Valūtas

Kas ir tokens

Ar ko tokens atšķiras no kriptovalūtas? Kā nopirkt tokenus? Kur uzglabāt tokenus? Tie ir jautājumi, kuri dzirdami ļoti bieži, tāpēc īsumā mēģināsim pastāstīt visu par tokeniem, ko zinām. Daudz svešvārdu, daudz nezināmu terminu bet tāda ir dzīve – sarežģīta. 🙂

Tokens – tā ir uzskaites vienība, kas tiek izmantota digitālās bilances parādīšanai kādā aktīvā. Tokeni tiek uzskaitīti datu bāzē, balstoties uz blockchain tehnoloģiju, bet piekļuve pie tiem tiek īstenota caur speciālām lietojumprogrammām, izmantojot elektroniskā paraksta shēmas.

Kādi mēdz būt tokenu veidi?

— Equity tokens — tās ir kompānijas akcijas.

— Utility tokens — atspoguļo kādu vērtību online platformas biznesa modeļa ietvaros (reputācija, punkti par konkrētām darbībām, spēļu valūta).

— Asset-backed tokens — digitālās saistības reālām precēm vai pakalpojumiem (kilogrami burkānu, celtnieka darba stunda u.tml.).

Ar ko tokens var būt nodrošināts?

Tieši nodrošināts var būt tikai asset-backed tokens. Šai gadījumā tokens ir reālā (fiziskā) aktīva vai pakalpojuma digitālais dubultnieks. Piemēram, viens tokens var būt pielīdzināts vienam kvadrātmetram dzīvojamās platības vai iespējai aiziet uz vienu seansu kinoteātrī. Tokena konvertācijas nodrošinājuma garants ir pati organizācija, kas glabā preces vai sniedz pakalpojumus.

Kas ir aktīvu tokenizācija?

Tokenizācija — tas ir uzskaites transformācijas un aktīvu pārvaldības process, kurā katrs aktīvs tiek parādīts kā digitālais tokens. Tokenizācijas būtība – digitālo analogu izveidošana reālām vērtībām, lai ar tām varētu ātri un droši strādāt. Piemēram, maiznīcas īpašnieks izveido elektroniskās uzskaites sistēmu, kurā viņš emitē digitālās saistības maizītēm – tokeniem. Ar pietiekami labu reputāciju maiznīcas īpašnieks var iepriekš pārdot maizītes, realizējot tokenus tirdzniecības platformās internetā.  Tādā gadījumā jebkurš tokenu īpašnieks var atnākt uz maiznīcu un vienu tokenu apmainīt pret vienu maizīti.

Ar ko tokens atšķiras no kriptovalūtas?

Atšķirībā no kriptovalūtām, tokenus var emitēt gan centralizēti (vienas organizācijas pārvaldībā), gan arī decentralizēti (iepriekš noteikta algoritma pārvaldībā). Transakciju apstrāde un pieņemšana arī var tikt veikta centralizēti (visus serverus kontrolē viena organizācija). Tokenu cenas veidošana var būt atkarīga ne tikai no pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvara, bet vēl arī no papildu aspektiem (piesaiste ārējam aktīvam, nosacīti emisijas vai atlīdzības noteikumi). Turklāt, atšķirībā no kriptovalūtām, tokenam nav sava blockchain.

Kā nopirkt tokenus?

Tokenus var pirkt caur online tirdzniecības servisiem (biržas un maiņas punkti), vai personīgos darījumos (pircējs un pārdevējs vienojas personīgi). Pats tokenu tirdzniecības process ir identisks kriptovalūtu tirdzniecībai. Turklāt tokenu emitenti savu projektu tīmekļa lapās bieži uzstāda iespēju pirkt tokenus caur tradicionālajiem elektroniskajiem maksājuma līdzekļiem.

Kur uzglabāt tokenus?

Nodošanas un uzglabāšanas procesos tokeni ir līdzīgi kriptovalūtām. Tam izmanto speciālas lietojumprogrammas – makus, kas realizē atslēgu glabāšanu un apstrādi, kā arī transakciju veidošanu un parakstīšanu. Šīs lietojumprogrammas parasti ietilpst tokenizācijas platformas infrastruktūrā.

Kādas priekšrocības sniedz tokenizācija?

— Paātrina tirdzniecības procesus, jo nav nepieciešama reālo aktīvu pārvietošana un īpašumtiesību dokumentu noformēšana.

— Palielina uzglabāšanas un nodošanas drošību, pateicoties transakciju uzskaitei uz blockchain tehnoloģiju bāzes.

— Novērš vajadzību uzticēties starpniekiem, jo viņu dalību var aprakstīt smartkontrakta līmenī, vai arī viņi var tikt izslēgti no ķēdītes.

— Uzlabo infrastruktūras funkcionalitati, paplašina platformas iespējas, pateicoties papildu moduļu pieslēgšanai (daudzlīmeņu autentifikācija, pavadzīmju izveide, regulāri maksājumi, kartiņas papildinājumi).

— Paaugstina lietošanas ērtību, jo daudzas platformas iespējas var integrēt lietotāja mobilās aplikācijas interfeisā.

Kādas priekšrocības sniedz blockchain tokenizācijas procesā?

— Drošas datu bāzes organizēšana (katra nākamā sistēmas stāvokļa datu veseluma un ticamības pārbaudes nodrošināšana).

— Atteikuma punkta decentralizācija (transakciju apstrādi un pieņemšanu veic daudzi neatkarīgi serveri).

— Uzticama audita organizēšana (auditors veic pilnīgu visas platformas izmaiņu vēstures pareizuma pārbaudi).

Kādi ir tokenizācijas riski un problēmas?

— Lietotāju personīgas atslēgas var pazaudēt vai tās var nozagt hakeri, ko nav iespējams paredzēt un apdrošināt.

— Konfidencialitātes nodrošināšana publiskajos blockchain – sarežģīts uzdevums, jo transakciju verifikācijas procesa nolūkā to datiem jābūt atklātiem.

— Sarežģīts mērogošanas uzdevums decentralizētajā uzskaites sistēmā, jo decentralizētai datu bāzei ir stingrs caurlaides spējas ierobežojums.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top