Visas ziņas

Bitkoins ir ekonomikas brīnums

Kembridžas profesors apgalvo, ka Bitkoins ir ekonomikas brīnums

Dr. Gāriks Hilemans, ekonomikas pētnieks Kembridžas Universitātē un Londonas Ekonomikas augstskolā, intervijā ar CNN paskaidroja, ka Bitkoins nav nekas cits kā ekonomikas brīnums.

G. Hilemans:

“Daudzi ekonomisti ir uzskatījuši Bitkoinu kā neizdevušos naudas formu, kura nekad nesasniegs tādu līmeni, kā šobrīd. Šodien mēs varam vērot 5 līdz 10 miljonus aktīvo kriptovalūtas lietotāju, un, manuprāt, tas ir neliels ekonomikas brīnums.”

Kas ir Bitkoins?

Bitkoins pasaulē ir pirmā decentralizētā naudas forma; tā ir noturīga pret cenzūru un manipulācijām, ko veic centrālās iestādes, varas institūcijas un valdības.

Bitkoina decentralizētā struktūra un vienādranga protokols ir unikāls, jo tas ļauj Bitkoina tīklam darboties kā atsevišķai ekonomikai bez starpniekiem un trešo pušu pakalpojumu sniedzējiem. Kaut arī dažas centrālās bankas un finanšu iestādes ir sākušas bažīties par šādiem Bitkoina aspektiem, Somijas Banka ir aicinājusi ekonomistus izpētīt Bitkoina “brīnišķīgo struktūru”.

Somijas bankas pētnieki rakstā “Monopols bez monopolista: Bitkoina maksājumu sistēmas ekonomiskā analīze,” apgalvoja:

“Bitkoins netiek regulēts. To nevar regulēt. Nav nepieciešams to regulēt, jo kā sistēma tā ir saistīta ar protoklu un transakciju maksu nosaka lietotāji neatkarīgi no maineriem. Bitkoina modelis kā ekonomiskā sistēma ir revolucionāra, un tāpēc vien tā jau būtu pelnījusi ekonomistu uzmanību un rūpīgu izpēti, pat ja tā arī nebūtu funkcionāla. Ekonomistiem vajadzētu izrādīt interesi par šīs brīnišķīgās struktūras funkcionalitāti un lietderību.”

Bitkoina ietekme globālā mērogā

Kā jau iepriekš tika minēts, G. Hilemans ir nodēvējis Bitkoinu par ekonomikas brīnumu, taču par “nelielu”. Tomēr šajā posmā, kad Bitkoina tirgus ir pārsniedzis 166 biljonus lielo banku tirgus vērtējumā un Bitkoina likviditāte ir augstāka nekā lielākajā daļā akciju tirgu, ir grūti pamatot Bitkoina aspektu kā “mazsvarīgu”.
Pēdējos vienpadsmit mēnešos Bitkoins ir būtiski ietekmējis globālo finanšu sistēmu, un tas turpinās strauji mainīt finanšu nozari. Arī iestāžu investori ir sākuši pāriet uz Bitkoina tirgu. Coinbase izpilddirektors Braiens Ārmstrongs atklāja, ka aptuveni 10 miljardi ASV dolāru iestāžu naudas tiks ieguldītas digitālajā valūtā, kā, piemēram, Bitkoinā.

“Pagājušajā gadā vairāk nekā 100 riska investīciju fondi ir izveidoti vienīgi, lai tirgotu digitālo valūtu. Vēl arvien vairāk tradicionālo institucionālo investoru sāk pētīt digitālo aktīvu tirdzniecību (tostarp ģimenes uzņēmumi, valsts investīciju fondi, tradicionālie riska investīciju fondi un citi). Vadoties pēc dažām aplēsēm, instucionālie investori plāno ieguldīt 10 biljonus dolāru digitālajā valūtā,”

Ekonomikas brīnums

Protams, tā kā lielie riska investīciju fondi un liela mēroga investīciju bankas pāriet uz Bitkoinu, vispārējie patērētāji un gadījuma rakstura investori sekos šim piemēram. Tad Bitkoins vairs nebūs nenozīmīgs ekonomikas brīnums, bet gan nozīmīgs, kas ilgtermiņā neizbēgami veidos finanšu nozari.
Piemēram, ASV, Japāna un Dienvidkoreja, jau ir atzinušas Bitkoinu kā likumīgu valūtu un vērtību, uzņēmumiem un investoriem nodrošinot noteikumus par kriptovalūtas apmaiņu.
Hilemans arī norādīja, ka Bitkoins kā valūta tiek arvien vairāk izmantots luksusa tirgos, lai apstrādātu vai veiktu lielus darījumus bez dārgajiem un neefektīvajiem banku pakalpojumiem.

“Ja darījuma maksa ir tikai 2 dolāri par mākslas darbu, kas ir desmitiem tūkstošu vērts, tad šī maksa pamatā ir pielīdzināma nullei. Bet, ja jūs maksājat divus vai trīs procentus par mākslas darbu, tad cipari var diezgan lielā mērā pieaugt,”

piebilda G. Hilemans.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top