna trieciens”, kā saka piloti, vienmēr beidzas ar tūlītēju nāvi.
Lielākā daļa sadursmju notiek augstumā līdz 300 metriem (biežāk pat 100 metriem), kas atbilst pacelšanās un nosēšanās fāzēm. Lidojuma augstumā virs 3000 metriem sadursmes notiek ārkārtīgi reti, bet dažas sugas, piemēram, grifi, var pacelties līdz 11 000-12 000 metru augstumam.
Kādi putni ir bīstami gaisa kuģiem
Dažādas putnu sugas rada dažādus draudus gaisa kuģiem atkarībā no to masas, uzvedības un sadursmes iespējamības. Vadošo lomu ieņem kaijas, un tam ir vairāki iemesli. Šie putni bieži apmetas ūdenstilpju tuvumā, kas nereti atrodas lidostu tuvumā.
Vēl viens iemesls ir tas, ka kaijas ir sabiedriski putni. Tā kā tās lido grupās, pastāv paaugstināts risks sadurties ar vairākiem īpatņiem vienlaicīgi. Turklāt kaijas nav mazi putni. Pieaugusi kaija var svērt no 500 gramiem līdz 1 kilogramam, tāpēc tā ir īpaši bīstama. Tāpēc saskaņā ar dažiem datiem kaijas veido līdz pat 35 % no visiem putnu sadursmēm ar lidmašīnām.
Starp bīstamākajiem putniem ir arī baloži. Tie dzīvo pilsētās, kur atrodas lielākā daļa lidostu. Turklāt tie bieži barojas lidlaukos, jo tos piesaista graudaugi un pārtikas atliekas. Pēc bīstamības baložiem seko vārnas. Arī tās bieži lido baros un dzīvo lidlauku tuvumā.
Kādi pasākumi tiek izmantoti lidlaukos?
Mūsdienu lidostās izmanto virkni pasākumu, lai novērstu sadursmes ar putniem. Svarīgākais no tiem ir barības avotu likvidēšana. Turklāt tiek izmantotas dažādas putnu atbaidīšanas metodes. Sskaņas signāli, lāzeri un pat plēsīgie putni.
Vienlaikus speciālisti uzrauga putnu lidojuma maršrutus un pat izmanto īpašas ierīces, kas reģistrē putnu tuvošanos. Tas ļauj gaisa satiksmes dispečeriem savlaicīgi brīdināt lidmašīnas apkalpi par briesmām.
Visbeidzot, jāatzīmē, ka Muangas lidostā notikusī lidmašīnas katastrofa var kļūt par lielāko aviācijas vēsturē putnu izraisīto upuru skaita ziņā. Līdz šim par lielāko avāriju tika uzskatīta lidmašīnas L-188 avārija Bostonā 1960. gada oktobrī, kurā gāja bojā 62 cilvēki. Kā redzams, neraugoties uz visiem piesardzības pasākumiem un modernajām tehnoloģijām, gaisa kuģu sadursmju ar putniem problēma joprojām ir ārkārtīgi aktuāla.
